Bebek Biberonu Neden Bırakır: Tüm Sebepler

Bebek sahibi olan ebeveynler için, bebek biberonu neden bırakır sıklıkla sorulan sorular arasında baş sıralarda yer almaktadır. Beslenme ve su ihtiyaçlarını gidermedeki en önemli yardımcıları olarak kullandıkları biberonlar için farklı nedenlerden dolayı bırakma, ret durumlarının görülebilmesi söz konusudur.  Öncelikli olarak bilmeniz gereken en önemli nokta, bebeğinizin ağız alışkanlığına göre biberon seçimi yapabileceğidir. Her bebeğin alışkanlıkları aynı olmadığından dolayı aynı aya sahip olsalar bile diğer bebeklerle karşılaştırmalarının yapılması doğru olmayacaktır. 0-6 aylık bebekler için özellikle büyük bir kolaylık sağlar özelliğe sahip olan biberonların bırakılmasında en çok yaşanan durumların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bebek Biberonu Neden Bırakır? Neden Almaz?

Bebeklerde biberonu bırakma nedenleri:

[geo_ad]

 • Anne memesi istemesi
 • Biberon seçiminin yanlış olması
 • Bebeğin ağız yapısıyla biberonun uyuşmaması
 • Bebeğin biberon kullanmak istememesi
 • Yanlış zamanlarda bebeklere biberon verilmesi

Biberonu bırakma nedenleri yukarıdaki maddelerden herhangi birisi olarak görülebilmektedir. Öncelikli olarak anne memesi tercihi her bebek için ön plana çıkan seçenektir. Biberonu severek kullanan bebeklerde bırakma durumunun görülmesindeyse genel olarak biberon seçiminin yanlış olması bırakma sebebi olarak tanımlanır. Bebeğim biberonu neden bıraktı diyen çoğu ebeveyn değişimde farklı bir ürüne geçiş yapmaktadır. Bebeğinizin sevdiği biberon markasını tercih ederek kullanımlarını herhangi bir sorun yaşamadan devam ettirebilirsiniz.

Bebeklerde Biberon Kullanmayı Bırakma

[geo_ad]

Bebekler, belirli bir zamanın ardından biberon istememe eğilimi gösterebilmektedirler. Bebeğim artık biberon almıyor diyenler için, yukarıdaki herhangi bir durumun olmamasına rağmen bebeklerin alışkanlıkları değişim gösteriyor olabilir. Su ve beslenme ihtiyaçlarının giderilmesinde mevcut olan yöntemlerin yaşlarına uygun olarak sağlanması gerekliliği bu durumda yapılması gereken en doğru işlemdir. Bebeklerde sevilerek biberon tercih edildikten sonraki süreçler içerisinde biberondan soğuma görülebilir. Sıraladığımız maddeler haricinde doğal olarak büyümelerinin bir sonucu olarak değerlendirebilirsiniz. Bebeğinizin biberon bırakmasının sebebi gelişimi olabilmektedir.

Bebek biberonu neden bırakır hakkında aklında soru işareti olanlar için biberon seçimlerinin doğru yapıldığından emin olunmalıdır. Biberon değişimlerine verilen tepkiler genellikle bırakma ile sonuçlanabilir durumda olur. Bunun temel nedeni bebeğinizin ağız alışkanlığına uyum göstermeyen biberon başlıklarıdır. Sürekli olarak kullandığınız modellerin dışına çıkmanız beraberinde olumsuz durumları yaşamanızı getirebilecek özelliğe sahip olabilir. Bebek biberonu neden istemez sorunuzun yanıtı olarak gerekli değerlendirmeleri yapmanızın ardından çözümü bulabilirsiniz.

Aylara Göre Bebek Biberon Almama Durumu

[geo_ad]

3 aylık bebeğim biberon almıyor veya 4.5 aylık bebeğim biberon mamasını yemiyor gibi sorunlara sıklıkla rastlayabilmek mümkündür. Bebekler için biberona alışma sürecinin nasıl geçirildiği bu gibi durumlarda son derece büyük öneme sahiptir. Ebeveynlerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri olarak, bebeklerin beslenmesinde doğru şekilde biberon kullanmama durumu görülebilmektedir. Biberonu almayan bebekler için mevcut olan sorunun en kısa süre içerisinde giderilebilmesini sağlamak adına onları biberonla uyum içerisinde bırakmak en önemli detayların başında gelen seçenektir.

