Bebeğin Kalp Atışları ve Kalp Rahatsızlıkları

Bebeğin Kalp Atışları ve Kalp Rahatsızlıkları

Bir bebeğin anne karnındayken 6. haftadan itibaren ultrason, NTS gibi cihazlarla kalp atışını duymak mümkündür. Bu kalp atışlarını duymak anneye bebeğinin canlılığını kendisine olan bağlılığını hatırlatıp arada bir bağ oluşturur. Bir anne olarak bu anne bebek ilişkisinin güzelliğini verdiği mutluluğu anlatmak için gözyaşlarımı görmeniz gerekir.

Hamileliğin 18. haftasından itibaren bebeğin kalbinin işleyişi hakkında izlenimler yapılabilir. Hatta günümüzde tıp o kadar ilerlemiştir ki anne karnındaki bir bebekte gözlemlenebilen hastalıklar aynı zamanda tedavi bile edilebilmekte ve uygulanan yöntemler verilen ilaçlar sayesinde oluşabilecek hastalıklar aza indirgenebilmektedir.

Kalp hastalıkları doğuştan da olabilmektedir.

Genetik özellikler ve anne karnındaki süreç büyük rol oynamaktadır.1. derece akrabalıklarda kalp sorunları varsa %10 ihtimal dahi olsa risk taşıyordur. Fakat olan hastalıklar kroner kalp hastalıkları ise çocukta doğuştan bir kalp hastalığı riski oluşturmamaktadır. Kroner kalp hastalığı ilerleyen yaşlarda ve daha çok yanlış beslenme alışkanlıkları ile ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda göğüs ağrısı genelde her 10 çocuktan 3’ünde görülebilmektedir. Bu göğüs ağrıları çocukta kalp hastalığı anlamına gelmez fakat her ebeveyn bu konuda tedirgindir ve bir uzmana danışma ihtiyacı içindedirler. Çünkü nadirde görülse kalp hastalıkları önemlidir ve erken teşhis büyük riskleri ortadan kaldırır.

Bebekte bulunan bir kalp rahatsızlığı sık ve zor nefes alma, anne sütü alırken zorlanıyor olması ve yorulması, ağız çevresinde, dilde ve tırnak diplerinde morarma gibi bulgularla kendisini göstermektedir. Ayrıca sık akciğer enfeksiyonu olması doğuştan kalp hastalığı olabileceği ihtimalini güçlendirebilir. Böyle belirtileri anne ve babalar fark edebilirler. Çocuklarda kalp hastalığı ileri yaştaki bir kalp hastasına göre daha kolay tedavi edilebilir. İleriki yaş kalp rahatsızlıkları beslenme bozukluğunun da tetiklemesi ile zor tedavi süreci oluşturabilir. Çocuklarda görülen kalp hastalıkları cinsiyet farklılığı göstermemektedir.

Bir anne özellikle hamileliği sürecinde çocuğunu önemsemeli ve onu kalbi kadar sevmeli korumalıdır.

Not: Buradaki bilgiler sadece tavsiye amaçlıdır, sağlık konularında sadece hekimlerinizin uyarılarını dikkate alınız.

Yorum yapın