Bebeğim Su İçmiyor Nasıl Alıştırırım? 9 Yöntem

Anneler bebeğim su içmiyor sorularının nedenleri ve bebekler suya nasıl alıştırılır? arayışı içerisindedir. En iyi önerilerle bu yazıyı okuduktan sonra bebeklerinize adım adım eğitim verebilirsiniz! 

Her bebek doğanın yaratılış kanunu olarak doğduğu andan itibaren beslenme için özel donanıma sahiptir. Bebeğin; emme refleksinde olduğu gibi, içmeyi öğrenmesi aslında gerekmez. Fakat doğru bir eğitimle zorlanmalarının önüne geçerek bebeğim su içmiyor sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu makalede bebeğinizi destekleyebileceğiniz yollar yer alıyor.

Bebeğim Su İçmiyor, ne yapmalıyım?
Bebeğim Su İçmiyor, ne yapmalıyım?

Bebekler Ne Zaman Su İçmeye Başlar?

[geo_ad]

Bebeğinizin bir bardaktan nasıl içileceğini öğrenmesi için en iyi zamanın ne zaman olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bebeğinizi yalnızca sütle beslediğiniz sürece, ona ekstra içecekler vermeniz gerekmez.  Gelişim basamaklarının çoğunda olduğu gibi, bebeğiniz hazır olduğunda su içerken zorlanabilir. Bebekler ne zaman su içmeye başlar hakkında en doğru yanıt; 10-12 aylık bebekler bir bardaktan nasıl içileceğini öğrenmeye hazır olmaları şeklinde tanımlanır.

Örneğin; bebeğinizin hazır olduğunu, çeşitli eşyaları güvenli ve kolay tuttuğunu, bardağınıza uzandığını veya içerken hareketlerinizi taklit etmeye çalıştığını görebilirsiniz. Bebekler su içmeye nasıl alıştırılır? sorunuzdan önce su içme zamanlarını öğrenmeniz gerekir.

6 aydan önce su verilmesi önerilmez. Neden beklemelisiniz: Su beslemeleri bebeğinizi tok tutma eğilimindedir ve bu durum onların kilo kaybına yol açar. Yenidoğan bebeğinize su vermek, bebeğin vücudundaki diğer besin seviyelerini sulandırabilen su zehirlenmesine neden olabilir. Çok fazla su, böbreklerinin dengesizliklere neden olacak sodyum dahil elektrolitleri dışarı atmalarına yol açar.

Bebeklere su içme alışkanlığı kazandırmak
Bebeklere su içme alışkanlığı kazandırmak

Bebeğim Su İçmiyor Diyenlere: Bardaktan Su İçme Eğitimi

[geo_ad]

Geçici bir çözüm yöntemi olarak, bebeklere su içme eğitimi biberondan su bardağına giden yolda bir adım olarak, kap kullanabilirsiniz. Bebeğin bardaktan şişeye benzer şekilde içmesini sağlayan bir aparat tercih edebilirsiniz.

Böyle bardaklarda bebeğinizin bardağı tutmasını kolaylaştıran tutamaklara bulunur. Bu sayede susuzlukları hızlı bir şekilde gider, anneler de yere bir şey dökülmediğini görebilirler.

Bebeğime suyu nasıl sevdirebilirim? konusunda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Bebeğime su içiremiyorum
Bebeğime su içiremiyorum

Adım Adım Bebeğe Su İçmeyi Öğretme Eğitimi

[geo_ad]

İlk içme denemesinin kusursuz olma ihtimali olmadığı için, birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız ve gerekli güvenlik önlemlerini almanız önemlidir.

Gözlem Bardağı Verin

Katı yiyeceklerin tamamında olduğu gibi, bebek de yavaş yavaş bağımsız bir şekilde içmeyi öğrenmelidir. Bu nedenle bebeğim su içmiyor hakkında bebeğinizi gözlemlemek için için boş bir bardak verebilirsiniz.

Ayrıca, bebekler de ebeveynlerinin hareketlerini ve faaliyetlerini taklit etmeye isteklidir. Böylece başlangıçta, bebeğinizin bir bardağa olan ilgisini şakacı bir şekilde artırabilirsiniz. 

Az Miktarda Su Verin

Az miktarda su ile içmeyi öğrenerek başlayın. Bu; bebeğim bardaktan su içmiyor sorunu için, bebeğinizin içmesi veya suyun çok fazla dökülme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kucağınıza Oturtun

Bebeğinizin içmesini kolaylaştırmak için kucağınıza dik bir şekilde koyabilirsiniz. Bu pozisyonda kolayca yutamaz ve tüm süreç üzerinde daha iyi kontrol sahibi olur.

Dikkat: Güvenliği için Plastik Bardak Verin

Bebek normal bir bardaktan içmeyi öğrendiğinde, bardağı oluşturan materyal de önemli bir faktördür. İlk deneyim için, yuvarlatılmış kenarlı plastik bardaklar en iyisidir; çünkü pürüzlü inişlerle kolayca başa çıkabilirler. Bebeklerin kolayca yaralanabileceği için ilk başta camdan veya porselenden uzak durmalısınız. Bebeğim su içmiyor konusunda alıştırmalarınızı bu sayede rahatlıkla yapabilirsiniz.

Baskı Yapmayın

Bebeğim su içmiyor neden sorunuz için eğitim aşamasında baskı yapmayın. İhtiyacı kadar zaman ayırın. Bebeğiniz ilk denemede bardaktan içmeye yeterince ilgi göstermiyorsa, bir süre sonra tekrar deneyin.

Öğrenme süreci için yeterince sabrınız olması çok önemlidir. Bebeklere bir bardaktan içmeyi en baştan itibaren mükemmel bir şekilde ustalaştırmasını beklememelisiniz.

Özgürlük Sağlayın

Başlangıçta, muhtemelen çok su dökecekler. Ancak bu tür “yanlış durumlar” bile öğrenme sürecinin bir parçasıdır, bu nedenle çocuğunuza mümkün olduğunca özgürlüğünü sağlamalısınız. Ama onu suçlamayın, çünkü bu sadece bebeğinizi içmeyi öğrenmeye teşvik etmeyecektir.

Sınırlama Getirin

Seyreltilmiş meyve suyu kullanıyorsanız, alımlarını sınırlandırın.

Renkli Bardak Kullanın

Renkli bardaklar ve eğlenceli çubuklar kullanabilirsiniz, böylece minikler su tüketmek konusunda heyecanlanır.

Sıvı İçerikli Gıdalar Verin

[geo_ad]

Bebeğim su içmiyor diyorsanız su yönünden zengin besinleri beslenmelerine ekleyin.  Çorba gibi yiyecekler veya karpuz, portakal ve üzüm gibi meyveler su bakımından zengindir. Eğlenceli ve lezzetli hale getirmek için ayrıca suyu limon, limon, salatalık veya portakal ile tatlandırabilirsiniz.

Eğitim sürecini tamamladığınızda bebeğim bardaktan su içmiyor sorununu çözüme kavuşturmuş olacaksınız.

Bebek Sağlığı kategorimizden daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bebeklere.net Medium Paylaşımları için tıklayınız.

“Bebeğim Su İçmiyor Nasıl Alıştırırım? 9 Yöntem” üzerine 2 yorum

  1. çok iyi öneriler çocuğa bu önerilerle su icirememek imkansız olacaktır kaleminize saglik👏👏👏

    Cevapla
  2. Merhaba İlknur Hanım teşekkürler yorumunuz için. Uzmanlar tarafından en çok önerilen yöntemleri derledik. Uygun şekilde değerlendirebilirsiniz

    Cevapla

Yorum yapın