Çocuklarla Yarıyıl Tatilini Kolaylaştıran 6 Yöntem

Uzun soluklu bir güz döneminden sonra vakit gelip yarıyıl tatiline dayandığında, bu tatil yalnızca okula giden çocukların değil aynı zamanda yarıyıl tatilinde izin yapabilecek ebeveynlerin de dört gözle bekledikleri bir zaman dilimidir. Özellikle dönem olarak kış dönemine rastlayan yarıyıl tatili, sağlık açısından da hem ebeveynleri hem de çocukları risk altına almaktadır. Bu ve bunun gibi birçok tatsız olayla karşılaşmamak için ise, tatil planının önceden uygun şekilde yapılması, tatilin verimli, dinlendirici ve eğlendirici olmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple, yarıyıl tatilini çocuğunuzla geçirmenizi kolaylaştıracak bazı yöntemlerden söz edilecektir.

1.Tatil öncesi ve sonrası sürecinde sağlığa ilişkin önlemlerin alınması

Yarıyıl tatili kış dönemine rastlaması nedeniyle, grip olmak üzere birçok bulaşıcı hastalığın da yoğun olduğu bir zaman dilimidir. Bu sebeple bin bir hevesle çıkılan tatil aile bireylerinin birinin ya da tümünün rahatsızlanması ile oldukça tatsız sonuçlar doğurabilir. Zira tatil planı iptal edilebilir ya da erken dönülebilir.

Sırf bu sebeplerle, tatile çıkmadan önce hem ebeveynlerin hem de çocukların kısa bir sağlık kontrolünden geçmesi uygun olacaktır. Tatile gidecek aile bireylerinin kullanmaları gereken bir ilaç varsa, bunlar öncelikli olarak hazırlanmalı ve son güne bırakılmamalıdır. Çocuğun tatil süresince de yine oldukça hareketli zaman geçireceği, üşütebileceği, ıslanabileceği gibi ihtimaller göz önünde bulundurularak tatil süresince her zaman fazladan kıyafet bulundurulmalıdır.

2. Çocuğun tatil fikrini anlamasına yardım etmek

Tatilin ne olduğunu anlamasına yardım ederek, çocuğun tatil ortamına uyumunu desteklemek ve artırmak mümkündür. Bu sebeple, gidilecek yer, neler yapılabileceği çocuğa uygun bir dille anlatılmalı, kendisine de fikri sorulmalıdır. Bu sayede birey olma bilinci de desteklenen çocuk, önceden hazırlıklı olarak gittiği tatil mekanında daha uyumlu davranacaktır.

3. Kendisine ait bir çanta ya da valizin varlığının desteklenmesi

Tatil sebebiyle de olsa, evden ayrılmak özellikle üç-dört günü geçtiğinde kişiler için stres verici olacaktır. Tanıdık unsurların azlığı, ortamın yabancılığı ve özellikle çocuklar için güvensizliği, tatil esnasında problem yaşama ihtimalini artıracaktır. Bu sebeple, seyahat hazırlığına çocuğun dahil edilmesi, belirli bir sınır dahilinde, dilediği eşyayı yanına alma özgürlüğünün tanınması, hem seyahat öncesi çocuğun sorumluluk almasını desteklerken, hem de tanıdık unsurların varlığı ile kendini daha güvende hissetmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle en sevdiği oyuncakları, tatil esnasında kullanabileceği özel giysiler ve varsa aksesuarlar, çocuğun tatil fikrine uyumunu ve benimsemesini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklarla Okul Tatilini Kolaylaştıran 6 Yöntem

4. Gidilecek bölgede çocuklar için özel mekanların önceden tespiti

Sıkıldığını dile getiren bir çocuk ile tatil yapmak oldukça zor ve stresli bir süreç olacaktır. Bu sebeple yer yer çocuğun yeni şeyler keşfedebileceği, enerjisini atabileceği mekanlara götürülmesi ya da bu tür aktivitelere teşvik edilmesi hem çocuğun enerjisini atmasına yardımcı olacak hem de sıkıntısı ile ebeveynlerini yorma ihtimali azalacaktır.

5. Kreş ya da geçici çocuk aktivite alanının varlığı

Günümüzde birçok otelde animasyon ekipleri çocuklara özel animasyon grupları ile ebeveynlerin yükünü biraz olsun azaltmaktadır. Ancak konu şubat tatiline geldiğinde, bu olasılık da oldukça azalmaktadır. Güzel ve keyifli tatil geçirebilmek için ebeveynlerin yer yer çocuklarından ayrı zaman geçirme fırsatı yakalaması önemlidir. Bunu sağlamak üzere ise, tatilin geçirileceği sürede ve bölgede, uygun ve güvenli geçici bakım/kreş hizmeti sunan kurumlar önceden incelenmelidir. Daha sonra tatiliniz boyunca ne günler hizmet verdiği öğrenilmeli ve buna uygun bir tatil planı yapılmalıdır.

6. Diğer çocukların varlığı

Çocuğun tatilden hem keyif alması hem de ebeveynlerini yormaması için en uygun ortamlardan birisi akranlarının bulunduğu ortamdır. Böyle bir ortamda çocuk hem sosyalleşebilir hem de yeni kültürler yeni bilgiler öğrenme olanağına ulaşır.

Yorum yapın