Bebeklerde Göz Altı Morluğunun 5 Sebebi ve Çözümleri

Az seviyede yaşanıyorsa olsa da bebeklerde göz altı morluğu durumunda nedenleri ve çözümleri önem arz eder. Endişeleriniz son derece normal olsa da süreci doğru yönetmeniz gerekir. Göz altı morluğu yaşanması, beyaz ten rengine sahip olan bebeklerde daha sık gözlenir.

Her zaman bir hastalık işaretçisi olmadığı gibi göz ardı edilmemesi gereken detaylar arasında yer alır. 1 yaşına henüz gelmemiş olan bebekler için doğumdan itibaren takibinin sağlanması önemlidir.

Göz altı bölgesinde sorun yaşanması nedenleri her bebek için farklılık gösterebilir. Bebeğimin göz altı morlukları var sorununa sahipseniz, aşağıda yer alan ihtimalleri düşünmelisiniz.

Belirginlik seviyelerinin farklı olması bu noktada en önemli detaylar arasında yer alan ayırt edici özellikleri olarak tanımlanabilir durumda. Eğer bebekte yoğun olarak göz altı morluğu bulunuyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmanız önemlidir.

Bebeklerde Göz Altı Morluğu Nedenleri: 5 Detayı İhmal Etmeyin

[geo_ad]

Bebeklerin göz altı bölgesi çoğunlukla ten rengiyle aynı olur. Morluk oluşumunu tetikleyici durumları bilmeniz size doktora başvurup başvurmamanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

1.Alerji

Alerjisi olan bazı bebeklerde, göz altı bölgesinde morluklara rastlanabilmesi mümkün olur. En önemli nedenleri arasında görülen alerjik reaksiyonlar için doktor tahlillerinin yapılması gerekir. Göz altı morluğu sorunu nasıl çözülür dediğiniz bebeklerinizle alakalı bu teşhisi sadece doktor koyabilir.

2.Beyaz Ten Rengi (Genetik)

[geo_ad]

Beyaz ten rengi olan bazı bebeklerde herhangi bir hastalık ya da alerjik reaksiyon olmasa da göz altlarında morluk yaşanabilmektedir. Bebeklerde göz aldığı nedenleri arasında ten renginden kaynaklı bir durum görülebilmektedir. Standart seviyeden çok daha açık tenlerde rastlanır.

Bebeğimin Göz Altı Morluğu var nedenleri - Bebeklerde Göz Altı Morluğu
Bebeğimin Göz Altı Morluğu Neden Olur?

3.İnce Deri

İnce deriye sahip olan bebekler için göz altı morlukları ön plana çıkan önemli detaylardan biridir. Bu durumda yine herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir ve endişelenmez gerekmez. Genetikten kaynaklı bir diğer görünüm değişimlerinden biri olur. İnce derisi olan bebeklerde morluk genellikle 1 yaşına kadar görülebilir.

4.Demir Eksikliği

[geo_ad]

En düşük ihtimallerden birisi olsa da göz altı ve çevresinde yoğun olarak morluk olan bebekler için her zaman dikkatli olmanız gerekmektedir. Demir eksikliği kaynaklı nedene dayalı olarak olumsuzluğu yaşayabilirsiniz.

5.Uyku Sorunları

Uyku sorunu yaşayan bebeklerde, özellikle 9 aylık bebeğimde göz altı morluğu oluyor diyenler için göz altı çevresinde değişim görülebilmektedir. Doğru bir uyku düzenini oluşturmak bebeğinizde yorgunluğun önüne geçerek dinlenmelerini sağlayacaktır. Eğer uyku konusunda sorun yaşayan bebekleriniz varsa ya da kolik bir bebeğiniz varsa: 14+ Sakinleştirici Kolik Bebek Müzikleri ve Sesleri yazımızdaki uyku getiren alternatifleri bulabilirsiniz.

Bebeklerde Göz Altı Morluğu Sorunu Nasıl Çözülür? Nasıl Giderilir?

[geo_ad]

Dış görünümlerine doğrudan etki eden bu durum genellikle en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulmak istenir. Yukarıda yer alan maddelemeleri dikkate alarak bebeklerde yaşanan bu durumun nedenleri göz önünde bulundurmalısınız.

Beslenme, uyku gibi temel ihtiyaçları iyi bir şekilde gideriliyorsa doktora başvurarak tahlil yaptırabilirsiniz. Bebeklerde göz altı morluğu nedenlerine göre çözümleri en doğru şekilde uygulamak çok daha doğrudur.

Göz altı morluğu sorunu nasıl giderilir hakkında belli başlı şekilde çözümleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Videoyu izleyerek Prof. Dr. yorumunu da ilk ağızdan bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=flFJUHiBMvQ
Bebeklerde Göz Altı Morluğu

Alerji Tedavisini Sürdürün

Alerjik reaksiyon nedeniyle göz altı çevresinde sorun yaşayan bebekler için çözümü doktor gözetimindeki tedaviyle sağlamalısınız. Herhangi bir şekilde evde gelişigüzel yöntemler uygulamamalı kontrollü şekilde programa uyarak alerjinin durumuna göre durumu düzeltmeniz gerekmektedir.

Takviyelerle Destekleyin

Demir eksikliği için doğal ya da doktor önerisinde ilaç takviyesi alarak demir dengesi eşitlemesi gerçekleştirmeniz mümkündür. Göz altı morluğu çözümü bebekler için demir eksikliğine bağlıysa, yapılan tahlil sonuçlarında neden olarak görülebilmektedir. Takviyeleri düzenli şekilde uygulamanız durumunda düzelme yaşanır.

Doğru Uyku Düzeni Oluşturun

[geo_ad]

Uyku düzeni olmayan bebeklerin göz altı morlukları yorgunluğa bağlı olarak gelişmektedir. Her iki gözde ya da tek bir gözde sorun yaşanabilmektedir. Nedenleri arasında yer alan uyku konusunda çözüm için doğru bir düzen oluşturarak sağlıklı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde göz altı morluğu çözüm yöntemleri arasında yer alan tüm seçenekler, öncelikli olarak nedenleri göz önünde bulundurularak uygulanmalıdır. Doğru yöntemlerin tercih edilmesiyle birlikte herhangi bir sorun yaşamadan bebeklerin göz çevresi normale döner.

Her zaman paniklemenizi gerektirmeyen bir durum olduğu gibi sürekli hale gelen veya bebekleri huzursuzlaştıran durumlarda kesinlikle doktora başvurmalısınız. Çözüm yöntemlerinin uygulanma gerekliliği bebeklere göre farklı olur.

Bebeklere.net Facebook Paylaşımları için tıklayın.

Yorum yapın