Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesinin sebeplerini mi merak ediyorsunuz? Bu yazımızda sizler tarafından merak edilen ve araştırılan adet döneminde ciğer gibi parça gelmesinin nedenlerini, adet döneminde ciğer gibi parça gelmesinin tehlikeli olup olmadığını, oluşan kan pıhtılarının nasıl geçeceği hakkında bilgiler paylaştık.

Konuyla alakalı tüm merak edilenleri bu yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Nedir?

Her kadının belirli aralıklarla düzenli olarak adet görmesi normal kabul edilir. Bazı kadınlar regl dönemlerinde daha uzun veya daha kısa sürelerde ve daha az miktarda kanama yaşarken bazıları ise daha fazla kanama yaşayabilirler. Ancak regl döneminde parçalı kan gelmesi kadınları endişelendirebilir ve paniklemelerine neden olabilir.

Kadınlarda her ay düzenli olarak yumurtlama olayı yaşanır. Eğer yumurtlama sonrasında gebelik oluşmamışsa, adette kanama gerçekleşir. Bazen adet kanamasında parçalar halinde kan görülebilir ve bu durum uzmanlar tarafından normal kabul edilir. Regl döneminde kadınların kanında pıhtılaşma da olabilir ve bu durumda da parça şeklinde kanama meydana gelebilir.

Bu durumun yılda birkaç kez olması normaldir, ancak uzun süreli parça gelmesi durumunda doktora danışılması tavsiye edilir.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Neden Olur?

Kadınlar regl dönemlerinde zaman zaman pıhtılı kan ile karşılaşabilirler. Regl süresince vücuttan atılamayan kanın pıhtılaşması sonucu et parçası şeklinde kanamalar görülebilir.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesinin altında yatan neden genellikle kanın pıhtılaşmasıdır ve pıhtılaşan kanın rengi genellikle kırmızı veya koyu kahverengi tonlarındadır.

Regl döneminde ciğer gibi parça gelmesinin diğer nedenleri aşağıda yer almaktadır.

Adet Gecikmesi

Regl gecikmesi genellikle adet kanamasında ciğer büyüklüğünde parça gelmesine neden olabilir. Adet gecikmesi olduğunda kanama miktarı daha fazla olabilir. Eğer yoğun kanama ile birlikte vajinadan büyük parçalar şeklinde kanama oluyorsa ve bu duruma şiddetli ağrı eşlik ediyorsa, derhal bir uzman doktora başvurmak önerilir.

Kansızlık

Bazı kadınlarda her ay regl dönemi ağrılı ve yoğun kanama şeklinde geçmektedir. Bu şekilde her ay yoğun kanama yaşandığında kansızlık meydana gelebilmektedir.

Kansızlık, yani anemi hastalığı tedavi edilmediğinde daha ciddi sorunlara neden olabilir. Aşırı ve uzun süren regl kanamaları da kansızlığa yol açabilir. Bu nedenle, yoğun kanama ile geçen adet döneminde pıhtı şeklinde parçalar görülebilir.

Menopoz

Menopoz, kadınların adet dönemlerinin sona erdiği bir dönemdir. Menopoz döneminde vajinadan gelen et parçaları ciddi bir durum olabilir ve bu durumda bir doktora danışmak gereklidir.

Polikistik Over

Polikistik over gibi bazı kadın hastalıkları, adet döneminde kanda ciğer büyüklüğünde pıhtı parçalarının olmasıyla ilişkilendirilebilir. Polikistik over hastalığı, hormon bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Kanda androjen adı verilen bir hormon bulunmaktadır. Yumurtalıklardaki androjen hormonunda artış meydana geldiğinde, polikistik over sendromu ortaya çıkabilir.

Miyomlar

Kadınlarda parça şeklinde pıhtı gelmesinin bir başka sebebi ise rahim içinde oluşan poliplerdir. Polipler, kadınlarda adet düzensizliğine ve yoğun kanamaya sebep olmaktadır. Hormon seviyelerindeki inişler ve çıkışlar rahimde polip oluşumuna zemin hazırlamaktadır. En önemli belirtileri arasında kasık ağrıları ve kısırlık mevcuttur.

