Sokol Şurup (Kabızlık) Nedir?

Siz de buraya son günlerde adını sıkça duyduğunuz insanların öve öve bitiremediği Sokol şurup hakkında bilgi almaya mı geldiniz?

O zaman hemen söyleyelim son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda sizlere bu çok özel ilaç hakkında bilgi vereceğiz. Hadi dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen başlayalım ve en doğru, en güncel bilgileri verelim.

Sokol Şurup Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Sokol şurup 200 ml olarak sıvı şeklinde kendi özel ambalajında satışa sunulan, reçeteli olarak eczanelerde satılan bir ilaçtır.

Bu ilaç özellikle çocuklarda ve bebeklerde kabızlık için geliştirilmiş olan özel bir kabızlık için şurup olup çocuklarda kabizlik görüldüğü zaman kullanılır. Yine bir diğer kullanım alanı da bağırsak düzenleyici olarak kullanılabilmesidir.

Son derece etkin bir kabızlık ilacı olduğu net bir biçimde söylenebilir. Doğru ve düzenli bir kullanım ile etkin sonuç verir. Etkin maddesi vazelindir. ”3 yaşındaki kızım kabız ne yapmalıyım” diyorsanız bu ilaç tam da bunun içindir.

Sokol Likid Nasıl Kullanılır?

Sokol kabızlık ilacı doktorun önerdiği bir biçimde kullanılması gereken bir ilaçtır. Ana hatları ile yaşlara göre yani 2 yaş için, 3 yaş için kullanımı dozaj oranında kullanımı değişiklik gösterir. Aksi uzman hekim tarafından önerilmediği müddetçe Sokol şurubu akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce çocuğa verilir.

Diğer ilaç kullanımları ve yemekten 2 saat sonra çocuklara verilmesi gerekir. Kabızlık için etkin sonuçlar vermesi için aşırı doz uygulamasına gerek yoktur. Günde uygulanan dozaj üstte de ifade edildiği gibi bebeğin yaşına göre değişmekle beraber 10 ile 15 ml değer aralığındadır.

Uzman hekim tarafından aksi belirtilmedikçe 1 haftadan daha uzun süre kullanılmaması gerekir. İlaç kullanılır iken çocuğa bol bol da su içirilmesi ve egzersiz yaptırılması gerekir. Ayrıca çocuğa bol tahıllı besinler, sebze, meyve verilmelidir.

2 yaşından küçük çocuklarda ise kullanılmaz.

Bu ilaç büyüklerde de kullanılabilir ama büyükler için kullanımı çok daha büyük oranlardadır. Büyükler için kullanımı yine aynı biçimde olup günlük dozajı 15 ile 45 ml değer aralığındadır. Bunun yükseğinde ya da azında dozaj oranı tavsiye edilen bir değer aralığı değildir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Çocuklar için kabızlık ilaçları içinde ayrı bir yeri olan bu şurubun nadiren de olsa hassas bir bünyesi olan çocuklarda görülebilecek olan yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Karın ağrısı,
 • bulantı,
 • baş dönmesi,
 • ishal,
 • kusma,
 • bayılma gibi sorunlardır.

Bu yan etkilerden bir veya birkaçı görülür ise o zaman doğrudan çocuk hekimine başvurmak gerekir.

Kimler Kullanmamalıdır?

 • Sokol şurubu yaşlıların kullanması kesinlikle tavsiye edilen bir durum değildir.
 • Ayrıca yine böbrek yetmezliği olan kişilerde de kullanılmaması gerekir.
 • Üstte de ifade edildiği gibi 2 yaş altı için tavsiye edilmez.
 • 6 yaşına kadar olan çocuklarda da son derece kontrollü bir biçimde kullanılması gerekir.
 • Eğer çocuğun kronik bir başka rahatsızlığı var ise yine kullanılması çok tavsiye edilen bir durum değildir.

Sokol Şurup Nasıl Saklanmalıdır?

Sokol çözelti öncelikli olarak çocukların erişemeyeceği yerde bulundurulmalıdır.

Bunun yanı sıra 25 derecenin altında olan oda sıcaklığında saklanması gereken bir ilaçtır. Son kullanma tarihinden önce mutlaka tüketilmesi gerekir. Son kullanma tarihi geçen ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Buzdolabına kesinlikle konulmaması gerekir. Yine aşırı sıcak ortamlarda da bu ilaç saklanmamalıdır.

Sokol Şurup Fiyat Bilgisi

Sokol Şurup’un 2021 Ekim ayı itibariyle güncel olan fiyatı 19.14 TL değerindedir.

Yorum yapın