Bebeğiniz İçin Faydalı Kitaplar Bebeklik.com.tr’de

Bir çocuğun kitapla tanışabilmesi için okuma yazma öğrenmesine gerek yoktur. Aslında daha doğmadan anneler karnındaki mucizesi için ona rahatlatıcı kitaplar okumakla işe başlayabilir. Daha sonrasında doğduğu andan itibaren farklı türlerde ve farklı çeşitlerde kitaplar ile bebeğini tanıştırabilir. Özellikle son yıllarda anne babalar bu konuda çok daha fazla araştırmacı olmaya başladılar. Bebeklerinin zihinsel gelişimi için kitaplardan ve kartlardan yararlanmaya başladılar. Bu kitapların başında da kuşkusuz ki bebek hikaye kitabı gelmektedir. Anne ve babaların bebekleri ile kaliteli zaman geçirmesi neticesinde bebeklerin ruhsal yönden ihtiyaç duyduğu eksikliği gidermektedir. Bu nedenle de kitap okuma zamanları ebeveyn-bebek ilişkisi için önemli rol oynamaktadır.

BEBEKLERE NASIL HİKAYE KİTAPLARI ALINABİLİR?

Son yıllarda yayınevleri pedagoglar eşliğinde hazırlanan ve aylara uygun olarak piyasaya sürülen farklı çeşit ve boylarda bebek hikaye kitabı üretmektedir. İlk başlarda bebeklere alınacak olan hikaye kitaplarının kalın sayfalı, parlak resimli, kenarları sivri olmayan yapıda seçilmesi oldukça önemlidir. Örneğin kenarları eva kaplı olan hikaye kitaplarını bebeklerinize güvenle verebilirsiniz. İster el boyu ister normal kitap boyu yumuşak kitaplar sayesinde hem bebeğiniz zarar görmeyecek hem de kitaplar zarar görmeyecektir. Genel olarak oral dönemde olan bebekler her şeyi ağzına götürebilir ve dişlerini kaşımak isteyebilir. Bu nedenle ince yapraklı, kağıt sayfaları olan kitaplar yerine eva yumuşak kitaplar tercih edilebilir. Eğer sizin de bebeğiniz ilk kez kitapla tanışacaksa https://www.bebeklik.com.tr/kategori/kitaplar adresini ziyaret ederek bebek hikaye kitabı seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

BEBEKLERE MASAL KİTAPLARI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bebeklerin dikkati çok kısa sürdüğü için uzun uzun cümleler ve paragraflar içeren kitaplar almak pek uygun değildir. Bu nedenle her sayfada birkaç kelimeden oluşan cümleler içeren bebek masal kitabı ile başlamak çok doğru bir karar olacaktır. Uzun cümle ve paragraflar olduğunda bebeğinizin dikkati başka bir yöne kayabilir ve kitap okuma zamanı istenilen sonucu vermeyebilir. Bebeğin ilgisini çekebilecek kitaplar bu noktada yardımınıza koşacaktır. Örneğin; çıngıraklı kitaplar sayesinde bebeğinizi çıngıraklı bölümle ilgilenirken siz de ona masalı okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra hareketli kitaplar da oldukça fayda sağlayacaktır. Hareketli kitapların bazı bölmeleri açıldığı için bebeğiniz her sayfada heyecanlanacak ve onu takip etme isteğinde olacaktır.

BEBEĞİME FAYDALI OLAN NE TÜR KİTAPLAR SEÇEBİLİRİM?

Her bebeğin ilgisini çekebilecek olan sesli kitaplar anne babaların en çok tercih ettiği kitaplar arasında gelmektedir. Sesli kitapların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bazı sesli kitap serileri şarkılar ile çocukları eğitebilmek için uzmanlar tarafından hazırlanmıştır. Şarkılar ile tuvalet eğitimi, uyku eğitimi, beslenme eğitimi gibi günlük rutinleri öğrenebilirler. Aynı zamanda yardımlaşma, paylaşma gibi değerler eğitimini de şarkılarla öğrenebilirler. Bir diğer seçenek ise masal anlatan sesli kitaplardır. Her sayfada hem resim hem masal bulunurken, yanlardaki tuşlara bastığınızda o sayfayı okuyan bir ses ile karşılaşırsınız. Bu sayede bebeğiniz masalı sesli olarak dinleyebilmektedir. Bebek için faydalı kitaplar denilince sesli kitaplar ilk akla gelen kategorilerden biri olmaktadır. Bebeğiniz için en uygun sesli kitapları bebeklik.com.tr’de bulabilirsiniz.

EĞİTİCİ BEBEK KİTAPLARI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Bebeklerin algıları oldukça açıktır ve adeta bir sünger gibi her gördüklerini hafızalarına kaydetmektedir. Bu nedenle de ilk dönemlerde eğitici zeka kartları ve minik ilk kitaplarım oldukça ilgilerini çekecektir. Zeka kartları sayesinde göz retinası ve beyin hücreleri arası bağlantılarının kuvvetlenmesi sağlanabilmektedir. Zihinsel gelişimi için eğitici bebek kitapları seçerken bunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İlk aylar bebekler sadece siyah ve beyaz renkleri görebilir. Zamanlar kırmızı rengi de algılamaya başlarlar. 6. Aydan itibaren ise artık temel renkleri seçmeye başlayabilirler. Bu süreçte eğitici bebek kitapları içeriklerinin de buna uygun olabilmesi oldukça önemlidir.

Yorum yapın