En İyi Bebek Yataklarının Özellikleri

Yanlış yatak seçimi nedeniyle bebekler ihtiyaç duydukları verimlilikte uyuyamazlar. Vakitlerinin çoğunu yatakta geçirdikleri için bebeklerin, doğru yatakta uyumaları çok önemlidir. Vücut yapılarına uygun olmayan yataklarda ciddi sorunlar yaşarlar ve bu durum da bebeklerin fiziki gelişimleri için sıkıntılara neden olabilir.

Bu yüzden bebeğiniz için doğru yatak tercihinde bulunmanız gerekmektedir. En iyi bebek yatağını seçmek ise aşağıda açıklamaya çalıştığımız yatak özelliklerini bilmeniz gerekir.

En İyi Bebek Yataklarının Özellikleri Nelerdir?

Bebek yataklarının en önemli özelliği bebeklerin vücutlarını yetrince desteklemeleri, rahat olmaları, doğal malzemeden üretilmiş ve hijyen açısından güvenli olmalarıdır.

Bunları dikkate alırsak en iyi bebek yatakları nasıl olmalıdır?

Bebek yatakları doğal malzemelerden imal edilmiş olmalıdır. Bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlü olmaması ve ciltlerinin de korumasız olması nedeniyle doğal malzeme içermeyen yataklar ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bu yüzden doğal malzemeye sahip yatakların kullanılması büyük önem taşır. Doğal yün, doğal pamuk, doğal lateks, doğal Hindistan cevizi lifi kullanılarak yapılan yataklar ile birlikte üretim aşamasında kimyasal malzeme içermeyen su bazlı yapıştırıcılar kullanılmış yataklar tercih edilmelidir.

Bebek yatağı bebeğin omurilik bölgesinin doğru şekilde gelişimine olanak verecek yapıda olmasıdır. Çünkü bebekler doğduklarında vücut yapısı olarak gelişimlerini tamamlamamış haldedir. Gelişimlerinin eksiksiz bir şekilde tamamlamaları için yatakların ne çok yumuşak ne de çok sert olması gerekir. Bebekler için çok yumuşak yataklar oldukça zararlıdırlar. Çünkü vücudunun doğru pozisyonu alması için gereken desteği bu tür yataklar sağlayamayacakları için, bebeğin vücudunun gelişimi açısından olumsuz etkiye neden olurlar. Bebeklerin ideal yatma sertliği orta sert bir zemine sahip olup bebeğin omurgasının doğru şekilde gelişimini desteklemelidir.

Sadece süngerden oluşan yataklar bebek ve çocuklar için uygun değildir. Çünkü temas edilen yatağın yüzeyinde doğal malzeme yerine visco, elyaf ya da sünger gibi malzemelerin kullanılması ile cilt sorunları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar bebeğinizin hassas vücudunda baş gösterebilir. Sade sünger aşırı terlemeye de neden olabilmektedir. Bu etkileri azaltmak adına sünger üzerine en az 2 – 3 cm doğal malzeme kullanılmış olmalıdır.

Bu özellikler doğrultusunda en iyi bebek yatağı özelliklerini bilerek bebek yatağı tercihinde bulunabilirsiniz. Bebek yatağı seçiminde yatağın ucuz olmasından çok, bebeğin ihtiyaçlarını ne denli karşıladığına dikkat ederek yatak seçmek önemlidir. Bu sayede bebeğinizin rahat uyumasını sağlar ve aynı zamanda da temel beceriler edinmesini sağlarsınız.

Yorum yapın