Bebek Cinsiyet Tahmini: Kız mı? Erkek mi?

Kız mı erkek mi? Bebek cinsiyet tahmini için klasik yöntemlerden ileri teknoloji yöntemlerine kadar pek çok farklı alternatif mevcuttur. Hamilelik döneminde cinsiyetin önceden anlaşılabilmesine olanak sağlayan eğlenceli yöntemleri deneyerek bebeğiniz hakkında erken bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kesin cinsiyet tahmini yapabilmeyi sağlayan 14. ya da 15.haftadaki ultarason taraması öncesinde Çin Takvimi, Rus Takvimi ve Türk Takvimi gibi takip yöntemleri bulunur. Bebeğinizin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmada etkili her tercihi yazı içerisinde nasıl uygulayabileceğinize dair bilgiler eşliğinde bulabilirsiniz.

Bebek Cinsiyet Tahmini için En Etkili 10 Yöntem

[geo_ad]

Tahmin yapabilmede doğru bilgilerin alınmasını sağlayan her yöntemi pratik olarak kullanabilirsiniz. Bebek cinsiyeti öğrenme için hem fiziksel hem de ruhsal bir takım değişiklikler yaşanmaktadır.

1-Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme (Japon Takvimi)

Adet dönemi hesabı olarak sıklıkla kullanılan bir yöntem olmasıyla aynı zamanda “Japon Takvimi” yöntemi olarak da bilinmektedir. Son adet döneminin ne zaman yaşandığı bilgileri ve beraberinde anne-baba doğum ayı üzerinden hesaplanmaktadır.

Aşağıda yer alan resimde ay üzerinden hesabın gerçekleştirilmesini kolaylaştıran tabloyu bulabilirsiniz. Bu tabloya göre çıkan değerler son adet tarihine göre 2.tabloya geçilerek kolayca değerlendirilebilir.

son adet tarihine göre cinsiyet hesapla
Son Adet Dönemine Göre Bebek Cinsiyet Hesabı Takvimi
Japon Takvimi Bebek Cinsiyet Tahmini
Japon Takvimi Bebek Cinsiyet Tahmini

2-Göbekten Cinsiyet Tahmini

[geo_ad]

Göbek Deliğine Göre Cinsiyet Tahmini
Göbek Deliğine Göre Cinsiyet Tahmini

Türk gelenekleri arasında bebek için göbek bölgesinden tahmin gerçekleştirmede sıklıkla sivri ya da yuvarlak fiziksel şekle göre değerlendirilme yapılmaktadır. Erkek ya da kız bebek olacağına dair %50 ihtimalle doğruluk payına sahip daha çok geleneksel bir yöntemdir.

Göbekten cinsiyet tahmini yönteminde linea nigra (karnınızdaki pigmentasyon çizgisi) bölgesinin konumu daha çok bilimsel verilere dayalı sonuçlar vermektedir. Çizgi sadece karın bölgesine kadar devam ediyorsa kız çocuğu olma ihtimali artar. Göbek deliğinin üzerinden uzanmaya devam ederek kaburgalara doğru ilerliyorsa erkek olması ihtimali daha yüksektir.

3-Fetüs Kalp Atış Hızı

Bebeğin kalp atış hızıyla cinsiyet tahmini yapabilmek yüzeysel de olsa mümkündür. Kalp atış hızı değeri 140 atışın altında kaldığında erkek olacağına, 140 atıştan fazlaysa kız olacağına inanılmaktadır.

Bilimsel çalışmalar sonucunda genellikle bu değerin net sonuç vermediği ortaya çıkmıştır. Kullanabileceğiniz fakat kesin bir sonuç vermeyecek yöntemdir. Doğru çıkan cinsiyet tahminleri için genellikle bu bilgi eşliğinde ultrason verileri de incelenir. Bu nedenle popülerliğini korumaktadır.

4-Ultrason

[geo_ad]

Bebeğin Kesedeki Konumuna Göre Cinsiyet Tahmini
Bebeğin Kesedeki Konumuna Göre Cinsiyet Tahmini

Yüksek teknoloji yöntemi olarak ultrason en çok tercih edilen seçenektir. Detaylı olarak karın bölgesinin içerisini gösteriyor olmasıyla net bilgi sahibi olabilmeyi sağlamaktadır. Ultrason fotoğrafından cinsiyet tahmini yapmak 100/100 doğruluk payını alabilmede eğer bebek tüm vücut organlarını ortaya çıkarmışsa mümkündür. Yeterince net görüş alınamadığı durumunda yanılma payı olabilmektedir.

