Ev Tozu Akarlarını Uzaklaştırmak İçin Karşı Doğal Önlemler

Ev tozu akarları gözle görülemez ancak etrafınızdaki her yerde bulunurlar. Bunlar solunum ve dermatolojik alerjilerin % 25’inden sorumludurlar: astım, rinit, konjonktivit, egzama. Buna kısaca toz alerjisi denir. Akarlar evlerimizin her yerinde yaşarlar (perdeler, kilimler, kanepeler …).  Ölü deri, saç ve tırnak kalıntılarıyla beslenirler. Ev tozu akarlarını yok etmeye çalışmak boşa bir çabadır. Akarlar kusursuz temiz evlerde bile her yerdeler. Ancak akarlardan daha zararlı olabilecek kimyasal maddeler kullanmadan çoğalmalarını basit ve doğal yöntemlerle önlemek mümkündür. Ev tozu akarlarını uzaklaştırmak için nasıl önlem alınır? Birlikte keşfedelim.

Ev tozu akarlarını uzaklaştırmak için ev temizliği

[geo_ad]

Ev tozu akarlarının çoğalmasını sınırlamak için bunları destekleyen evdeki tüm iç etkenlerle savaşmalısınız:

 1. Her gün odaları 30 dakika boyunca havalandırın. Yatakları toplamadan önce çarşafları ve örtüleri silkeleyerek havalandırın.
 2. İç ortam sıcaklığını düşürün. Sıcaklık oturma odalarında 19 dereceyi, yatak odasında 17 dereceyi geçmemelidir.
 3. Perdeleri ve yatak örtülerini her üç ayda bir yıkayın.
 4. Halı ve perde gibi potansiyel toz yuvalarını aza indirin. Yerlerde parke veya fayans tercih edin. İkili perdelerden kaçının ve stor perde kullanmayı tercih edin.
 5. Ev tozu akarlarını uzaklaştırmak için yorgan ve yatak örtülerinizi haftada bir dışarı asarak havalandırın.
 6. Halı ve kilimlerinizi haftada 2 – 3 kez elektrikli süpürgeyle süpürün. Elektrikli süpürgenizi toz akarlarını emen bir filtre ile donatın.
 7. Evdeki nemi % 50’nin altına düşürmek için bir nem azaltma cihazı kullanın veya tüm oda ve dolaplara nem emici torbalar koyun.
 8. Nemli odaları ve yatak odalarını iyi havalandırın. Özellikle yatak odasındaki tüm nem kaynaklarını (nemlendiriciler, akvaryum, yeşil bitkiler …) ortadan kaldırın.

 

Ev Tozu Akarları
Ev Tozu Akarlarına Karşı Yatak Seçimi

Ev tozuna karşı yatak seçimi

[geo_ad]

 1. Metal veya tahta baza kullanın. Yıkanması ve yenilenmesi kolay olacağından sentetik yorgan ve yastıkları tercih edin.
 2. Ev tozuna alerjiniz varsa, yatak çarşaflarını akar önleyici doğal malzemelerden olmasına dikkat edin:  keten ya da pamuk. Yatağınızı, yorganınızı ve yastığınızı akara karşı malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edin. Bu biraz maliyetli olacaktır ancak hayat kalitenizi yükselteceği bir gerçektir.

 

Odaların ve evin genel bakımı

 1. Tüm odaları haftada en az iki kez tozdan arındırın ve gereksiz eşyaların birikmesini önleyin. Bunlar toz yuvalarıdır.
 2. Zeminlerinizi her hafta doğal temizleyicilerle silin. Duvarlarınızı yılda iki kez silin.
 3. Çarşafları ve yastık örtülerini haftada bir değiştirin ve 60 derecede yıkayın. Ayrıca banyo ve tuvalet havlularınızı haftada iki kez yıkayın, çünkü akarlar orada saklanmayı çok sever.
 4.  Yastıkları ve yorganları ayda bir kez en az 60 derecede yıkayın ve tekrar kullanmadan ya da dolaba kaldırmadan önce iyice kurumasını bekleyin.
 5. Çocuğunuzun odasındaki tüm pelüş oyuncakları kaldırın ya da en az her üç ayda bir 60 ° C’de yıkayacağınız tek bir oyuncak tutun.
 6. Güneş akarları uzaklaştırır, bu yüzden güneşli günlerde odalarınızın güneş görmesini sağlayın.

Ev tozu akarlarını uzaklaştırmak için doğal ürünler

[geo_ad]

1. Akarları uzaklaştırmak için karbonat

Yorganınızın her yerine gelecek şekilde 4 çorba kaşığı kabartma tozu serpin. Ovalayarak ya da küçük vuruşlarla tozun yorganın içine geçmesi sağlayın. 4 ila 8 saat beklettikten sonra elektrik süpürgesiyle yorganı süpürün.

Bununla birlikte ev tozu akarlarını uzaklaştırmak için ev yapımı sprey hazırlayabilirsiniz.  1 litre su içine 1 çorba kaşığı karbonat ve birkaç damla çay ayağı yağı ekleyin. Bu karışımı sprey şişeye koyun. Karışımı mobilya ve yüzeylere püskürtün, kurumasını bekleyin, ardından elektrik süpürgesiyle süpürün.

2. Akarları uzaklaştırmak için limon

1.5 litre su içine 2 limonun suyunu ve birkaç damla nane ya da lavanta yağı ekleyin. Bu karışımı mobilya ve yüzeylere püskürtün ve kuruduktan sonra elyaf bir bezle silin.

Ev Tozu Akarlarına karşı doğal yağlar

Bazı doğal yağlar ev tozu akarlarına karşı çok etkilidir. En etkilileri arasında okaliptüs, karanfil, sedir ağacı, limon, nane, çay ağacı veya lavanta yağları bulunur. Toz akarlarını uzaklaştırmak için, bir sprey şişesinde 1 litre suyu karıştırın, 20 ml modifiye alkol, 10 damla çay ağacı yağı, 10 damla karanfil yağı, 10 damla sedir ağacı yağı ve 10 damla lavanta yağı damlatın. Bu spreyi tüm yüzeylere püskürtün. En az 2 saat beklettikten sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. 

Kuşkusuz akarları kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak bu basit ve doğal yollarla bu yaratıkların çoğalmasını durdurabilir ve solunum alerjileri ve bunların neden olduğu cilt iltihabı riskini en aza indirebilirsiniz.

Yorum yapın