Bebeğin Kakasından Siyah İplik Gelmesi

Katı gıdaya geçiş ile birlikte annelerin sıklıkla karşılaştığı bir durum olan bebeğin kakasından siyah iplik gelmesi, korkutucu olarak görülebilir. Fakat endişelenmenize gerek yok. ”Bebek kakasında siyah iplik neden gelir?” sorusuna bu yazımızda yanıt bulacaksınız.

Özellikle bebeklerin 4. aydan itibaren yani katı gıdaya geçişiyle birlikte kakasında siyah iplik gibi şeylerin görülmesi olası bir durumdur. Bu sorun hakkında korkmanıza gerek yok çünkü hemen hemen her bebeğin kakasında görülebilecek bir durumdur. Bebek kakasında siyah noktalar neden olur? sorusuna yanıtı ise hızlıca verelim.

Neden Olur?

Bebek kakasında görülen siyah ipliksi şeyler, bebeğinizin yediği besinlerden dolayı olmaktadır. Özellikle bebeğiniz yüksek lif içeren Armut, Muz, Şeftali ve Elma gibi meyveler tükettiği zaman bebeğin kakasında siyah ipliksi bir şey görülür. Bunun sebebi ise bebeğinizin bağırsak sisteminin tam gelişmiş olamamasıdır. 

Bebeğin kakasında siyah nokta görülmesinin en çok bilinen sebebi ise bebeğinizin muz tüketmesidir.

Muz içerisinde bulundurduğu yüksek lif yüzünden oluyor. İçerisinde bulunan liflerin tamamen sindirilememesinden dolayı lifler kararma yapıyor ve kakada siyah lekeler ve ip şeklinde görülüyor. Örneğin uzun süre dışarıda kalan muzun kararması gibi muz da tüketildiği zaman tam sindirilemediğinde kakada iplik şeklinde dışarı çıkıyor.

Kakada siyah noktalar görüyorsanız bunun sebebinin lifli besinler tüketildiğinden kaynaklı olduğunu ve bu besinlerin yeterince sindirilemediğinden dolayı olduğunu bilmenizi isterim. Meyvelerin yanı sıra yüksek lif içeren sebzelerin de kakada siyah iplik şeklinde çıktığını görebilirsiniz. 

Nasıl Geçer?

4. aydan itibaren katı gıdaya geçiş başlar ve ebeveynler bebeklerinin beslenmesi için sebze ve meyveler tüketmesini sağlar.

Bebek kakasında ipliksi şeylerle karşılaşmamak için bebeğinizin bağırsak gelişiminin tam tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Bunun yanında kakada siyah lekeler ile karşılaşmamak için sebze ve meyvelerin tam püre halinde bebeğe verilmesi de bir nebze bu lekelerin görülmemesine yardımcı olur.

Daha sonra kavanoz mamalar ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz. Örneğin muzlu ve şeftalili kavanoz mamaların sindirimi el ile hazırlanan pürelere göre daha kolaydır.

Aynı zamanda bebek çorbaları ve kolay sindirilebilen sebze ve meyve kavanoz mamaları da bu sorununuza bir nebze çözüm olacaktır.

Bebeğin kakasında siyah lekeler görmemek için sindirimi kolay yiyecekler yedirmemeniz gerekiyor. Sindirimi zor ve yüksek lifli besinlerin sebep olduğu bu sorunu sıklıkla yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanızı ve onun vereceği tavsiyeler doğrultusunda bebeğinizi beslemenizi öneririz. 

“Bebeğin Kakasından Siyah İplik Gelmesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın