Gliserinli Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Gliserin, cilt için birçok kozmetik losyon yapmak için kullanılan şeffaf bitkisel bir sıvıdır. Nemlendirici ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kuru ve yıpranmış saçları onarmak için en iyi doğal bileşenlerden biridir.  Saçlara düzenli olarak gliserin uygulamasıyla kısa sürede büyük değişiklikler görülür. Gliserinle beslenen saçlar sağlıklı, güçlü ve parlak hale gelir. Sizin için en iyi gliserinli saç maskeleri tariflerini bir araya getirdik.

Gliserinin saça faydaları nelerdir?

[geo_ad]

Gliserin sık olarak cilt bakımı için kullanılsa da yıpranmış saçları tedavi etmek ve saç dökülmesini önlemek için de kullanılır. Saçlardaki matlığa, kırık ve çatallanmış uçlara çok faydalıdır. Gliserinli saç maskeleri uygulamasıyla saçlar güçlenir ve esneklik kazanır. Yüksek nem tutma kapasitesi sayesinde kuru saçlar için en iyi yardımcıdır. Gliserin nemi saç tellerinde tutar ve dış etkenlere karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Gliserinin saça faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçın en kuru kısımlarını nemlendirin ve  mükemmel bir yumuşaklık kazandırır
 • Kırık ve çatallanmış uçları onarır
 • Saç derisi kuruluğu ile savaşır ve saç dökülmesini önler
 • Saçların daha hızlı uzamasını sağlar
 • Kabarıklığı giderir ve saçların daha kolay şekil almasını sağlar
 • Saçları parlatır

Bitkisel gliserini eczanelerde ya da kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz.

Nemlendirici gliserinli saç maskesi

[geo_ad]

Saçlar nemsiz kaldığında, kurur ve yağ eksikliğinin olumsuz sonuçlarına maruz kalır. Saçların nemini kazandırmak için gliserin etkili bir destektir.  Gliserinin nemlendirici özellikleri, nemlendirici ve yenileyici özelliği olan bal ile zeytinyağı ile birleştiğinde kısa sürede olumlu sonuçlar alınır. Bu maskeyi deneyin ve saç kuruluğuna veda edin.

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı bitkisel gliserin
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

 

Maskenin Yapılışı

[geo_ad]

Bütün malzemeleri bir kap içinde iyice karıştırın. Maskeyi nemli saçlara, kökünden uçlara kadar uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Kısa sürede sonuç almak için bu maskeyi haftada 1 ya da 2 defa tekrarlayın.

Ev Yapımı Gliserinl Saç Maskesi
Ev Yapımı Gliserin Saç Maskesi

Aloe vera ile gliserinli saç maskesi

[geo_ad]

Gliserinli saç maskeleri tariflerine aloe vera da ekleyebiliriz. Bu maskeyle gliserine aloe veranın faydalarını da ekleyerek etkisini artırabiliriz. Aloe vera jeli içerdiği yüksek miktarda vitamin ve mineral sayesinde saçları canlandırır ve saç dökülmesi sorununa çözüm olur.

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı gliserin
 • 4 yemek kaşığı aloe vera jeli

 

Maskenin Yapılışı

Aloe vera jeli ile gliserini bir kapta karıştırın. Karışımı nemli saçlara dipten uca kadar uygulayın. En kuru bölgelere iyice yedirmeye çalışın. 20 dakika bekleme süresinden sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın.  Saçları yıkarken çok sıcak su kullanmayın çünkü sıcak su saçları kurutur. Aloe vera jeli kozmetik mağazalarında satılmaktadır. Ancak bu jeli evinizde bitkiyi yetiştirerek de elde edebilirsiniz.

Gliserinli saç kremi yapılışı

[geo_ad]

Her saça, saçın tipine ve özelliklerine göre bir saç kremi kullanmak gerekir. Şampuan saçı temizlemek için kullanılır ancak saç kremi saçı nemlendirme görevi görür. Özellikle kuru saçlar buna çok ihtiyaç duyar.  Bunun için saç kreminize birkaç damla gliserin ekleyerek ürününüzün nemlendirme etkisini artırabilirsiniz. Bununla birlikte gliserinli saç kreminizi şu şekilde de hazırlayabilirsiniz:

 • 1 çay bardağı gliserin
 • 2 çay bardağı su
 • 1 çay bardağı mineralli su (gazsız)
 • 2 çay bardağı saç kremi

 

Yukarıdaki malzemeleri karıştırıp bir pet şişede saklayabilirsiniz. Bu karışımı şampuandan sonra ıslak saçlara uygulayın. 5 dakika etki etmesini bekledikten sonra iyice durulayın.

İnce ve Düz saçlarda Gün Boyu Kalıcı Bukleler

Yorum yapın