Paranox (Paranoks) Fitil Nedir?

Siz de buraya paranoks fitil hakkında bilgi almaya mı geldiniz?

Son dönemlerde bu ilaç hakkında çıkan kimi haberlerden dolayı kafanız mı karışıyor ve en doğru en güvenilir bilgiye mi ulaşmak istiyorsunuz. O zaman hemen söyleyelim son derece doğru yerdesiniz.

Bu yazıda sizlere paranox fitil hakkında en doğru, en güncel bilgileri vereceğiz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Paranoks Fitil Nedir?

Paranox fitil ya da tam adı ile Paranox S fitil reçeteli olarak içerisinde ana etken madde olarak Parasatemol ve Fenobarbital bulunan bir ilaçtır.

Paranox 120 mg olarak da adlandırılmaktadır. Bebek fitili olarak da adlandırılan bir ilaçtır. Ayrıca da piyasa da ateş düşürücü fitil olarak bilinir.

Ne İşe Yarar?

Yukarıda paranox hakkında bu temel bilgiyi verdikten sonra bu ilacın ne işe yaradığını ifade etmek gerekir ise şu bilgiler verilebilir.

Ürün bileşenlerinden de net bir biçimde anlaşılacağı ve içinde olan prospektüs bölümünde de yer aldığı gibi en büyük faydası ates dusurucu olmasıdır. Bunun yanı sıra ayrıca hafif ve orta şiddetli ağrılarda, ağrı kesici özelliği vardır.

Ne İçin Kullanılır?

Paranox yaşanan ağrılar ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaç türüdür zira ilacın analjezik ve antipiretik özelliği vardır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kullanımı Nasıldır?

Şimdi de ürün kullanımı hakkında bilgi vermek gerekir ise bu noktada hemen şunu ifade etmek gerekir ki bu ilaç 12 yaşından küçük çocuklarda ve bebeklerde kullanımı uygun olan bir ilaçtır.

Sorun yaşayan çocuk dışkısını yaptıktan ve o bölge iyice temizlendikten sonra anüs bölgesinden rektal yoldan yerleştirilmesi sureti ile kullanılan ilaçtır. İşin özünde tüm fitiller zaten bu biçimde kullanılmaktadır.

Paranoks Fitili Kimler Kullanamaz?

Paranoks fitili 12 yaşından büyük çocuklar kullanamaz zira etki etmez. Bunun yanı sıra başka kronik bir sağlık sorunu olan bebek ve çocukların da kullanımı uygun değildir. Onun için bu fitil bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Paranox fitilin zararları ve yan etkileri hakkında bilgi vermek gerekir ise o noktada da söylenebilecek olanlar şunlardır:

 • Nadiren de olsa halsizlik,
 • ishal,
 • mide bulantısı,
 • nefes darlığı gibi yan etkiler görülebilir.
 • Yine kimi çocuklarda hiç istenen bir durum olmamakla beraber böbrek ve karaciğer sorunların da yol açabilmektedir.

Kaç Saat Ara İle Verilir?

”Paranox fitil kaç saatte bir verilir?” sorusunun yanıtı ise 12 saat ara ile günde toplamda 2 kere verilebileceği biçimindedir.

Tam olarak kaç saat ara ile verilebileceği uzman çocuk doktoruna danışılarak karar verilmelidir. Kimi özel durumlarda uzman önermesi durumunda 9 saat ara ile de nadiren de olsa verilebilebilmektedir.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu ”Fitil kaç dakikada etki eder?” ya da daha genel bir ifade ediş biçimi ile ”Bebeklerde fitil etkisini ne zaman gösterir?” sorusunun yanıtı ise ortalama olarak yarım saat ile 1 saat arasında etkisini göstermesi gerektiğidir.

Bu sürede etki etmiyor ve çocuğun ateşi düşmüyor ise o zaman mutlaka uzman hekim ile görüşülmesi gerekir.

Paranox Fitil Ücreti Nedir?

2022 yılı itibarı ile bugün için güncel fiyatı 7.44 değerindedir. Bu eczane satış fiyatıdır.

Paranox Fitil ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi de bu ilaç ile ilgili en çok merak edilen diğer soruların yanıtlarını verelim.

 • Calpol ile Paranox Fitil Verilir Mi?

Bu sorunun çok net bir yanıtı vardır. Her ikisi de benzer ilaçlar olduğu için kesinlikle hiçbir şart altında birlikte kullanılamayacağıdır.

 • Paranox Fitil ile Paranox S Fitil Arasındaki Fark Nedir?

Paranox s fitil ile normal paranox arasında olan en temel faktör etken maddelerinin farklılık göstermesidir. Paranox S fitilin ana etken maddesi 120 mg parasetamoldur.

Hangisinin kullanılacağına ise çocuk doktoru karar vermektedir. İşin özünde sonuçta her ikisi de aynı etkiyi yaratan ilaçlardır.

 • Paranox Fitil Uyku Yapar mı?

İçeriğinde yer alan parasetamol ana maddesinin özelliği itibarı ile az da olsa bir miktar da olsa benzer diğer ilaçlarda olduğu gibi uyku yapma olasılığı mevcuttur.

 • Paranox Fitil İshal Yapar Mı?

Yukarıda yazılı olan yan etkileri kısmında da ifade edildiği gibi Paranox fitilin yan etkileri arasında ishal görülebilir bir sorundur. İlaç kullanımı bitince ishal kesilir.

 • Erkek Çocuğa Fitil Verilir Mi?

Paranox fitilin kullanımında herhangi bir cinsiyet ayırımı mevcut değildir. Gerek kız çocukları, gerek ise erkek çocuklarına bu fitil herhangi bir endişe duymadan kullanım kurallarına uygun biçimde verilebilir. Sorun ya da sıkıntı da yaşanmaz.

Fakat her halükarda bir uzman kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

 • 1 Aylık Bebeğe Fitil Verilir Mi?

1 aylık bebek için elbette fitil kullanılabilir ama burada dikkat edilmesi gereken en temel husus fitil kullanılmadan önce fitil kullanılacak olan bölgenin bebek kremi ya da zeytinyağı ile yumuşatılması ve sonrasında kullanılması gerektiğidir.

Yine de kullanacaksaksanız bir uzmana sorarak yapmalısınız.

Yorum yapın