Kırk Uçurma Sepeti: Bir Anadolu Geleneği

Kırk uçurma sepeti geleneği eski dönemlerden günümüze ulaşan, modern haliyle devam etmektedir. Peki yeni anne olma heyecanı yaşayanlar için kırk uçurma sepeti nedir? nasıl hazırlanır? ne konur? Tüm bu bilgileri, eksiksiz olarak paylaşarak en kapsamlı rehberi hazırladık.

40 uçurma sepeti anlamı adı üzerinde; bebeklerin anneleriyle birlikte kırkıncı günden sonra dışarıya evlere gezmeye çıkmasında verilen hediyedir. Bu nedenle ’40 gezmesi sepeti’ olarak da adlandırılır. Geçmişte sepet olmasa da farklı şekillerde uygulanmış günümüzdeyse bu haliyle tercih edilir. Hoş görünüme sahip sevimli içeriğiyle gidilen evde hatıra bırakmayı gösterir.

Kırk Uçurma Sepeti İçine Neler konur? Anlamı nedir?

[geo_ad]

Bir Şaman geleneği olarak başlayan ve modern haliyle sürdürlmeye devam gelenekte sepet içerisine ne koyulur en çok merak edilen soruların başında gelir. 40 uçurma sepeti içine ne konur diye sorunuz varsa, aşağıda yer alanların her birini ekleyebilirsiniz. Sepet içerisine koyulan her bir nesnenin belli anlamı bulunmaktadır.

Kırk uçurma yumurtası: Anlamı yumurtanın geçmiş dönemlerde sağlığın işaretçesi olarak tanımlanmasından gelir. İçine koyulanlar arasında en çok öne çıkanların başında gelir. Bebeklerin sıhhatini nitelediği gibi ömür boyunca gürbüz olmalarını niteler. 40 uçurma yumurta toplama yapılmasını da sağlar.

Şeker: Şeker gibi tatlı ve güzel ahlaklı konuşmaya sahip olması anlamına gelen malzemedir. Geçmişte temel besin malzemeleri arasında yer alıyor olmasıyla bolluk bereket anlamını taşır.

Un: Kırk uçurma sepeti içindekiler her zaman güzel detaylara vurgu yapmaktadır. Hayatının uzun süre boyunca devam etmesini sağlaması anlamına gelen un, eski Türkler döneminde pek çok figürle ifade edilmiştir.

Para: Maddi açıdan refah içerisinde yaşamasının göstergesi olarak sepet içerisine konur. Bebek kırk çıkarma için hazırlanan sepet içerisine hediyelikler olarak bozuk para şeklinde eklenebilmektedir.

Ayna: 40 uçtu sepeti içine koyulan hediyeliklerden en önemli malzemelerinden biridir. Ayna anlamı geleceğinin aydınlık olmasını temsil etmektedir. Bebeklerin yaşamları boyunca her günün özel yaşanmasının göstergesi olur.

Pirinç: Yine bir temel yaşam kaynağı olarak eski Türkler döneminde de sıklıkla bohçalar içerisine koyulmuştur. Bolluk bereketin gidilen her evde olmasını, bebeklerin de hayatlarında bu değerlere sahip olmasının göstergesidir.

Kahve: Sıkıntılardan uzak kalarak yaşamın temsilci olarak konur.

Tuz: Ömrünün akıp geçmesini temsil eden malzeme olarak 40 uçurma hediyelikleri olarak sepet içine koyulur. Temiz bir yaşamın da temsilcisi olarak kabul edilmiştir.

Kırk Uçurma Sepeti Nasıl Hazırlanır? Evde Nasıl Hazırlanır?

[geo_ad]

Hazır satın almak yerine evde kırk uçurma sepeti nasıl yapılır? arayışındaysanız, adım adım hazırlanıştan yararlanabilirsiniz.

