2 Yaş Sendromu Nedir Neler Yaşanır?

2 yaş sendromu bebeklik döneminin sona ermesi ve çocukluk dönemine merhaba denilen bir süreç olarak dikkat çekmektedir.

Peki, tam anlamı ile 2 yaş sendromu nedir?

Bebeklikten çocukluğu geçiş dönemi olarak bilinen 2 yaş dönemi çocukların oldukça zorlandıkları dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde çocukların yaptıkları her türlü faaliyet neticesinde neden ve niçin sorularının sorulması gerekmez. Nedeni olmayan davranış gösterirler. Örneğin durduk yere ağlamaya başlarlar. Anne ve babalar aç ya da tuvaletleri ile ilgili bir sorun olduğunu ya da canını acıtan başka bir neden olduğunu zannederler ancak baktıklarında her şeyin yerli yerinde herhangi bir sıkıntının olmadığını ancak nedensiz ağlama nöbetleri olduğunu görürler.

2 yaş sendromunda çocuklar duygusal anlamda inişli çıkışlı bir süreç içerisine girmektedirler.

Duygusal karakterleri tutarsızdır. Negatif tutum içerisinde yer alırlar ve hiçbir şekilde pozitif bir yaklaşım içerisinde olmazlar. Bu dönemde anne ve babaların oldukça sabırlı olmaları gerekmektedir. Çocuklarının bu halleri onların canını sıksa da sabır asla elden bırakmamak gerekmektedir. Aksi halde sorunun boyutları değişerek çocuğa daha fazla zarar verilebilir. Bu dönemde çocuklara şefkatle davranılmalıdır. Ancak onlarla oyun oynayıp onların seviyesine inerken bu dönemde dikkat edilmelidir. Bu davranış çok sık tekrarlanmamalıdır.

2 yaş sendromu nedir

Bunun nedeni bu dönemde çocukları anne ve babalarını kendilerinden biri olarak görürler ve kişisel çatışmalar baş gösterebilir. Anne ve babalar bu dönemlerde çocuklarından her zaman bir adım önde olmalıdırlar. Onların sorunların çözümü konusunda uzman olduklarını hissettirmelidirler. Anne ve babanın sözlerinin yapılması gerektiğini şefkat çerçevesinde yerine getirmesi gerektiğini anlayan çocuklar bu süreci az zararla atlatabilmektedirler. Bu dönem çocukların mevcut durumlarından farklı bir duruma geçiş süreci olarak bilinmektedir.

Yorum yapın