Sandal Ağacı Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Sandal ağacı, sandalgiller familyasından gelen ince yapraklı ve kısa boylu bir ağaç türüdür. Hindistan başta olmak üzere azonal topraklı birçok bölgede yetişmektedir. Kokusu nedeniyle Hindistan ve çevresinde çoğunlukla tütsü ve sürülebilir kokuların yapımında kullanılmaktadır.

Hindistan’ın dışında Avusturya, Endonezya gibi ülkelerde de fazlaca bulunan sandal ağacı, Kasım ve Aralık aylarında yetiştirilmektedir. Ülkemizde de Çanakale ve çevresinde çok fazla sandal ağacı bulunmaktadır. Dağ çileği veya Kocayemiş diye duyduğumuz meyve de bu ağaçta yetişmektedir. Yetişen dağ çileği meyvesi, aynı zamanda bu ağacın ölümsüzlüğünü de sembolize etmektedir.

Tütsü ve çeşitli kokuların dışında sandal ağacının birçok ilaç ve şifa kaynağı ürünlerin üretiminde de kullanıldığını biliyor muydunuz? İşte sandal ağacının faydaları ve sandal ağacından elde edilen ilaç ve şifalı ürünler…

"<yoastmark

[geo_ad]

Sandal Ağacı Yağı

​Sandal ağacından elde edilen öz yağı, gününüzü daha sakin ve sükunet içerisinde geçirmenize yardımcı olur. Bu yağın herhangi bir kokusu yoktur ve zihinsel açıdan insanlara yardımcı olmaktadır.

Bu yağın en belirgin faydalarından biri de hafızanızı kuvvetlendirmesidir. İnsan beyni, stres altındayken ve zor bir gün geçiriyorken hatırlamanız gereken şeyleri unutmanızı sağlar. Sandal ağacı öz yağı, sağladığı berraklık ve sakinleştiriciliği sayesinde rahatlamanızı ve streslerinizden arınmanızı sağlayarak hafızanızı kuvvetlendirir. Bu, sandal ağacının bilimsel açıdan kanıtlanmış ve sık sık duyabileceğiniz bir faydasıdır.

Bunun yanı sıra sandal ağacı yağı, doğal bir afrodizyaktır. Özellikle erkeklerin libidosunu, enerji  ve performansını arttırmak için sandal ağacı yağına başvurması önerilmektedir. Bu yağ, bir losyon ile birlikte kullanılabilir.

Sandal ağacı yağı, sıkılaştırıcı bir özelliğe de sahiptir. Yumuşak dokularda çeşitli kasılmalara neden olduğu için birçok tıraş ve cilt toniği üreticisi, cildi sıkılaştırmaya ve temizlemeye yardımcı olduğu için sandal ağacı yağını bileşen olarak kullanmaktadır.

Sandal ağacı yağının en önemli özelliklerinden bir tanesi de öksürük ve boğazda oluşan gıcıklara karşı adeta bir panzehir olmasıdır. Öksürük ve benzeri birçok hastalığa neden olan bakteriler ile başa çıkma konusunda en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bir bez veya havluya birkaç damla sandal ağacı yağı damlatarak solunum yapabilir ve öksürüklerinizden kurtulabilirsiniz.

Rahatlatıcı özelliği ile sinirler, damarlar ve kaslardaki kasılmalara neden olarak spazmları önler.

Ayrıca sandal ağacı yağı, çeşitli böcek ısırmaları gibi cilt sorunlarıyla başa çıkarak iltihaplanmaları azaltan bir Anti İnflamatuar’dır.

"<yoastmark

Sandal Ağacı Tozu

Sandal ağacı tozu, cilt beyazlatma yönteminde sıkça kullanılır. Asya ülkelerinde insanlar, sandal ağacı tozu ile elde ettiği macunlar ve karışımlar sayesinde cildinin beyaz kaldığını söylemekteler. Birçok bilim insanı da bunu doğrulamış ve cildinin pürüzsüz ve beyaz kalmasını sağlayan insanlar için bu işlemi her gün uygulamasını önermiştir.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz ve çoğu insan gibi siz de bu durumdan şikayet ediyorsanız sandal ağacı tozu ve su ile bir karışım elde ederek cildinize düzenli olarak maske işlemi uygulayabilirsiniz.