40 sepeti malzemeleri:

 • Sepet
 • Kumaş
 • Şeffaf poşetler
 • Kurdele
 • Yumurta, un, tuz, şeker, ayna, kahve, pirinç, bozuk para (tercihize göre)
 • Kırk uçurma sepeti sözleri yazılı halde
 • Makas
 • Zımba

Evde 40 uçurma sepeti hazırlanışı:

 1. Malzemeler arasından tercih ettikleriniz kadar kumaş kesin
 2. Şeffaf poşete kırk yumurtası ve diğer malzemeleri doldurun
 3. Kumaşlara sararak kurdele yardımıyla kese görüntüsü aldırın
 4. Malzemeler hazırlandıktan sonra yazılı kağıtları zımbalayın
 5. Sepet içerisine her hazır olan malzemeyi ekleyin

Evde kırk uçurma sepeti nasıl yapılır merak edenler için bu kadar kolay şekilde hazırlanarak gezme için kullanılabilmektedir. Yumurta boyamayı nasıl yapabileceğinze dair bilgileri yazının devamında detaylı olarak paylaştık.

Kırk Uçurma Sepeti Modelleri, Fikirleri

[geo_ad]

40 uçurma yapmak isteyenler için birbirinden farklı sepet fikirleri bulunur. Her birinin evde hazırlanabilir olduğu gibi hazır olarak sipariş verebilmek de mümkün durumdadır.

Instagram, Pinterest gibi platformlarda bebek kırk sepeti için oluşturulan fikirleri görselleriyle birlikte paylaştık.

40 uçurma sepeti erkek bebekler için ve kız bebekler için renk olarak değişim gösterebilir. Pembe, mavi süsleme yaparak hazırlanmasıyla cinsiyete göre belirleme yapabilirsiniz.

Örnek kırk uçurma sepetleri:

Bebek Kırk Uçurma Sepet Fikirleri
Bebek Kırk Uçurma Sepet Fikirleri (Kaynak: Pinterest)
Erkek Bebek 40 Uçtu Sepet Fikri (Kaynak: Pinterest)
Kız Bebek Kırk Uçurma Sepeti Renkli
Kız Bebek Kırk Uçurma Sepeti Renkli (Kaynak: Pinterest)

Kırk Uçtu Sepeti Süsleme, Yumurta Boyama

Kırk uçurma yumurta süsleme ve sepet süsleme görünümün daha çok göze hoş gelmesini sağlayacak kadar özel olmasını sağlamaktadır. İçine koyulan malzemeler için hazırlama işleminin değişim gösterebilmesi olanağı bulunmaktadır. Renk seçimleri, süslemenin nasıl yapılacağı ve hangi kurdele seçimi yapılabileceği gibi seçeneklerle farklılık oluşturulabilmektedir.

Yumurtayı olduğu haliyle koymak yerine kırk uçurma yumurta boyama işlemini guaj yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Yumurtalar hazır olarak seçildikten sonra çeşitli boyama malzemeleriyle her alanı boyanır. Üzerine göz kaş çizerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bir eldiven kullanarak elinize boyayı bulaştırmadan her yerini iyice boyamak ve videolardan yararlanarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Pinterest üzerinde yer alan şablonların da değerlendirilerek boyama ve süsleme işlemleri kısa sürede pratik yöntemle hazırlanır.

Kırk Uçurma Sepeti Yazıları: Örneklerle 10+ Yazı Şablonu

[geo_ad]

Kırk uçtu sepeti için içine konan malzemelerden farklı olarak yazılar da olmazsa olmazlardır. Anlamlı sözlerin içeriğinde yer aldığı şablonların kullanımı iyi dileklerin göstergesidir. Hem kullanılan malzemeler hem de sepet içerisinde bulunan yazılarla güzel bir kırk uçurma yapabilirsiniz.

Bir bebek sevgiyi güçlendirir, günler kısalır, geceler daha uzun ve bir ev daha mutlu olur

Ben senin annenim, sen benim çocuğumsun. Ben senin sakin yerinim, sen benim vahşi benimsin. Ben senin beklemenim, sen benim kıpırdamımsın. Ben senin yemeğinim, sen benim çikolatalı kekimsin. Ben senin uyku zamanınım, sen benim uyanığımsın

On küçük parmak, on mükemmel parmak, kalplerimizi taşan sevgiyle doldurun

Bazen en küçük şeyler kalbindeki en fazla yeri kaplar

Melekler sizi gece boyunca korusun ve sabah ışığına kadar güvende tutsunlar

Bu senin tatlı küçük hikayenin başlangıcı. Sayfanın benimkiyle buluştuğu bölüm. Hikayeniz sizi yarın nereye götürürse götürsün, hikayemiz her zaman sevgiyi okuyacaktır

