Anne Adayları Koronavirüs ile Nasıl Mücadele Etmeli?

Koronavirüs salgını yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünyada da önemli oranda paniğe yol açtı. Yeni tip virüs olarak değerlendirilen Koronavirüs için, yaş grubu yüksek kişilerin risk altında olduğu uzmanlar tarafından vurgulansa da aslında her yaştan insan için tehlike mevcut.

Bahsettiğimiz bu salgın tehlikesine karşı en çok endişelenenler arasında bebek bekleyen anne adayları da yer almakta. Dünya üzerindeki her ebeveyn, hamilelik sürecini tatlı bir heyecanla geçirirken tek istedikleri bebeklerine sağlıkla kavuşmaktır. Fakat bu tatlı heyecanın yerini endişelerin aldığı bu zorlu süreçte sizler de gebelik sürecinde Koronavirüs ile nasıl baş ederim diye düşünenlerdenseniz paylaşacağımız birkaç bilgi ile sorularınıza cevap bulmanız mümkün.

Tüm anne adaylarının en büyük endişesi; Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi?

Hamilelik döneminde sağlıklı olmanın en büyük temeli de sakin bir ruh haline sahip olmaktır. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucu anne karnındaki bebeklerin yaşanan tüm gerginlikleri hissettiği belirlenmiştir. Bu nedenle bebeğinizin için yapabileceğiniz en doğru şey öncelikle ruh sağlığınızı korumaktır.

Hamilelik sürecinde olan tüm kadınların endişelendiği soruya gelecek olursak, salgın süresince gerçekleştirilen araştırmalar gebelerin virüse yakalanma riskinin diğer insanlardan yüksek olmadığını ortaya koymakta. Bu salgın hastalık tıp dünyasında da yeni olduğu için veriler henüz net değil. Fakat şimdiye kadar edinilen bilgilere göre bebekler ana rahminde gayet izole bir şekilde gelişirken virüs kapma olasılıkları yok. Hatta, yapılan araştırmalarda Koronavirüs’ ün kordon kanı ya da amniyon sıvısı aracılığı ile plasenta ya da anne sütüne geçmediği de görüldü. Fakat yeterli güvenirliğe sahip olmayan bu veriler her gün yenilenmekte ve değişmekte olduğu için gerekli önlem alarak riski en aza indirmenizi ve böylece çok daha stressiz bir hamilelik süreci yaşamanızı öneririz.

Hamilelik sürecinde Koronavirüs’ ten korunmak için neler yapılabilir?

Aslında hamile kişilerin Koronavirüs’ ten korunmak için yapması gerekenler diğerlerinden çok farklı değildir. Kişisel hijyene gerekli önemi vermek ve izole bir ortamda olabildiğince az insanla temas halinde olmak başlıca önlemler arasındadır. Aynı zamanda evleri sıklıkla havalandırmak, sıvı tüketimini arttırmak, kapalı mekanları ziyaret etmemek de oldukça önemlidir. Elbette her hamilelik süreci belli kontroller gerektirir. Bebek gelişimini takip etmek adına hastaneye gitmek zorunda anne adayları bu konuda da oldukça endişeli. Bu dönemde bu kontrolleri en aza indirmek doğru bir karar olacaktır. Fiziksel muayeneler olmasa da gelişimi takip eden doktorunuzla online randevular üzerinden görüşebilir ve önemli konularda sizi bilgilendirmesini isteyebilirsiniz. Eğer herhangi bir durumda mutlaka doktora görünmeniz gerekirse daha az kişinin ziyaret ettiği özel doktor kliniklerini tercih etmek daha az riskle karşılaşmanızı sağlar.

Aynı zamanda hamilelik sürecinde kadınların karşılaştığı bazı sağlık sorunları olabilir. Örneğin yükselen nabız atışı ve daralan akciğer kapasitesi bunların başında gelir. Bu yüzden anne adaylarının bağışıklık sistemlerini güçlü tutması şarttır. Beslenme düzeni bağışıklık için en temel unsurdur. Sebze, meyve ve protein ağırlıklı bir beslenme düzeni kurmak gebelikte hem sizin hem de bebeğin sağlığını destekler. Ayrıca omega-3 ve folik asit desteği de doktor kontrolünde alınmalıdır. Gündelik olarak bir avuç fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişleri de beslenmenize ekleyebilirsiniz. Bahsettiğimiz bu gıda takviyeleri dışında kaliteli ve düzenli bir uyku ile günlük yaşamınızda yapacağınız egzersizler de bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Anne Adayları Virüse Karşı Koruma

Doğum sonrası Koronavirüs’ e karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Anne adayları kadar yeni doğum yapmış anneler de bu salgın hastalıkta en çok endişe sahibi kişiler arasında yer alır. Uzmanlar, bebeğine yeni kavuşmuş anne adaylarının hem kendisini hem de bebeğini kişisel bir karantinaya alarak ziyaretçi kabul etmemelerini önermekte. Bağışıklık sistemi yeni oluşan bebeğinizin dünyaya alışma sürecinde olabildiğince temastan uzak durması Koronavirüs riskini azaltan faktörler arasında. Ayrıca yapılan araştırmalarda anneler Covid-19 hastalığına yakalansalar bile virüs süt yolu ile bebeğe geçmemekte. Bu nedenle yeni anneler bebeklerini gönül rahatlığı ile emzirebilir. Emzirme sürecinde dikkat edilmesi gereken nokta emzirmeden önce el ve yüz bölgesinin güzelce yıkanarak yeni kıyafetler giyilmesidir. Eğer Koronavirüs taşıdığınıza dair kuşkunuz var ise bu şüpheler ortadan kalkana kadar bebeğinizle kurduğunuz temasta maske kullanmanızı tavsiye ederiz.

Not: İçerikler tavsiye amaçlıdır. Net bilgiler için sağlık kuruluşlarının talimatlarını takip ediniz.

Yorum yapın