Polipler

Kadınlar arasında, parça şeklinde pıhtıların gelmesinin başka bir sebebi de rahim içinde oluşan poliplerdir. Polipler, adet düzensizliği ve yoğun kanama gibi sorunlara neden olabilir. Hormon seviyelerindeki değişimler, polip oluşumuna zemin hazırlayabilir. Belirtileri arasında kasık ağrısı ve kısırlık yer alır.

Düşük Yapmış Olma

Gebeliğin erken döneminde meydana gelen düşükler, vajinadan ciğer büyüklüğünde parçalar halinde atılmasına neden olabilir. Birçok kadın kısa bir adet gecikmesi sonrası hamile olup olmadığını anlamayabilir. Düşürmek oluştuğunda, vajinadan pıhtı şeklinde parçalar görülebilir. Kadınların çoğu düşük olduğunun farkında olmayabilir ve kanamayı normal bir adet kanaması zannederler.

Gebelik kaybı ciddi bir durumdur ve sağlık açısından önemsenmelidir. Bu durumda mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Cerrahi Sonrası Oluşan Enfeksiyonlar

Vajina bölgesinde yapılan cerrahi işlemler sonrasında enfeksiyon riski vardır ve bu enfeksiyonlar akıntı ya da kanamaya neden olabilir. Özellikle rahim iltihabı, vajinadan kıvamlı parçaların gelmesine sebep olabilir. Ayrıca, rahim iltihabı regl dışında kanamalara neden olabilir.

Vajinit

Kadınlarda vajina bölgesinde meydana gelen iltihaplanmaya “vajinit” denir. Kadınlarda en sık rastlanan vajinit türü mantar enfeksiyonudur ve bu enfeksiyon vajinadan kanama neden olabilir. Vajinit belirtileri arasında şişlik ve kızarıklık da yer alır. Ayrıca, adet dönemi sırasında enfeksiyona bağlı olarak koyu kıvamlı kanama da görülebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında hepatit B, hepatit C, AIDS, HIV, frengi gibi birçok hastalık bulunmaktadır ve bu hastalıkların herhangi birinin varlığı vajinal kanamalara sebep olabilir.

Adet dönemi çok uzun sürdüğünde, adet kanaması pıhtılaşmış kan şeklinde geldiğinde veya adet dönemi dışında ara kanamalar yaşandığında, herhangi bir hastalığın işareti olabilir. Kadınlar bu belirtilerden herhangi birini yaşadıklarında doktora muayene olmaları önerilir.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Tehlikeli midir?

Regl döneminde vajinadan ciğer benzeri parçaların gelmesi bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Ancak uzmanlara göre, bu durum birkaç kez yaşandıysa panik yapmaya gerek yoktur. Eğer bu durum sık sık tekrarlanırsa veya adet kanamaları normalden daha yoğun olursa, bir uzman doktora danışmak tavsiye edilir.

Adet dönemi sırasında vajinadan pıhtılı kan gelmesiyle ilgili birçok bilgi, Kadınlar Kulübü gibi platformlarda da bulunabilir.

Adet Döneminde Oluşan Kan Pıhtıları Nasıl Geçer?

Uzmanlara göre, adet dönemi sırasında siyah kan pıhtısı meydana gelmesi genellikle kendiliğinden geçebilir. Eğer bu durum yalnızca bir kez yaşanırsa endişelenmeye gerek yoktur. Ancak uzmanlar, bu durumun izlenmesini önermektedir. Adet dönemi sırasında düzenli olarak parçalı kanama oluyorsa, bunun nedenini öğrenmek için bir doktora gitmek tavsiye edilir. Kan pıhtılarını ortadan kaldıran pek çok ilaç mevcuttur. Ancak bu ilaçların mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gereklidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Reglken oluşan kan pıhtılarının takip edilmesi ve olağan dışı bir durumda doktora gidilmesi son derece önemli bir konudur.

Evet, adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi normaldir.

Adet döneminde birkaç kez ciğer gibi parça geldiğinde doktorlar bu durumu normal kabul etmektedir.

Adet döneminde kanamanın pıhtı şeklinde olması normal kabul edilmektedir. Bu durum özellikle reglinin ilk günlerinde yaşanmaktadır. Ancak normal olmayan büyüklükte pıhtı gelmesi durumunda doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın