Bebeklerin Yumurta Yemeleri Güvenli Midir?

Protein bakımından zengin yumurtalar hem ucuz hem de çok yönlüdür. Bebeğinizin zevkini tatmin etmek için kızartma, kaynatma, karıştırma ve rafadan yumurta kullanabilirsiniz.

Geçmişte, çocuk doktorları alerji endişeleri nedeniyle bebeğin diyetine yumurta eklemek için beklemeyi tavsiye ederlerdi. Mevcut öneriler (*), birçok durumda beklemek için bir neden olmadığını söylüyor.

Bebeğinize yumurtayı alerjik reaksiyon veya diğer duyarlılıkları dikkatle izlemeniz şartıyla ilk yiyeceklerinden biri olarak vermeye başlayabilirsiniz.

Bebeğinize yumurta vermenin yararları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hem bebeklere rafadan yumurta verilir mi? bebeklere az pişmiş yumurta verilir mi? gibi sorulara yanıt bulmak hem de minik bebeğinize nasıl yumurta hazırlayacağınızla ilgili öneriler için okumaya devam edin.

Yumurtanın Faydaları

[geo_ad]

Yumurta çoğu marketlerde ve çiftçi pazarlarında yaygın olarak bulunur. Ucuz ve hazırlanması kolaydır. Ayrıca kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde çeşitli yemeklere dahil edilebilirler.

Her bir yumurta yaklaşık 70 kalori ve altı gram protein içerir. Özellikle yumurta sarısı, etkileyici besin değerlerine sahiptir. Normal hücre aktivitesini arttırmaya yardımcı olan 250 miligram kolin içerir.

Kolin ayrıca karaciğer fonksiyonuna ve besinlerin vücuttaki diğer alanlara taşınmasına yardımcı olur. Bebeğinizin hafızasına bile yardımcı olabilir.

Bütün yumurta riboflavin, B12 ve folat bakımından zengindir. Aynı zamanda yeterli miktarda fosfor ve selenyuma da sahiptir.

Bebeklere Yumurta Beyazı Neden Verilmez? Riskler Nelerdir?

[geo_ad]

Bazı gıdaların bebeklerde ve çocuklarda alerjik reaksiyonların en yaygın nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Yumurta
  • Şarküteri Ürünleri
  • Soya
  • Yer fıstığı
  • Balık

Çocuk doktorları, bebeğe yumurta vermek için ilk doğum günlerine kadar beklemeyi tavsiye ederdi. Bunun nedeni, çocukların %2’si (yüzde iki) kadarının yumurtalara alerjisi olmasıydı.

Yumurtanın sarısıalerjik reaksiyonla ilişkili proteinleri bulundurmaz. Diğer yandan, yumurta beyazı, hafif ila şiddetli alerjik reaksiyonlar üretme potansiyeline sahip proteinleri bulundurur.

Bebeğinizin bu proteinlere alerjisi varsa, çeşitli semptomlar yaşayabilir.

Araştırmacılar çok erken yaşta yumurta uygulamasının alerjiye neden olabileceğine inanıyorlardı. Bununla birlikte, yaklaşık 2.600 bebekten oluşan bir 2010 araştırması (**) bunun tersinin doğru olabileceğini ortaya çıkardı.

İlk doğum günlerinden sonra yumurta tüketen bebeklerin, 4 ila 6 aylık iken yumurta tüketen bebeklerden daha fazla yumurta alerjisi olma olasılığı taşıyorlardı.

7 Aylık Bebeğe Yumurta Verilir Mi?

[geo_ad]

Bebeğiniz 7 aylıktan itibaren günde 2 defa bir ila iki çorba kaşığı kadar protein almalıdır. Mevcut yönergeler bebeğinize yumurta vermek için beklememeniz yönünde olmasına rağmen, çocuk doktorunuza önerdikleri zaman çizelgesini sormalısınız.

Bebeğinizin diyetine yeni yiyecekler eklerken, yavaş ve her seferinde bir tane eklemek her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde, potansiyel reaksiyonları izleyebilir ve hangi yiyeceğin reaksiyona neden olduğu hakkında iyi bir fikriniz olabilir.

Yiyecekleri vermenin bir yolu dört günlük beklemedir. Bunu yapmak için, çocuğunuza bir gün yumurta verin. Sonra diyetlerine yeni bir şeyler eklemeden önce dört gün bekleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya başka bir hassasiyet fark ederseniz, çocuğunuzun doktoruna başvurun.

Yumurta vermeye başlamak için en iyi tercih sadece yumurta sarısıdır. Çocuğunuzun diyetine nasıl yumurta sarısı ekleyeceğinize, 6 aylık bebek için yumurta nasıl pişirilir sorularına dair bazı bebeklere yumurta tarifi seçenekleri:

  • Yumurtayı iyice kaynatın, kabuğunu soyun ve yumurta sarısını çıkarın. Anne sütü, bebek formülü (veya bebeğiniz 1 yaşın üzerindeyse tam süt) ile birlikte ezin. Bebeğiniz daha fazla yiyecek yemeye başladığında, yumurta sarısını avokado, muz, tatlı patates ve diğer meyve ve sebzelerle püre yapabilirsiniz.
  • Çiğ bir yumurtanın sarısını ayırın. Bir tavada biraz yağ veya tereyağı ile ısıtın. Sarısını anne sütü veya tam yağlı sütle karıştırın. Çocuğunuzun diyetinde zaten mevcut olan bir çorba kaşığı sebze püresi de ekleyebilirsiniz.
  • Sarısını çiğ bir yumurtadan ayırın. Yarım fincan pişmiş yulaf ezmesi ve meyve veya sebzelerle karıştırın. Pişene kadar karıştır. Ardından, çabaklı parçaları alın.
  • Çocuğunuz bir yaşına geldiğinde veya çocuk doktorunuz bütün bir yumurta için izin verdiğinde, bütün yumurtayı anne sütü veya tam sütle karıştırmayı deneyebilirsiniz. Krep, waffle ve diğer unlu mamullere de bütün yumurtaları ekleyebilirsiniz.

Yumuşak, sebzeli ve peynirli sade omletler, bütün yumurta eklemenin harika bir yoludur.

Önerilen Yazı: Bebeklere Kilo Aldıran Sağlıklı Yiyecekler: 1 Ayda 3 KİLO!

Uzak Durun

[geo_ad]

Yumurtalar artık genel olarak bebekler için güvenli bir erken yiyecek olarak kabul edilmektedir. Ailenizde yumurtalara alerjik reaksiyon geçmişi olan varsa veya bebeğinizde ciddi egzama varsa, bebeğinize katı gıda vermeye başlayacağınız zaman önce çocuk doktorunuzla konuşun.

Çocuk doktorunuz, çocuğunuza neyin uygun olacağına ilişkin olarak en iyi kaynağınızdır.

Çocuğunuzun yumurtalara alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, yumurtaların çoğu zaman “gizli” bir bileşen olarak birçok pişmiş üründe ve diğer yiyeceklerde bulunduğunu unutmayın. Yiyecekleri küçük çocuğunuzla tanıştırırken dikkatlice içeriklerini okuyun.

* http://www.aappublications.org/content/34/2/13

** https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(10)01173-5/abstract?code=ymai-site

Yorum yapın