Biberondan mama yememe veya biberonu bırakma gibi durumlar için, bebeğinizi herhangi bir yerde beslemek yerine kucağınıza almalısınız. Bebeğiniz için tutuş pozisyonunu ayarladıktan sonra kucağınızda biberonla beslenmesini düzenli aralıklarla gerçekleştirmeniz önemli bir detay olarak ön plana çıkacaktır. Bebek mamayı neden reddeder sorusunun cevabını biberon beslenmesinde bu sayede almış olacaksınız. Bebeğinizin konforunu sağlamak beslenmede çok önemlidir. Özellikle erken yaş dönemlerinde anne güvenini alarak biberonla beslenmelerini sağlamak benzersiz derecede fark yaratan ayrıcalıkları beraberinde getirecektir.

Bebek Biberonu Neden Bırakır?

[geo_ad]

3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık veya 7 aylık bebeğim biberon almıyor sorunlarını yaşıyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

1-Doğru Biberonu Seçin: Bebeğinizin ağız yapısına uygun olan, mamayı rahatlıkla verebileceğiniz biberonu tercih edebilirsiniz. Bunu bulmak için deneme-yanılma yöntemini kullanabilir veya diğer biberon kullanan annelerin yorumlarını okuyarak bulabilirsiniz.

2-Doğru Beslenme Pozisyonu: Biberonu bebeğiniz kucağındayken ona vermeniz durumunda bebekler neden mama içmek istemez? sorusunu yanıtlamış olacaksınız. Biberonden vereceğiniz mamaları hem kolaylıkla tüketebilirler hem de kendilerini güvenden hissetmelerinden dolayı rahatlıkla beslenmelerini gerçekleştirebilmektedirler.

Biberon almayan bebek gece nasıl beslenir hakkında sorununa sahip olanlar için beslenmenin anne sütü ya da mama kaşığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Mama tercihlerinin gece beslenmesine uygun olarak tercih edilmesinin önemli olduğu kadar ek gıdalar da kullanılabilir. Bebeğinizin gece biberon yerine mamasını bir kap içerisinde hazırlayarak doğru bebek kaşığıyla onlara vermeniz yeterli etkiyi gösterecektir.

Devam Sütü Kaç Yaşına Kadar Verilmeli? En Doğru Zaman hakkında daha fazla bilgiye diğer yazımızla ulaşabilirsiniz.

Anne Sütünü Biberondan içen Bebeklerin Biberon Bırakma Sebepleri

Biberonla anne sütünü içen bebeğim artık biberon istemiyor sorusuna sahip olan anneler için, direkt olarak memeden bebeklerin beslenmesi denenebilir. Biberondan içen bebeklerde nadiren de olsa görülebilen bir durum olarak anne sütünü direkt olarak içmek istemeleri görülebilmektedir. Öte yandan pompa kullanarak bebekler için sütünü hazırlayan anneler, bebeklerinin beslenmesinde hazır gıdalara geçiş yapabilirler. Biberon istememe durumunda süt içirme yöntemi değişikliğine gidilebilmesi de söz konusu olur. Meme haricinde denenebilecek süt içirme yöntemleri gözden geçirilerek tercih edilebilmektedir. Biberon istememe durumunda zorla biberonun verilmemesi gerekir. Bebeklerin istekleri doğrultusunda onlara anne sütünü kaşıkla verebilmek de mümkündür.

Bebek biberonu neden bırakır hakkında sorulan soruya süt içmede verilebilecek yanıtlardan biri de kaşığa alışma durumu olabilmektedir. 1 ya da 2 aylıkken sütünü biberondan içen bebekler için biberon almayan bebeklere sütü nasıl içiriyorsunuz sorusu zaman içerisinde oluşabilir. Mamalar bebeklerin alışkanlıklarında değişim yaşanabilmesine sebep olabilen ürünlerdir. Bu nedenle beslenme ve süt ihtiyaçlarını gidermede bebeklerde biberon bırakma durumu görülebilir.

Bebeğiniz için ihtiyaç duyduğu şekilde beslenme, su ve süt ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz seçenek alternatiflerinden yararlanabilmeniz mümkündür. Sadece biberon yöntemine takılı kalmamanız hem sizler hem de bebeğiniz için daha iyi şartları beraberinde getirecektir. Zamanla bebeklerde biberonu bırakma eğiliminin farklı sebeplere bağlı olarak görülmesiyle, onların isteklerine yanıt verecek seçenekler tercih edilmelidir.

“Bebek Biberonu Neden Bırakır: Tüm Sebepler” üzerine 5 yorum

  • Merhaba, bu yazı bebeklerin biberonu bırakmasıyla alakalı ama size yardımcı olmaya çalışayım.

   Bebeğinize Dr Brown biberonla içine anne sütü koymayı deneyin. Onu kendinize yakın bir hizada güvenli olacağı şekilde tutarak sakince içirmeye çalışın. Genellikle biberonu almaya bu şekilde başlıyorlar.

   Bebeklerin biberon almaması hakkında yapılabilecek detaylı bir yazıyı da yakında sitede bulabilirsiniz

   Cevapla

Yorum yapın