Gebelikte cinsiyet tahmini için geçerli olan diğer seçeneklere göre çok daha detaylı ve görsele dayalı verileri içerdiğinden dolayı son derece etkili olarak bilgi edinimi sağlar.

Genel olarak 18-22.haftalık dönemler arasında (bu dönemler dışında da yapılabilir) ultrason yöntemi değerlendirilebilmektedir. Ultrason görüntüsüne göre cinsiyet tahmini uzmanlar tarafından yapılarak doğru bir okumayla ebeveynlere bilgi aktarımı yapılmaktadır.

5-Amnio Testi

3 Aylık Gebelikte Cinsiyet Tahmini (Amnio Testi)

Amnio testi gebelikte erken cinsiyet tahmini sonuçlarını veren testlerden biridir. Genetik test gerçekleştirmeye yönelik bebeğin kesede yüzdüğü sıvıdan bir miktar alma işlemi yapılarak uygulanır. Özgün genetik hastalıklar nedeniyle gen ya da kromozomların test edilmesine yönelik sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

12 haftada, 13 haftada cinsiyet tahmini yapabilmeyi sağlayabilecek bir test olarak bilinir. Genetik kontrol sağlandığından dolayı her anne adayı için uygulanmaz. Belirli değerler sonucunda uygunluğa sahip olanlar için tercih edilmektedir. Kesin tutan cinsiyet tahmini testi olarak da isimlendirilebilir.

7-Yüzükle Bebek Cinsiyet Tahmini

[geo_ad]

Yüzükle Bebek Cinsiyeti Hesaplama
Yüzükle Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Yüzük yöntemi en çok bilinen ancak yanlış olarak uygulanan ya da hiç denenmeyen bir yöntemdir. Gelenekselleşmiş, bilimsel veriler içermeyen bir cinsiyet belirleme seçeneği olur.

Yüzük alınarak bir ipe tutturulur. Yatağa uzanılarak sarkan yüzüğü karnınızın üzerine tutun. Dairesel hareketler yaparak sallanırsa kız çocuğu olacağına dair işaretçi olarak tanımlanır. Sarkaca benzer ileri-geri hareket ederse, bir erkek olacağını gösterir. Gebelikte yüzük ile cinsiyet tahmini bu şekilde yapılır.

8-Yatış Pozisyonu (Kese Konumu)

Nub teorisi olarak da bilinen bir tahmin seçeneği olarak tanımlanmaktadır. Yatış pozisyonu yani kese konumuna göre bilgi alabilme olanağı bulunur.

Kese konumuna göre bebeğin fotoğraflarında sola yakın olması erkek, sağa yakın olması kız olacağına dair bilgi veriyor olarak kabul görmektedir. Bebeğin yatış pozisyonuna göre cinsiyet tahmini yapmak diğer geleneksel yöntemlerine göre daha doğru bilgiler içerebilmektedir. Keseye göre tahminde mutlaka bir fotoğraf üzerinden yorumlama yapılır.

9-Fiziksel Etkenler ve Aşerme

İlginç Cinsiyet Tahminleri
İlginç Cinsiyet Tahminleri, 16 Aylık

Halk arasında bebek cinsiyeti hakkında değerlendirme yapabilmeyi sağlayan yaygın bir kanı bulunmaktadır. Özellikle geçmiş dönemlerde teknolojinin günümüzdeki kadar ilerlemediği zamanlardan kalmış aşermeye dayalı cinsiyet belirleme kalıbı bulunur.

Genellikle ekşi aşeren gebelerin kız çocuğu, tatlı aşeren gebelerin erkek çocuk sahibi olacağına dair klasik hale gelen yorumlar mevcut durumdadır.

10-İlginç Cinsiyet Tahmini Yöntemleri

[geo_ad]

 Limonla Cinsiyet Tahmini Yapmak
Limonla Cinsiyet Tahmini Yapmak

Bilimsel verilere dayalı yöntemlerde gebelikte cinsiyet tahmini yapmak çok daha doğrudur. Halk arasında klasik hale gelen gelenekselleşmiş yöntemlerin de bulunuyor olmasının yanı sıra ilginç bebek cinsiyeti tahminleri yapma yolları da mevcuttur. Yanılma payı yüksek olsa da günümüzde hala tercih edilirler.

