Yurt Dışı Seyahatlerinde Bebekler İçin Pasaport Gerekli midir?

Özellikle havaların da ısınması ile birlikte hemen hemen herkes tatil planı yapmaya başladı. Global bir düzene sahip olan dünya şartlarında kolaylaşan yurt dışı seyahatleri de artık oldukça popüler. Bu yaz, yurt dışı tatili için hazırlıklara başlayan ebeveynler, kendileri için gerekli pasaport ve vize işlemlerini gerçekleştirirken bebekleri için bu tür prosedürlere gerek olup olmadığı konusunu merak etmekte. Biz de bebeği ile tatil planı yapan aileler için bebekler için pasaport gerekli mi ve bu işlemler nasıl gerçekleştirilir konularını sizler için açıkladık.

Bebekler için pasaporta ihtiyaç duyulur mu?

Yurt dışı seyahatini planlayan tüm ebeveynler kendileri gibi bebeklerine de pasaport çıkarma yükümlülüğüne sahiptirler. Uluslararası yolculuklarda kimlik görevi gören pasaportlar, ülkelerarası geçişlerde sınır polislerinin kontrol ettikleri en önemli belgedir. Türkiye Cumhuriyeti ile özel anlaşmaya sahip bazı ülkeler pasaport gerektirmez ve bu ülkelere yalnızca kimlik ile giriş yapılabilir. Bu gibi durumlarda hem sizin hem de bebeğinizin pasaporta ihtiyacı yoktur.

Bebeklere pasaport almak için yapılması gerekenler nelerdir?

Bebekler için Pasaport

[geo_ad]

Her resmi belge prosedüründe olduğu gibi bebek pasaportuna sahip olmak için de öncelikle süreç başlamalıdır. Bunun için ise yapmanız gereken tek şey bebeğinizin T.C. kimlik numarası ve kimlikte kayıtlı ismi ile birlikte https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/ sitesi üzerinden form doldurarak online bir randevu oluşturmaktır. Bu noktada sistemde çıkan tarihler arasından size en uygun emniyet merkezini ve başvuru tarihini seçerek bir yere not edebilirsiniz. Bu işlemi randevusuz gerçekleştirmek de mümkün fakat özellikle bebeğinizi herhangi bir yoğunluğa maruz bırakmamak adına hazırlıklı gitmeniz tüm süreci daha da kolaylaştıracaktır.

Randevu oluşturma işlemini tamamladıktan sonra ise başvuru için gerekli belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bebeğinize pasaport çıkarmak için ihtiyacınız olan belgeler;

  • Bebeğinizin nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi,
  • 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf
  • Eğer anne ve baba başvuruda birlikte bulunamayacaksa diğer tarafın imzaladığı muvafakatname
  • Pasaport defter ve harç bedelinin ödendiğini kanıtlayan belge
  • Varsa bebeğinize ait eski pasaport

[geo_ad]

Gerekli belgeleri hazırlarken sizi zorlayacak en önemli unsur muhtemelen biyometrik fotoğraf olacaktır. Bebekler ile çekimi oldukça zor olan bu fotoğrafta bebeğinizin düz durduğundan emin olmalısınız. Ayrıca pasaport harç ve bedeli için ödeme işlemini tüm banka veznelerinden ve emniyet müdürlüklerinin ilgili birimlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemi sonrasında başvuruya kadar makbuzu mutlaka saklamanız gerekmektedir.

Başvuru için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra randevunuzda yer alan gün ve saatte kayıt oluşturduğunuz emniyet müdürlüğüne giderek evrakları teslim etmelisiniz. Bebeğinizin de mutlaka pasaport başvurusunda sizinle birlikte gelmelidir ve orada bulunmayan ebeveyn için noter imzalı muvafakatname olmadığı takdirde başvuru kabul edilmez.

Tüm bu işlemlerin sonrasında ise başvurunuz tamamlanır ve 3-7 gün içinde sonuçlanır. 18 yaş altı bireyler için verilebilecek en uzun pasaport süresi 5 yıl ile kısıtlıdır. Pasaportunuz hazır olduğunda kayıtlı adresinize kargo yolu ile teslim edilir.

Yorum yapın