Başka hiç kimse sana olan sevgimin gücünü bilemez. Sonuçta, kalbimin içeriden nasıl ses çıkardığını bilen tek sensin

Bir bebek kalbinizde boş olduğunu asla bilmediğiniz bir yeri doldurur

Seni sonsuza kadar seveceğim. Seni hep seveceğim. Yaşadığım sürece bebeğim olacaksın

Bu benim hayalini kurduğum mucize. Bu aşktır

Bir bebek bir melek kadar saf ve çiçek açan bir çiçek kadar taze

Yaşamı yaşamaya değer kılan bir bebeğin gülümsemesi

Yukarıda yer alan 40 uçurma sepeti sözleri arasından istediğinizi seçerek malzemelerle birlikte sepet içerisine koyabilirsiniz. Neler yazılır? hakkında aklınızdaki soru işaretlerini gidererek ev yapımı ya da hazır sipariş verdiklerinize de ekleyebilirsiniz. Yazılar sahip oldukları anlam değeriyle, bebeklerin eşsiz olduklarını bir kez daha gösterirler.

40 Uçurma Sepeti Siparişi, Hazır Satın Alma Rehberi

Dijital platform üzerinden artık her ürün kolaylıkla satın alınabilmektedir. Kırk uçurma sepeti siparişi oluştururken aşağıda erkek ya da kız bebeklere özel olarak satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara, İzmir, Bursa, İstanbul gibi büyükşehirlerden başlayarak diğer tüm lokasyonlarda 40 uçurma yumurta sepeti içerisindeki diğer malzemelerle hazır olarak alınabilmektedir.

Web sitemiz üzerinden de kolaylıkla aşağıda yer alan numara üzerinden siparişinizi oluşturmak mümkündür. Satın al için telefonla iletişime anında geçerek 7/24 bebek kırk uçtu hediyelerinin yer aldığı paketi bulabilirsiniz. Fiyatı 60 TL olarak tüm malzemeler dahil belirlenmiştir.

Kırk Uçurma Sepeti Fiyatları

İçeriğine göre, sepetin malzemesine göre ve diğer belli başlı kriterlere göre 40 uçurma sepeti gittigidiyor gibi platformlarda fiyatlara sahiptir. Türkiye çapında hizmet veren e-ticaret siteleri üzerinden sepet siparişleri oluşturulabilir.

Online sitelerde mevcut olan fiyatları 75 TL’den başlayarak 150 TL’ye kadar çıkabilir. Bebeğiniz için yapacağınız gezmelerde hediyelik isteklerinize göre seçiminizi şekillendirebilirsiniz.

Klasik bebek 40 sepeti satın al tercihlerinizi ya da diğer özel isteklerinizi ileterek kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Türkiye’nin tüm şehirlerine güvenceli bir gönderim sağlanarak kapınıza kadar getirilmektedir.

Yukarıda yer alan Instagram ya da Pinterest bebek sepeti görsellerinden ilham alarak kendinize uygun sipariş modelini tercih edebilirsiniz. Fiyatları değişkenlik gösteren ürünlere hemen ulaşmak için aşağıdaki resimden Whatsapp üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

40 banyosu malzemeleri nelerdir?

Kırk banyosu malzemeler;
Sepet
Kumaş
Şeffaf poşetler
Kurdele
Yumurta, un, tuz, şeker, ayna, kahve, pirinç, bozuk para (tercihize göre)
Kırk uçurma sepeti sözleri yazılı halde
Makas
Zımba şeklindedir.

40 uçurma sepetinize örnek olması için bunlardan birisini tercih edebilirsiniz.

”Bir bebek sevgiyi güçlendirir, günler kısalır, geceler daha uzun ve bir ev daha mutlu olur”

”Bazen en küçük şeyler kalbindeki en fazla yeri kaplar”

”Seni sonsuza kadar seveceğim. Seni hep seveceğim. Yaşadığım sürece bebeğim olacaksın”

”Bu senin tatlı küçük hikayenin başlangıcı. Sayfanın benimkiyle buluştuğu bölüm. Hikayeniz sizi yarın nereye götürürse götürsün, hikayemiz her zaman sevgiyi okuyacaktır”

Yöreden yöreye farklılık gösteren bir gelenek olsa da anneanne, babaanne gibi bir aile büyüğü tercih edilir. Bu kişiye de ”kırklama annesi” denir.

Yorum yapın