Hamilelikte Ağda Yapılır Mı?

Siz de buraya çok merak ettiğiniz ”Hamilelikte kıllanma nasıl giderilir?” sorusunun yanıtını almaya mı geldiniz?

O zaman doğru yerdesiniz başta ”Hamilelikte ağda yapılır mı?” sorusunun yanıtı olmak üzere hamile olan anne adaylarının kafalarında olan tüm soru işaretlerini giderecek olan yanıtları adım adım açıklayacağız.

Hadi dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Hamilelikte Tüylenme

Hamilelik dönemi başlı başına zorlu bir süreçtir ve her ne kadar kimi anne adayları daha problemsiz geçirse de kimi anne adayları için durum bir kabusa dönüşebilir. Yine de her anne adayının yaşadığı ortak sorunlardan bir tanesi hamilelikte tüylenme sorunudur.

Daha önce bu süreci yaşayanların çok iyi bildiği gibi hamileliğin ilk ayında kadının yapısına göre az ya da çok düzeyde bir tüylenme ortaya çıkar.

Hamileliğin altıncı ayından itibaren ise dökülmeye başlar. Bu son derece normal ve hormonların değişimi ile alakalı olan bir durumdur.

Hamileler Ağda Yaptırabilir Mi?

Hamilelikte sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek için genital bölge temizliği başta olmak üzere tüm bedende yer alan tüylerin temizlenmesi önemlidir. Özellikle hijyen açısından hamilelikte vajina kıllarının temizliği çok önemlidir.

Bu noktada üstte de ifade edildiği gibi ağda yapılabilir mi sorusunun yanıtı uzmanlar tarafından hamilelikte ağda yapılmasının herhangi bir sorun olmadığıdır. Yine de kimi uzmanlar hamileliğin son döneminde hamilelikte ağda yapılmasının düşük risklerine yol açabileceğini ve bundan dolayı başka yöntemlerin kullanılmasını öneriyorlar.

Bu noktada ”Genital bölgeye hangi ağda kullanılır?” sorusunun yanıtı ise özellikle bu bölge için geliştirilen Brezilya ağdasıdır. Bikini bölgesi ağda tercihi için de en acısız ve en kaliteli olan ağdalar seçilmelidir.

”Nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını da vermek gerekir ise öncelikle olarak özel bölge temizliği yapılır. Kişinin acı eşiği düşük ise doğal bileşenleri olan uyuşturucu sprey bikini bölgesine ya da tüylerin alınacağı alana uygulanır. Sonra ağda ilgili yere uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra ağda bezi kullanılarak işlem tamamlanır. Mutlaka eldivenle genital bölge temizliği yapılmalıdır.

Hamilelikte Lazer ve İğneli Epilasyon

İnsanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de cinsel bölge ve diğer bölgeler için hamilelikte lazer ve iğneli epilasyon kullanılıp kullanılmayacağıdır.

Lazer ışıkları bebeklere zarar vermez ve kullanılmasında herhangi bir mahsur yoktur denmektedir. İğneli epilasyonun ise herhangi bir zararı olmamakla birlikte hormonsal değişimler nedeni ile ileride vücutta iz kalma riski olmasıdır.

Yine de eğer ki hamilelikte lazer veya iğneli epilasyon yaptırmak istiyorsanız bunu doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanılır Mı?

Tüy dökücü kremleri uzmanlar önermiyor ve kullanılmasını uygun görmüyorlar. Çünkü tüy dökücü kremlerin özellikle perine temizliği için uygun olmadığıdır. Zira tüy dökücü kremler pratik gibi görünse de içinde yer alan kimyasallar risk teşkil eder.

Hamilelikte İstenmeyen Tüyler için Ne Yapılmalı?

Tüm bu bilgilerden sonra en basit bir biçimde ”Bikini bölgesi nasıl alınır?” derseniz jiletle

Bu tüyleri basit bir biçimde halledebilirsiniz. Vajina traşı kullanılabilecek basit bir yöntemdir. Hamilelikte jilet kullananlar yaptıkları yorumlarda son derece memnun olduğunu ifade ediyorlar.

Ayrıca anne adayı isterse evde epilasyon aleti ile vajina kıl temizliği yapabilirler. Diğerlerine göre de yapımı çok daha kolaydır ve en az riski içerir. Örneğin jiletle kimi zaman kesikler olabilir ama burada böylesi bir durum yoktur.

Hamilelikte Ağda Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hamilelikte ağda yaparken mutlaka en kaliteli olan ağda seçilmelidir.
  • Bilinen markaların ağdaları kullanılmalıdır.
  • Ele mutlaka eldiven takılmalıdır.
  • Bulunulan ortamlarda temiz olmalıdır.
  • Ağda yaparken hangi alana uygulanacak ise o alana uygun ağda seçilmelidir.

Yorum yapın