Tog Değeri Nedir? Hangi değer kaç derece içindir? (Öneriler)

”Tog Değeri Nedir?” sorusuna yanıt aradığınızı biliyoruz. Bu yazımızda Tog Değeri Nedir ve TOG değeri hakkında her şeyi sizlere açıklayacağız.

Soğuk kış aylarına girmemizle birlikte ebeveynler bebekler için uyku tulumu arayışına girmektedir. Bebeklerini soğuk havadan korumak ve sıcak tutmak için vazgeçilmezlerden olan bebek tulumları, kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır.

Bu gruplar da ısı derecesi olarak yani TOG değeri olarak bilinmektedir. 

TOG Nedir?

TOG değeri; bebekler için üretilen uyku tulumlarının sıcak tutma değerini gösteren bir ısı birimidir.

Uyku tulumunun TOG değeri ne kadar yüksek olursa sıcaklık tutma ve soğuk geçirmeme oranı o kadar yüksek, ne kadar düşük olursa sıcaklık tutma ve soğuk geçirmeme oranı o kadar düşüktür.

Bu yüzden bulunduğunuz evin, ilin, mevki veya konumun sıcaklık durumuna göre doğru tulumu seçmeniz gerekmektedir. Oda sıcaklığınızın TOG değeri ile örtüşmesi, bebeğinizin üşümeden o günü geçirmesi anlamını taşımaktadır.

Bebekler için Uyku Tulumunda TOG Değerinin Önemi

Uyku tulumu seçerken ebeveynlerin tercihi çoğunlukla owli uyku tulumu oluyor. Bunun yanı sıra e bebek uyku tulumu kullananlar da TOG değerlerini önemsiyor.

Bebekler için uyku tulumunda tog değerinin önemi oldukça yüksektir. Soğuk bir şehirde yaşıyorsanız özellikle bu durum daha önemli bir hale geliyor.

Biz yetişkinler vücut sıcaklığımızı katbekat giyerek ayarlayabiliriz. Fakat bebeklerimiz kendilerini doğru bir şekilde ifade edemediği için üşüdüklerini sizlere ifade edemezler. Bu sebeple bebeğinizin uyku tulumunu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de TOG değeridir.

TOG değerleri doğru tercih edilen uyku tulumu seçmeniz takdirde, bebeğiniz daha sıcak kalacak ve vücut ısısı kaybetmeyecektir. Bu da hasta olmasını ve diğer olumsuz sonuçların önüne geçecektir. 

TOG değerlerini gösteren “Uyku tulumu tog tablosu” ise sizlere tercih konusunda yardımcı olacaktır. Bu tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

Uyku Tulumu Tog Tablosu

Bebeğiniz için uyku tulumu seçerken oda ve ortam sıcaklığına göre doğru TOG değerini bulmalısınız. Bebeğiniz için uyku tulumu tog tablosu ve sıcaklık tablosu aşağıda yer almaktadır:

  • 0.5 tog uyku tulumu: +24 derece
  • 1 tog uyku tulumu: 18-24 derece
  • 1.5 tog uyku tulumu: 17-18 derece
  • 1.7 tog uyku tulumu: 16-17 derece
  • 2.5 tog uyku tulumu: 15-17 derece
  • 3.5 tog uyku tulumu: 15 derece ve daha alt sıcaklık

Özellikle yenidoğan uyku tulumu seçerken TOG değerlerine çok daha dikkat etmeniz gerekir. Dünyaya gözlerini açan miniğimiz, uyum sürecinde çok kısa bir sürede hasta olabiliyor. Bu hastalık, soğuk veya çok sıcak havalara göre değişiklik gösterebiliyor.

Dolayısıyla bebeğinizin ideal vücut ısısı tablosuna göre doğru TOG değerine sahip uyku tulumunu tercih etmeniz, onu soğuktan ve hastalıklardan koruyacaktır.