Sandal ağacı öz yağı gibi bu toz da antiseptik bir özelliğe sahiptir. İyileştirmeyi hızlandırdığı için yanıkların ve yaraların tedavisinde sıkça kullanılır. Aynı zamanda yaranın iltihaplanmasını önleyerek potansiyel enfeksiyonlardan korur.

Sandal ağacı tozunun belki de en çok kullanıldığı cilt sorunu olarak bilinen akne ve sivilceler, insanların hiç haz etmediği bir durumdur. Sandal ağacı tozu ve bir miktar su ile yapılan karışım, akne ve sivilce olan bölgeye masaj yapılarak sürülür. Bu tozun kaba ve çözücü dokusu, gözenekleri temizler ve iltihaplanmalara engel olarak inatçı bakterileri cildinizden uzak tutar.

Sandal Ağacı Meyvesi

[geo_ad]

Sandal ağacı meyvesinin rengine göre faydaları ve vitaminleri içerdiği bilinmektedir.

Sarı: İçindeki kıkırdaklar sayesinde alerjileri önler ve sağlıklı bir cilt yapısı oluşmasını sağlar. İçerdiği C vitamini sayesinde cilt bakımında ve cilt sağlığında önemli rol oynar. Ayrıca beyin fonksiyonlarını düzenlemede yardımcı olur ve sindirimi rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir.

Kırmızı: Antosiyanin bakımından zengin olduğu için hücre duvarlarının onarılmasında önemli derecede iş görmektedir. Dolaşım sistemini ve organ fonksiyonlarını düzenler, kan basıncını dengede tutar. Güneşin zararlı ışınlarına karşı da cildi korumaktadır. Bütün bunların yanı sıra hafızayı güçlendirir ve kalp sağlığı için gerekli fitokimyasallar içerir.

Turuncu: Beta-karoten bakımından zengin olduğu için bağışıklık sisteminin büyük bir bölümünü destekleyerek enflasyonların önlenmesinde ve kalp hastalıklarından uzak durulmasında yardımcı olur. Antioksidan bakımından da zengin olduğu için kanserden koruyucu bir güce sahiptir.

[geo-post id=”701″ label=”Önerilen Yazı”]

Sandal Ağacının Mitolojisi

Sandal ağacı, mitolojide ölümsüzlüğü temsil etmektedir. Bu nedenle mezarlıklarda sandal ağaçlarına sık sık rastlayabilirsiniz. Bilim adamları her ne kadar bu konuda uzun süredir araştırma yapsa da, neden ölümsüzlüğü temsil ettiğine dair bir şey bulamamıştır. Bu ağaçların maksimum 100 yıl kadar yaşaması da ölümsüzlüğü temsil etmesiyle ilgili konuda çelişmektedir.

[highlight] Sandal Ağacı Ürünlerinin Evde Kullanımı [/highlight]

[geo_alert style=”2″ color=”dark” ]Sandal Ağacı Yağı: [/geo_alert]

  • Bir porselenin içerisine birkaç damla damlatıp üzerine bir adet çöp şiş tutturabilir ve çöp şişi yakarak tütsü olarak kullanabilirsiniz.
  • Şömine kullanıyorsanız, odunları ateşe vermeden önce üzerine birkaç damla sandal ağacı yağı damlatabilirsiniz.
  • Arabanızın klima bölgesinde, havanın çıkış noktasına birkaç damla damlatabilirsiniz.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Sandal Ağacı Tozu: [/geo_alert]

  • Su ile aynı miktarda tozu karıştırarak yarı akışkan bir macun elde edebilir ve bunu cilt maskesi olarak kullanabilirsiniz.
  • 1 tatlı kaşığı kadar bal ile üzerine bir tutam sandal ağacı tozu dökerek tüketebilir ve öksürüklerini giderebilirsiniz.
  • Bal ile tükettiğinizde yine sindirim sisteminizi rahatlatmak için de kullanabilirsiniz.
  • 1 bardak kısmen sıcak suyun içine yarım çay kaşığı sandal ağacı tozu ekleyerek karıştırıp içebilir ve gününüzü stresten daha uzak ve dinç geçirebilirsiniz.

[geo_ad]

Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Sandal ağacı yağı da tozu da oda sıcaklığında hava almayacak bir biçimde muhafaza edilmelidir. Bu konuda hassas olmaya özen gösteriniz.

[highlight] Sandal Ağacı ile ilgili ürünleri nerede bulabilirim? [/highlight]

Bu tarz ürünleri aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz :

  1. GittiGidiyor
  2. HepsiBurada
  3. N11

Yorum yapın