Zatürrenin Bir Çeşidi: Mikoplazmik Zatürre (Yürüyen Pömoni) Nedir?

Mikoplazma pnömonisi(zatürresi), solunum sıvılarıyla temas yoluyla kolayca yayılan bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Bu hastalık salgınlara neden olabilir. Mikoplazmik Zatürre atipik  bir zatürre türü olarak bilinir ve “yürüyen pnömoni” olarak adlandırılır. Okullar, kampüsler ve bakım evleri gibi kalabalık ortamlarda hızla yayılır. Enfekte olmuş bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, Mikoplazma pnömonisi bakterilerini içeren parçacıklar havaya salınır. Çevrede bulunan diğer  insanlar içindeki bakterileri kolayca soluyabilir. Bütün akciğer enfeksiyonlarının beşte biri oranına kadar olan kısmının zatürre bakterilerinden kaynaklaklandığı düşünülmektedir. Bakteriler Trakeobronşit (göğüste oluşan soğuk algınlığı), boğaz ağrısı ve kulak enfeksiyonlarının yanında pnömoniye neden olabilmektedir. Kuru öksürük, enfeksiyon belirtilerinden en yaygınlarındandır. Tedavi edilmeyen ciddi vakalar beyin, kalp, periferik sinir sistemi, deri ve böbrekleri etkileyebilir ve hemolitik anemiye neden olacak sonuçlara yol açabilir. Nadir durumlarda, Mikoplazma Pnömonisi ölümcüldür. Erken tanı zordur, çünkü nadir görülen semptomları bulunmaktadır. Mikoplazmik Zatürre ancak ilerlediğinde, laboratuvar testleri ile tespit edilebilir. Doktorlar Mikoplazma zatürre tedavisinde genellikle antibiyotik kullanır. Oral antibiyotikler işe yaramazsa veya zatürre şiddetli ise intravenöz antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir. Yürüyen Zatürre semptomları, Streptococcus ve Haemophilus gibi yaygın bakterilerin neden olduğu tipik zatürrelerden farklı seyretmektedir. Hastalarda genellikle şiddetli nefes darlığı, yüksek ateş veya  öksürük görülmez. Daha yaygın olarak düşük dereceli ateş, kuru öksürük, özellikle efor ve hafif yorgunluk ile hafif nefes darlığı bulunur.

Mikoplazmik Zatürreye Ne Sebep Olur?

[geo_ad]

Mikoplazma Pnömonisi bakterisi, tüm insan patojenlerinin en tanınmış bakterilerinden biri olarak isimlendirilir. Bilinen 200’den fazla farklı tür bulunmaktadır. Mikoplazma Zatürre ‘nin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu olan insanların çoğunda zatürre gelişmez. Vücudun içine girdikten sonra, bakteri akciğer dokusuna yapışabilir ve tam bir enfeksiyon gelişene kadar çoğalmaya devam edebilir. Mikoplazma pnömonisi vakalarının çoğu hafif seyir etmektedir.

Kimler Mikoplazmik Zatürreden Daha Çok Etkilenir?

Sağlıklı çoğu yetişkinde, bağışıklık sistemi enfeksiyona dönüşmeden evvel Mikoplazmik Zatürre ile savaşabilir. En fazla risk altında olanlar şunlardır:

 • Yaşlı yetişkinler
 • HIV gibi bağışıklık sistemlerini tehlikeye atan hastalıklara sahip olan veya kronik steroidler,
 • İmmünoterapi ya da kemoterapi alan kişiler akciğer hastalığı olanlar
 • Orak hücre hastalığı olan insanlar 5 yaşından küçük çocuklar

risk oranı yüksek olan gruplardır.

Mikoplazmik Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

[geo_ad]

Mikoplazmik Zatürre, alt solunum yolu enfeksiyonu veya zatürre yerine bir üst solunum yolu enfeksiyonunu veya soğuk algınlığını taklit edebilen belirtiler gösterebilir. Yine, bu belirtiler genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Kuru öksürük
 • Kalıcı ateş
 • Keyifsizlik
 • Hafif nefes darlığı

Nadir durumlarda, enfeksiyon tehlikeli hale gelebilir ve kalbe veya merkezi sinir sistemine zarar verebilir. Bu bozuklukların örnekleri şunları içerir: eklemlerin iltihaplandığı artrit perikardit sorunu, kalp çevresinde oluşan perikard iltihabı, felç ve ölüme yol açabilen nörolojik bir bozukluk olan ensefalit,beyin iltihabı, böbrek yetmezliği, hemolitik anemi  ve toksik epidermal nekroliz gibi nadir ve tehlikeli seyreden cilt rahatsızlıkları ile  nadiren kulak problemleri de görülebilir.

Mikoplazmik Zatürre Teşhisi Nasıl Yapılır? 

