Yeni Başlayanlar için Emzirme Rehberi

Bu yazımızda Anne sütü neden özeldir, emzirme ne kadar kolaydır, emzirmeye nasıl başlarım, emzirme için ne almalıyım, ne kadar süre emzirmeliyim gibi sorulara detaylı olarak cevap vereceğiz.

Anne sütü neden özeldir?

[geo_ad]

Anne sütü bebeğinizi beslemek ve yeni doğanın en savunmasız durumdayken hastalıklara karşı korumak için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Anne sütünü bebeğinizin sindirmesi çok kolaydır, ayrıca bebeğiniz istediği zaman hemen hali hazırda bulunur. 

Bebeğinize sadece altı ayını anne sütüyle beslemek (özel emzirme) özellikle onun için iyidir. Daha sonraki zamanlar için ek gıdaya başlanır. Anne sütü önemli çünkü:

 • Gelişmesi ve iyi gelişmesi için her besin ihtiyacını barındırıyor.
 • Vücudunun iyi çalışması için hormonlar var. 
 • Onu hastalıklara karşı koruyan hastalıklarla mücadele bileşikleri.
 • Emzirilen bebeklerin mama ile beslenen bebeklere göre ishal ve kusma, soğuk algınlığı, bronşiyolit ve zatürre gibi göğüs enfeksiyonları ve kulak enfeksiyonlarından muzdarip olma olasılığı çok daha düşüktür.
  Organlarını, bağırsaklarını, bağışıklık sistemini ve beynini geliştirmeye yardımcı olur.
  Emzirme hayat kurtarıcı olabilir. Emzirilen bebeklerde çocukluk lösemi riski ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski daha düşüktür.
 • Mamaların. anne sütünün sahip olduğu eşsiz bileşenleri yoktur.
 • Sağlık yararlarının yanı sıra, emzirme bebeğinizin anlama ve öğrenme yeteneklerini geliştirebilir . 
 • Ailenizde egzama varsa, emzirme bebeğinizi egzamaya karşı daha uzun süre koruyabilir, ancak egzamayı tamamen önlemek olası değildir. 
 • Bebeğiniz cildinizin kokusunu sever ve onu tutarken sıcaklığınızı ve yakınlığınızı hisseder. Emzirirken “aşk hormonu” oksitosini salgılarsınız. Bütün bunlar size ve bebeğinize güçlü bir gelişim için yardımcı olur ve emzirme yoluyla bağ kurulur.

bebek emzirme pozisyonu nasıl olmalı

Emzirmenin faydaları nelerdir?

[geo_ad]

Anne sütünüz, bebeğiniz büyüdükçe ihtiyaçlarına göre değişine uğrar. Emzirmek bebeğinizin olgunlaştıkça daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Emzirilen bebeklerin erişkinlikte fazla kilolu veya obez olmaları veya tip 2 diyabet geliştirmeleri için mama ile beslenen bebeklerden daha az olasıdır. 

Emzirme sizin için de iyidir ve sağlıklı beslendiğiniz ve aktif kaldığınız sürece bebeğiniz kilonuzu kaybetmenize yardımcı olabilir. Uzun vadede, sizi ayrıca şunlardan korur:

 • Meme kanseri ve yumurtalık kanseri,
 • Fazla kilolu veya obez olmak,
 • Gelişen tip 2 diyabet,
 • Endometriozis gelişim.

Emzirme ne kadar kolaydır?

Emzirme, sizin ve bebeğinizin birlikte öğrendiği bir beceridir. Hiçbiriniz bunu daha önce yapmadınız, bu yüzden ikiniz de alışana kadar pratik yapmak ve sebat etmek normaldir. 

Birçok yeni anne ilk önce emzirmeyi zorlaştırıyor. Eğer mücadele ediyorsan, yalnız değilsin. Doktorunuz ile konuşun ya da emzirme uzmanına başvurun. Bir uzman bebeğinizi beslemenizi izleyebilir ve emzirmeyi daha kolay ve rahat hale getirmenin yollarını önerebilir. NKT , La Leche League ve Emzirme Ağı bölgenizdeki yetenekli destekçisi bulmanıza yardımcı olabilir.
Aynı zamanda büyük bir destek ve öneri kaynağıdır. Diğer emziren annelerle tanışabileceğiniz yerel gruplarla sizi temasa geçirebilir.

Emzirmeye nasıl başlarım?

[geo_ad]

Başlamadan önce rahat bir yer bulun. Beslemeler beş dakikadan bir saate hatta daha fazla bir zaman alabilir, bu nedenle rahat bir yere yerleşmeniz gerekebilir. Sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar farklı noktaları deneyin.
Bebeğinizi kollarınızı ve sırt ağrınızı bırakmayacak bir pozisyonda tutun. Sizi veya bebeğinizi desteklemek için yakınlarda minderler veya yastıklar bulundurun. Geri yatırılmamış emzirme, bebeğiniz vücudunuzda dinlenebilir, ellerinizle onu destekleyebilirsiniz. Ya da beşik tutucusunu deneyin, bu da bebeğinizi göğsünüzün üzerinde kucaklamak, bir minder ya da yastık üzerinde kaldırmak anlamına gelir. Sizin için en uygun olan hangisiyse uygulayabilirsiniz.
Büyük göğüsleriniz varsa, beslenirken yanınıza yatmayı daha rahat bulabilir veya bebeğinizi kolunuzun altında rugby topu pozisyonunda tutmayı deneyebilirsiniz.
Bebeğiniz dayandığında göğüslerinizin nasıl hissettiğine dikkat edin. Sadece senin meme ucun değil, kocaman bir ağız dolusu meme almalı. Sadece meme ucunu emiyorsa, acıtabilir.