Limonla cinsiyet tahmininden enseye bakarak ya da kolyeyle yapılan tahminlere kadar çok sayıda farklı alternatif de bulunmaktadır. Evde gerçekleştirilebilen ve herhangi bir kesin sonuca dayanmadan eğlenebilmeyi sağlayan yöntemlerdir. Kesin tutan cinsiyet tahmini doktor kontrolünde bilimsel verilerle elde edilir.

En ilginç tahmin yöntemleri arasında gösterilen farklı takvimlere göre cinsiyet belirlemelerini yapmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Çin Takvimi Bebek Cinsiyet Tahmini

700 yıldan fazla süredir kullanılan Çin Takvimi bebek cinsiyet tahmini için en çok tercih edilen takvimlerden biri olarak isimlendirilmektedir. %90’ın üzerinde oranla doğru çıktığına inanılan yöntem olmasının doğruluğunu değerlendirebilme avantajı herkes için geçerlidir.

Çin Takvimi son derece kolay şekilde aşağıda yer alan tabloya göre değerlendirmenizi yapabilirsiniz. 3 aylık gebelikte bile cinsiyet tahmini yapmak isteyenler genellikle bu yöntemi kullanmaktadırlar.

[geo_ad]

Çin Takvimi Bebek Cinsiyeti Tahmini
Çin Takvimi Bebek Cinsiyeti Tahmini, Bebek Cinsiyeti Öğrenme

Eski Türk takvimi cinsiyet tahmini planlamasına en yakın olan takvimdir.

Bebek Cinsiyet Tahmini Rus Takvimi

Takvimle cinsiyet belirleme için aktif olarak kullanımda olan seçeneklerden biri de Rus takvimi olarak değerlendirilmektedir. Eski dönemlerden günümüze kadar ulaşmış olsa da özellikle günümüzde daha popülerdir.

Her hafta için kullanımı mümkün olduğu gibi erken öğrenme için 14 haftalık gebelik cinsiyet tahmini yapmak isteyenler için de kullanılabilmektedir. Rus takvimi için anne-babanın doğum tarihiyle birlikte son adet başlangıç tarihi baz alınır.

İlk 3 ayda cinsiyet tahmini yapmak isteyenler için kullanılabilecek en özel alternatiflerden biri olarak tanımlanmıştır.

Cinsiyet Belirleme Testi Nedir? Nasıl Kullanılır?

[geo_ad]

Eczanelerde satılan cinsiyet belirleme testi, evde uygulanabilir bir test olarak değerlendirilebileceği gibi aynı zamanda son derece pratiktir. Heyecanlı bekleyişte olan ebeveynlerin %100 öğrenme zamanını beklemeden kendileri uygulayabilecekleri yöntem olarak değerlendiriliyor olmasıyla erken dönemlerden itibaren kullanılabilmektedir.

Doktora gitmeden bebek cinsiyeti öğrenme avantajını sağlayan kullanım değeriyle birlikte herkes için merak edilen değerlerin bulunabilmesi olanağını sağlamada etkin kullanıma sahiptir.

Yüzde Yüz Cinsiyet Tahmini Yapılabilir mi?

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için yüzde yüz cinsiyet tahmini yapmak sadece ultrason ve diğer bilimsel değerleri içeren testlerle mümkün olur. Takvim hesaplamaları genellikle doğru kabul ediliyor olsa da %100 olarak değerlendirilemezler. Doktor kontrolleri sayesinde gerekli takiplerin gerçekleştirilmesi sonucunda net bilgiler alınabilmektedir.

Günümüzde modern tıbbın sağladığı avantajla ileri teknoloji yöntemleriyle cinsiyet tahmini net olarak gerçekleştirilir. Takvim takibinin de gerçekleştirilmesi sonucunda doğrulama yapılması bir o kadar kolay hale gelir.

Bebek Cinsiyet Tahmini Yanılma Payı Var mı?

100/100 cinsiyet tahmini sonucu sağladığı düşünülen yöntemlerde bile uzmanların yanılma payı bulunabilmektedir. Düşük yanılma payı her zaman olabilir. Ancak bu değerler hamilelikte aylar ilerledikçe değişkenlik göstererek yerini daha kesin verilere bırakır.

Bebeklerin anne karnında bulundukları kese içerisinde vücut uzuvlarını net olarak göstermeleri doğrultusunda alınacak doğruluk payı da yüksek seviyeye çıkar.

Yorum yapın