Bebeğin Burnundan Süt Gelmesi

Bebeğin burnundan süt gelmesi, ebeveynleri oldukça korkutan bir durumdur. Bu yazımızda “Bebeğin Burnundan Neden Süt Gelir?” sorusuna değineceğiz.

Öncelikle bu durumu düzeltmenin sizin elinizde olan bir şey olduğunu belirtelim. Çünkü genellikle yanlış emzirme pozisyonundan dolayı kaynaklanan bir durumdur.

Dilerseniz “Bebeğin Burnundan Süt Neden Gelir?” sorusuna yanıt vererek devam edelim.

Neden Gelir?

Bebeğin burnundan süt gelmesi, genellikle annenin emzirme pozisyonunun tam doğru olmamasından kaynaklanmaktadır. Fakat korkulacak bir durum değildir.

Anne, eğer çocuğu yatar pozisyonda emziriyor ise bebeğin emerken burnundan süt gelmesine neden oluyor. Bunun sebebi ise bebeğin doğru pozisyonda olmayıp tam nefes alamamasından kaynaklıdır.

Reflü sorunu yaşayan bebeklerin de burnundan süt gelebiliyor. Bu durum sizi endişeye düşürmesin.

Bebeğinizi reflü yatağında yatırarak bir nebze emzirirken burundan süt gelmesini engelleyebilirsiniz. Reflü yatağı dikey açılı bir yatak olduğu için emzirme pozisyonuna bebek alışacaktır ve bu da zaman zaman yaşanan burundan süt gelme olayını engelleyecektir.

Yenidoğan bebeğin burnundan süt gelmesi ise yine aynı şekilde annenin emzirme pozisyonundan kaynaklanan bir durumdur. Fakat bir başka sebep daha var; Bebeğin emme alışkanlığının olmaması. Yenidoğan bebeklerin burnundan süt gelmesi bu iki sebepten dolayı oluyordur. Çünkü yüksek miktarda süt emen bebekler yeterince nefes alamadığı taktirde kusacak veya burnundan süt gelecektir.

Peki Bu Normal Midir?

Bebeğin burnundan süt gelmesi normal bir durum olarak karşılanabilir. Emme alışkanlığı zayıf olan bebeklerde daha çok bu durum görülür.

Yüksek miktarda anne sütü emen bebekler, fazla gelen sütü ya kusarak ya da burnundan çıkararak atmak durumunda kalır. Yine de annelerin dikeye yakın bir pozisyonda bebeklerini emzirmesi gerekiyor. Çünkü yatay şekilde bebek tam nefes alamaz ve risk oluşur.

Özellikle bu durum en çok yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen bir olaydır.

Doktorlar bebeğin emerken burnundan süt gelmesi durumunu şöyle açıklıyor: Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen burundan süt gelme durumu, bebeğin emme alışkanlığının olmamasından ve doyduğunu bilmediği için fazla süt emmesinden kaynaklıdır.

Bebeğin burnundan süt gelmesi durumu, bebeğiniz büyüdükçe ve emme alışkanlığını kazandıkça ortadan kalkacaktır. Korkulacak bir durum yoktur.

Bebeğin burnundan süt gelmesi normal mi?” sorusunu da böylelikle yanıtlamış olduk. Yinelemek isteriz ki bu olağan ve korkulacak bir durum değildir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey doğru emzirme pozisyonunda emzirmeniz olacaktır.

Yorum yapın