Bebekler için terletmeyen uyku tulumu değerleri ise yaz aylarında 0.2 TOG ile 0.5 TOG değerleri arasındadır. Kış aylarında ise 2.5 TOG ve 3.5 TOG değerleri uygundur.

TOG Değerlerine Bakarak Uyku Tulumu Nasıl Seçilmelidir?

TOG değerlerini baz alarak uyku tulumu tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey oda ve ortam sıcaklığıdır. Oda ve ortam sıcaklığınızın derecesine göre doğru TOG değerlerine sahip uyku tulumu tercihinde bulunmalısınız.

Düşük oda sıcaklığında iseniz ve kış aylarında iseniz 2.5 TOG ve üzeri uyku tulumu seçmeniz gerekiyor. Fakat yaz aylarında sıcak bir ortamda veya bölgede iseniz 0.2 TOG değerine sahip veya 0.5 TOG değerine sahip uyku tulumu seçebilirsiniz.

Bu oranlar bebeğinizin daha sağlıklı bir gün geçirmesine olanak sağlar. Yaz aylarında yüksek TOG değerlerine sahip uyku tulumu tercih etmeniz, bebeğinizin cildini tahriş edecek ve isilik, pişik ve cilt tahrişi gibi durumlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu terletmeyen uyku tulumu seçmeniz de oldukça önemli bir faktördür. 

Aynı zamanda uyku tulumu seçerken ürünün üretim malzemesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Ne kadar pamuk oranı yüksek ise ürün kalitesi o kadar iyi olmaktadır.

Kaliteli uyku tulumu markaları tercih etmeniz maddi anlamda biraz sizi yorsa da bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Uyku tulumu TOG değerlerine ve pamuk oranına, ürünün boğaz etiketinden veya bir çalışandan yardım alarak ulaşabilirsiniz.

Uyku Tulumu Önerisi

Bebekler için uyku tulumu tavsiye etmek bizleri oldukça memnun eder. Bizlerin araştırmaları doğrultusunda “bebekler için en iyi uyku tulumları” diyebileceğimiz ürünleri sizlere önereceğiz.

1- Owli uyku tulumları

Genellikle 1 yaştan 5 yaşa kadar uyku tulumları bulunan owli uyku tulumları, kaydırmaz tabana sahiptir ve bebeğinizin rahatça hareket edebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

2.7 TOG değerine sahip olan owli uyku tulumları, çok rahat bir şekilde 16 ve 22 derece arasındaki oda sıcaklığında bebeğinizin vücut ısısını koruyabilmektedir.

Aynı zamanda owli uyku tulumları patiğe dönüşebilmekte ve uyurken eldivenleri bebeğinizin elini sıcak tutmaktadır.

2- Neko uyku tulumu

Ebeveynler için neko uyku tulumu önerisinde de bulunmak istiyoruz. Bebeğinizin ideal vücut sıcaklığını koruyan ve içten özel olarak lastikle ayarlanabilir olarak tasarlanan neko uyku tulumları, en çok tercih edilen bebek uyku tulumları arasında yer alıyor.

Bebeğinizin uyurken ve gündelik hayatta rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Neko uyku tulumları bebeğinize zarar verebilecek her türlü maddeden arındırılarak üretilmiştir. Takılıp çıkarılabilen eldivenleri sayesinde ve boydan boya açılabilme özelliği ile kolay kullanım sunar.

3- E bebek uyku tulumu

Ebeveynlerin sıklıkla ziyaret ettiği ve binlerce ürün çeşidi bulunan ebebek mağazalarında uyku tulumları kış aylarında en çok satılan ürünler arasında yer alıyor. 0.2 TOG değerinden 3.5 TOG değerine kadar onlarca çeşitte uyku tulumu bulunmaktadır.

Bebeğiniz için farklı tasarımlarda ve özelliklerde uyku tulumu almak istiyorsanız e bebek uyku tulumu kullananlar hakkında bilgi edinebilir ve araştırmalar yapabilirsiniz. Uyku tulumu tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken her şeyi yukarıdan tekrar görebilirsiniz.

Yorum yapın