Bebeğiniz kilitlendikten sonra ağrıyorsa, oturması için 30 saniye kadar bekleyin. Hala ağrılıysa, küçük parmağınızı dişeti ile meme ucunuza sokarak emme işlemini yavaşça kesin ve tekrar deneyin. Bebeğinizin bağının nasıl göründüğünden ziyade nasıl hissettiğine odaklanın. Bebeğiniz rahatça kilitlendiğinde, gerisini halledebilir.

Kamuoyunda emzirme yasalarla korunuyor mu?

Evet, İngiltere, İskoçya ve Galler’deki halka açık yerlerde emzirme hakkınız vardır. İskoçya’da, belirli bir yasa emzirme hakkınızı korur. İngiltere ve Galler’de, halka besleme hakkınız eşitlik yasasıyla korunmaktadır. 

Kurallar Kuzey İrlanda’da biraz farklılık gösterir, ancak cinsiyet ayrımcılığı yasası kapsamında bir miktar korumanız vardır. Kadınlara kamuoyunda emzirme hakkı veren belirli bir yasayı uygulamaya koyma planları var.

İlk başta emzirme konusunda diğer insanların önünde utangaç hissetmek normaldir .

Kendinizi bilinçli hissediyorsanız, dikkatlice emzirmenizi sağlayan üstler vardır. Esnek üstleri aşağı veya yukarı çekerek iyi çalışabilirsiniz. Katman giymek yararlıdır – altına çekebileceğiniz bir yelek ve çekebileceğiniz büyük, gevşek bir üst, bebeğinizin beslenmesi için bir alan yaratır. Bu sizi ve bebeğinizi rahat tutarken size bol miktarda mahremiyet sağlayacaktır. 

İsterseniz, emziren bir örtü kullanabilir veya beslenirken omuz ve göğsünüze bir fular veya muslin asabilirsiniz. Bebeğinizin kolayca nefes alabildiğinden emin olun. Bebeğinizle de göz teması kurabiliyorsanız idealdir. 

Bebeğinizi acıktığında emzirmek ilk önceliğinizdir, bu nedenle onun için en iyisini yapmak konusunda bilinçli olmaya çalışın. Muhtemelen bu yoldan geçenler tarafından birçok destekleyici kelime ve bakış açısı elde edersiniz.

[geo-post id=”598″ label=”Önerilen Yazı”]

Emzirme için ne almalıyım?

[geo_ad]

İki üç tane emzirme sütyeni alabilirsiniz. Bu sütyenlerde bebeğinizi beslemek için kolayca çözebileceğiniz kancalar veya fermuarlar bulunur. 

Sütyeniniz rahat bir oturuşta olmalı ve beslenmek için tamamen açılmalıdır . Sütyen sıkı oturduysa, göğüslerinize bastırabilir ve sizi tıkalı kanallara veya mastitlere daha yatkın hale getirebilir.

Yenidoğan ile alışveriş yapmak kolay değildir, bu nedenle hamileliğin sonlarında bir kaç tane sütyen almak isteyebilirsiniz. Bazı mağazalarda 36 hafta sonra hemşirelik sütyenlerine uyacak şekilde eğitilmiş personel bulunmaktadır . 

Bazen göğüsünüzde sızıntı olabilir. Bu tamamen normal. Eğer sizi rahatsız ediyorsa, yıkanabilir veya tek kullanımlık bir bezler bulundurun. Göğüs pedleri kullanışlı. Gece boyunca hafif bir emzirme sütyenini giyebilir, böylece uyurken göğüs pedlerini kullanabilirsiniz. 

Anne sütünüzü sağmayı planlıyorsanız, bir göğüs pompası satın almak isteyebilirsiniz.

Ne kadar süre emzirmeliyim?

Siz ve bebeğiniz istediği sürece emzirebilirsiniz. Bebeğiniz katı yiyeceklere başladıktan sonra durmanıza gerek yoktur. Bebeğiniz en çok ikinci senesinin sonuna kadar onu beslerseniz fayda sağlayacaktır. Bebeğinize katı yiyecekler verirken emzirmeye devam etmek onun bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olabilir. Tip 1 diyabet gibi sağlık koşullarını geliştirme olasılığı daha düşük olabilir.

İşe döndükten sonra emzirebilir miyim?

İşe dönerseniz emzirmeye devam edebilirsiniz. İşyerinizde bir kreş varsa, çalışma günü boyunca bebeğinizi ziyaret edebilir ve her zamanki gibi onu emzirebilirsiniz. 

Çoğu anne gibi, bebeğinizi gün içinde ziyaret edemezseniz, sütünüzü sağarak beslemek isteyebilirsiniz. Ya da sadece bebeğinizle birlikteyken emzirmeyi seçebilir ve gün boyunca mama almasını sağlayabilirsiniz (karma yemleme). 

İşe döndükten sonra emzirmek istiyorsanız, işvereninize yazılı olarak bilgi verin, böylece bir risk değerlendirmesi yapılabilir. Bu, iş yerinizin emziren bir anne için güvenli olduğundan emin olmak içindir.

Yorum yapın