[geo_ad]

Mikoplazmik Zatürre genellikle maruziyetten sonraki ilk bir – üç hafta arasında belirgin semptomlar göstermeden gelişir. Erken evrede teşhis konulması zordur, çünkü vücut hızlı bir enfeksiyon göstermez. Enfeksiyon akciğerlerin dışında da ortaya çıkabilir. Bu gerçekleşirse, enfeksiyon belirtileri kırmızı kan hücrelerinin parçalanması, deri döküntüsü ve eklem tutulması semptomlarını içerebilir. Tıbbi testler, ilk semptomların ortaya çıkmasından üç – yedi gün sonrasında bir Mikoplazmik Zatürre enfeksiyonunun varlığı kanıtını ortaya çıkarabilir. Teşhis koymak için doktor steteskop yardımıyla göğüste meydana gelen anormal sesleri dinler. Ayrıca Göğüs röntgeni ve BT taraması da doktorun kullanacağı teşhis yöntemlerindendir ve enfeksiyonu doğrulamak aına kan testleri de istenebilir.

Mikoplazmik Zatürre nedir? Belirtileri ve Tedavileri
Mikoplazmik Zatürre nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Mikoplazmik Zatürre Tedavi Yöntemleri 

[geo_ad]

Antibiyotikler Mikoplazmik Zatürre için ilk tedavi yöntemidir. Çocuklarda potansiyel  tehlikeli yan etkileri önlemek için yetişkinlerden farklı antibiyotik uygulaması kullanılılabilir. Çocuklar için ilk antibiyotik seçimi olan makrolidler şunlardır:

 • Eritromisin
 • Klaritromisin
 • Roksitromisin
 • Azitromisin

Yetişkinler için reçete edilen antibiyotikler ise şunları içermektedir:

 • Doksisiklin
 • Tetrasiklin
 • Levofloksasin ve
 • Moksifloksasin gibi  kortikosteroidler

Bazen sadece antibiyotikler yeterli iyileşmeyi sağlamaz ve iltihabı önlemek için kortikosteroidlerle tedavi  gerekebilmektedir. Bu tür kortikosteroidlerin örnekleri ise şunlardır: prednisolon, metilprednizolon…. İmmünomodülatör tedavi şiddetli Mikoplazmik Zatürre ‘ de kullanılabilir. İntravenöz immünoglobulin gibi kortikosteroidlerin yanında başka bir “immünomodülatör tedaviye” de ihtiyaç duyulabilir.

Mikoplazmik Zatürre Çocuklara Etkileri

[geo_ad]

Genelde, çocuklar enfeksiyonlara yetişkinlerden daha duyarlıdır. Bu durum, genellikle diğer bulaşıcı bakteri taşıyan çocuk gruplarından oluşan büyük gruplarla etkileşim halinde olan çocuklarda daha da ağırlaşabilmektedir. Bu yüzden çocuklar, Mikoplazmik Zatürre için yetişkinlerden daha yüksek risk altındadırlar. Şu belirtilen bir veya bir kaçı birden görüldüğünde çocuk doktara götürülmelidir:

 • Kalıcı düşük dereceli ateş
 • 7-10 günden daha uzun süren soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlar
 • Kalıcı kuru öksürük
 • Nefes alırken hırıltı
 • Yorgunluk
 • Göğüs veya midede ağrı
 • Kusma

Çocukta belirtilerin olduğunu anlamak için;

 • Nefes alması dinlenilmeli
 • Göğüs röntgeni çekilmeli
 • Burun veya boğazından bakteri kültürü alınmalı
 • Kan testi yapılmalıdır.

Çocuğa teşhis konulması sonrası, doktorlar enfeksiyonun tedavisinde 7-10 günlük bir antibiyotik reçetesi uygulayabilir. Çocuklar için en yaygın antibiyotikler makrolidlerdir, fakat doktor ayrıca siklinler veya kinolonları da reçete edebilir.

Evde, çocuğun enfeksiyon yaymaması için artıkları, bardakları, çatal kaşıkları  paylaşmadığından emin olunmalıdır. Bol sıvı içmeleri sağlanmalıdır. Yaşadıkları göğüs ağrılarının tedavisinde bir ısıtma tulumu kullanılabilir.

Çocuklarda Mikoplazmik Zatürre enfeksiyonu genellikle iki hafta içinde temizlenmektedir. Bununla birlikte, bazı enfeksiyonların tamamen iyileşmesi daha uzun sürebilmektedir.

Mikoplazmik Zatürrenin Tehlikeli Görünümleri

Bazı durumlarda, enfeksiyon tehlikeli seyredebilir. Astım varsa, semptomlar daha da kötüleşebilecektir. Mikoplazmik Pnömoni ayrıca şiddetli bir zatürreye de dönüşebilir. Nadiren de olsa tedavi edilmeyen Mikoplazmik Zatürre ölüme yol açabilir. Bu yüzden yukarıda bahsedilen belirtiler uzun süredir seyrediyorsa mutlaka bir doktora görünülmelidir.

Önerilen Yazı: Hamilelere ve Bebeklere Özel Karantina Beslenme Alışkanlığı

Yorum yapın