Bebeklerde Vicks (Kullanılır Mı?)

Geçmişten günümüze kadar anne ve babaların soğuk algınlığına kapılmalarıyla birlikte burun tıkanıklığı, nefes darlığı ve sırt ağrılarına uyguladığı tedaviler arasında vicks tedavisi bulunuyor.

Yetişkinler için bu tedavi yöntemi işe yarasa da bebekler için aynı şeyler söylenemiyor. Bu makalemizde ”bebeklere viks sürülür mü?” gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

VapoRub markasının herkes tarafından bilinen mavi ve yeşil renkli kutusunun içerisinde Vicks merhemi bulunuyor.

Yetişkinler için farklı hastalık tedavilerinde kullanılan Vicks’in bebekler için kullanılır mı? sorusu aklınıza geliyor olabilir. Bu soru ve buna benzer bebekler için vicks sorularına hızlıca yanıt verelim istedik. 

Bebeklerde Vicks Kullanılır Mı?

Vikcs merhemi her ne kadar yetişkinler için mucizevi bir ilaç ise bebeklerde bu durum oldukça farklıdır. Çünkü bebeklerin cildi ve gelişmişliği yetişkinlere göre çok zayıftır. Bu yüzden bebeklere vicks sürülmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Bu konuda Vicks’in kullanımın kılavuzu içerisinde şu ifadelere yer veriliyor:

  • Uygulanmadan önce hekime danışılmalıdır.
  • 0-2 yaş bebekler için Vicks kullanımı kesinlikle uygun değildilr.
  • 6 yaşından küçük çocuklar için kesinlikle burun deliklerine sürülmemelidir.
  • Burun deliklerine sürülen Vicks, akciğerlerde çökme yapabilir ve bu ölümcül bir sonuç doğurur.
  • Bebeklerin kesinlikle ulaşamayacağı yere koyunuz.

Bebeklerin Nerelerine Vicks Sürülür?

Bebeklerde yüz bölgesine ve burun deliklerine Vicks kullanımı çok tehlikelidir ve uygun değildir.

Fakat  bebeklerin ayağına vicks sürmek herhangi bir sakınca doğurmamaktadır.

Aynı şekilde 2-5 yaş arası bebeklerin sırt ve göğsüne vicks sürülebiliyor. Yine bebeklerin topuklarına da vicks sürmenizde herhangi bir tehlikeli durum olmayacaktır.

Bu ifadeler Vicks kullanım kılavuzu içerisinde yer almaktadır. 

Vicks Kaç Yaşında Kullanılır?

Vicks, kış aylarında en çok kullanılan merhemlerden bir tanesidir. Yetişkinler için Vicks oldukça faydalı iken yukarıda belirttiğimiz gibi bebekler için tehlikelidir.

”Vicks bebekler için kaç yaşında kullanılır?” sorusu kafanızda soru işareti olarak kalıyor ise bu soruya şöyle yanıt verebiliriz:

  • Vicks, 0-2 yaş bebekler için kullanımı uygun değildir.
  • 2-5 yaş bebekler için ise sadece sırta, ayağa ve göğse kullanılır.
  • 12 yaşından büyük çocuklar için ise dikkatli bir şekilde kullanımı yapılabilir. 

Bebeklere Vicks Nasıl Sürülür?

Bebeğiniz için vicks kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle bu bahsedeceğimiz şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yetişkinlere nazaran daha hassas cilde ve organlara sahip olan bebekler için vicks, yanlış kullanımından dolayı hayati anlamda oldukça risk taşır. Bu yüzden bebeklere vicks kullanmadan yaşının 2 yaşından büyük olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Unutmayın, 1 yaşındaki bebekler için vicks kullanılmaz. 

Bebeğinize vicks merhemi sürerken yetişkinlerde kullanıldığı gibi bolca değil çok ince bir tabaka halinde sürülmesi ve iyice yedirilmesi gerekiyor.

Burun ve yüz çevresine kullanımı kesinlikle çok tehlikelidir ve yapılmaması gerekir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanları, Vicks’in bebekler için göğse, sırta, ayaklara, topuklara ve ayak altına sürülmesinin herhangi bir faydası olmadığını belirtiyor. Vicks’in içerisindeki mentol sayesinde sadece kısa süreli rahatlama yaşandığını belirtiyor.

Bebeğe Vicks Yedirilir mi?

Bebeklere uygulanması bile oldukça riskli olan Vicks merheminin bebeğe yedirilmesi kesinlikle çok kötü sonuçlar doğurur.

Bebeğin vicks yemesi durumunda olabildiğince hızlı bir şekilde en yakın hastaneye başvurmanız gerekiyor. Çünkü içerisinde bulunan mentol ve ilaç oranı, bebeğinizin narin organlarına zarar verebilir.

Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kaldığınız zaman 112 aracılığı ile veya imkanınız var ise en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor. Unutmayın Vicks’i bebeklerin ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gerekir.

Yorum yapın