Sidefer Damla Nedir? (Ne işe Yarar)

Sizin de aklınızda Sidefer Damlayla alakalı sorular mı var? Bu yazımızda sizlere Sidefer Damla ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik.

Sidefer Damla Nedir?

Sidefer Damla bebeklerde demir takviyesi için kullanılan ve 1 mL içeriğinde 7 mg demir minerali içeren bir demir takviyesidir. Bebekler vücutlarında demir depolarıyla doğsa da büyüdükçe sahip oldukları demir miktarı azalır ve 1 yaşından itibaren demir takviyesine ihtiyaç duyabilir.

Ek gıda döneminde iştahsız çocuklarda sıklıkla demir eksikliği görülmektedir ve bu durum kendisini halsizlik, baş dönmesi veya baş ağrısı gibi belirtilerle gösterebilir.

Demir takviyesi ilaçlarının içerisinde ilacı uzun ömürlü hale getirmek için kullanılan “paraben” aileleri bu ilaçları kullanmamaya itmektedir. Bu noktada “paraben” içermeyen Sidefer Damla diğer demir takviyeleri arasında ön plana çıkmaktadır.

Sidefer Damla Ne İşe Yarar?

Sidefer demir damlası, anne sütü döneminde ya da ek gıda döneminde gerekli miktarda demir alamayan bebeklerde görülebilecek anemi veya çeşitli bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı koruyuculuk sağlar.

Demir eksikliği soluk ten rengi, halsizlik, uzun süreli baş ağrıları ve bazen ise nefes darlığı ile kendini gösterir. Bu durum bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumun gözlendiği bebeklerde doktorlar sizi demir takviyesi tavsiyesi yapmaya yönlendirir.

Sidefer Damla Prospektüs kâğıdında belirtildiği üzere günde 10 damla tüketilen ve kullanımı oldukça basit olan bu damla, kısa süre içerisinde demir bağlamlarının artmasında aktif rol oynar. Enerji ve direnç kazandırır.

Sidefer Damlanın İçeriği

Sidefer damla 30 mL şişe içerisinde 15 mL solüsyon ve 950 mg’lık 1 adet toz paket mevcuttur. Hazırlanan karışımın ağırlığı 17,23 g.’dır.

Toz paket içerisinde Sukrozomiyal demir, (kıvam artırıcı: maltodekstrin, emülgatör: : yağ asitlerinin sukroz esterleri (E473), ayçiçeği Lesitin (E322), kıvam arttırıcı: prejelatinize mısır nișastası) bulunur.

Şişe içerisinde Su, sukroz, : maltodekstrin, süt aroması, potasyum sorbat (E202), ksantan gam (E415), sodyum benzoat (E211), sitrik asit (E330), yağ asitlerinin sukroz esterleri bulunur.

Sidefer Damla Nasıl Kullanılır?

Son derece kolay hazırlanan Sidefer Damla içerisinde bulunan toz formun kutuda bulunan cam şişe içerisindeki sıvının üzerine dökülerek hazırlanır. Daha sonra damlalık kısmı kapatılır ve buz dolabında 4 derece sıcaklıkta muhafaza edilir.

Hazırlanan Sidefer Damla bir süre bekledikten sonra çökelme yapacağı için her kullanımdan önce mutlaka düzgün bir şekilde çalkalanmalıdır.

Sidefer Damla’yı kullanırken demir emilimini engelleyen kalsiyum içerilikli süt ve süt ürünlerinden bir saat önce veya bir saat sonra kullanmaya özen gösterin. Böylece daha verimli olacaktır.

Kullanımı önerisi şu şekildedir;

4-10 yaș grubu çocuklar için uygundur ve sabah veya akșam yemekle birlikte 10 damla (1mL) doğrudan ağız içine uygulanır.

Çocuğunuz 4 yaşından küçükse ve demir eksikliği varsa Vegaferon Kan Damlası yazımıza da bakabilirsiniz.

Kullanım esnasında çocuğunuzun midesi bulanıyorsa yarım bardak suya damlatılarak da tüketebilir. Şurup kullanan bebekler Sidefer’e de hızlı bir şekilde alışır. Kan ilacı ve kan damlası kullananlar da bu ilaçları kullanabilir.

Belirtilen günlük doz miktarı kesinlikle aşılmamalıdır.

Sidefer Damla Fiyatı

Sidefer Damlanın 2021 yılı ücreti 89,69 TL civarındadır ve satıcılar arasında değişim gösterebilmektedir. Eğer Sidefer Damla’yı internet üzerinden satın alacaksanız kullanıcı yorumlarına dikkat etmeyi unutmayın.

Bebeklerde kan damlası ne zamana kadar kullanılır?

Bebeklerde kan damlası 1 yaşına kadar kullanılır.
Doktorunuzun başka bir talebi yoksa demir eksikliğine bağlı kan damlası 1 yaşına kadar kullanılır.

Bebeklerde kan damlası 2 öğün arasında aç karnına verilir.
Süt ve süt ürünleri ile tüketilmemesi gerekmektedir.

Yeni doğanlarda: Günde kg başına 1 damla
1 yaşına kadar olan bebeklerde: 5 damla ile başlanır 20 damlaya kadar bölünerek verilir.
1-12 yaş arasında olan çocuklarda: Günde 1-2 kere 20 damla şeklinde verilir.
Yine de doktorunuzun da onayını almalısınız.

Yorum yapın