Çocuğunuzun Yemek Seçmesiyle Başa Çıkma Yolları

Çocuklarda yemek seçme alışkanlığı anne-babaları en çok bezdiren sorunlardan biri. Tabii ki çocuğumuzun sağlığı her şeyden önemli. Bu ise yeyip-içtiklerine bağlı. Fakat yemek seçiyorsa, iş abur-cuburlara geldiğinde iştahlıyken sebzelere geldiğinde burun kıvırıyorsa duruma el atmamız gerek.

Her şeyden evvel çocukları sebze-meyvelerle erken tanıştırmalıyız. Azar azar tattırarak alıştırmalı ve baskı yapmadan cesaretlendirmeliyiz. Fakat bazı çocuklarda bunlar işe yaramaz. Genetik sebeplerle birtakım yiyeceklere karşı antipati duyuyor.

Bu durumun meydana gelmesinde annenin hamileyken tükettiği besinler ve çocuğun emzirme döneminde aldığı anne sütü de etkili. Çünkü damak tadı, bebek anne karnındayken şekillenmeye başlıyor. Neyse ki çocukları bu konuda yönlendirmek, doğru yeme alışkanlığı kazandırmak mümkün.

Çocuklar Neden Yemek Seçer?

 • Bebeklrin diş çıkarma döneminde onlara yemek yedirmek her zamankinden daha zordur.
 • Çeşitli hastalıklar, anne sütünü gereğinden az veya fazla alması, annesinden uzakta büyümesi de çocukta yemek seçme alışkanlığına zemin hazırlar.
 • Belki dikkat çekmek istiyordur.
 • Okul öncesi yaşlarda ve ergenlik döneminde de bu problemle sık karşılaşılır.
 • Sindirim sistemindeki parazitler, anemi, çok ekşi, sert veya acı gıdalar vermek, yemek yemesi için fazla ısrarcı olmak da iştahsızlığa sebep olabilir.
 • Çocuk çizgifilm izlerken, oyun oynarken vb. yemek yemeyi teklif ederseniz ilgisi başka yerde olduğu için başarı elde edemeyebilirsiniz.
 • Yemek seçen çocuğa bağırıp çağırmak bu problemi çözmez, aksine daha da kötüleştirir.

Çocuğum Yemek Seçiyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuğun damak tadını keşfederek buna göre davranın. Yani bir şeyi sevmiyorsa onu yemesi için üstelemeyin. Onun farklı bir türünü sunun. Örneğin pişmiş haldeki ıspanaktan hoşlanmıyorsa ıspanaklı krep yapabilirsiniz. Sebze sevmiyor, kurubaklagil seviyorsa, havuçlu mercimek gibi alternatiflerle ikisini bir arada sunabilir, sempati kazanmasına yardım edebilirsiniz. Bezelyeden hoşlanmıyorsa bezelyeli pilav yapabilir, pırasayı sevdirmek için böreğe katabilirsiniz. Onları ayıklasa ve yemese bile tadına âşinâ olur ve sonra daha ılımlı yaklaşır.

 1. Her yemeği yalnız başına deneyin. Reddetse de, farklı zamanlarda birkaç defa o yemeği yedirmeye çalışın. Belki sonradan fikri değişir.
 2. Çocuğunuzun acıktığını bildirmesine izin verin. Ona fırsat tanıyın, kendini keşfetmesine müsaade edin. Sadece kendinizin istediği zamanlarda yemek yedirmeye çalışmayın.
 3. Öğünleri aceleye getirmeyin. Keyifle yemek yemesini sağlayın. Mesela yiyecekleri konuştururak oyun oynayın.
 4. Yemek seçen çocuğa öneriler fayda etsin istiyorsanız baskı yapmaktan uzak durun!
 5. Bir gıdayı ilk defa tattırırken önce ufak parçalarla başlayın. ‘Hemen yutabilirsin, çok küçük.’ Deyin. Peşine de sevdiği bir şeyi vererek ödüllendirin.
 6. Çocuklar genellikle pratik gıdalardan hoşlanırlar. Çorba, muhallebi, su böreği ve krep ideal yiyeceklerden bazıları. Bunları fırsata çevirin. Menüde zengin çeşitlilik olmalı. Köfte sevmiyorsa çorbasına minik minik köfteler ekleyebilirsiniz. Meyveli pasta hazırlayabilir, peynir yemiyorsa su böreğiyle bunu ona sevdirebilirsiniz.

Yemek Seçen Çocuklar İçin Tavsiyeler

 1. Her çocuk abur-cubur ürünlere bayılır. Ona sürekli böyle şeylerle beslenmesinin yanlış olduğunu ‘şişmanlarsın, dişlerin çürür, hasta olursun’ gibi sözlerle anlatmak yanlıştır. ‘Şunu yaparsan abur-cubur vereceğim.’ Demek de öyledir. Yani bunları ödül veya ceza mekanizması olarak kullanmayın.
 2. Abur-cuburları tamamen yasaklamayın. Çünkü arkadaşları vasıtasıyla, okulda, markette, her yerde bunlarla karşılaşacaklar. Hiç abur-cubur yemesine izin vermezseniz, evden uzaktayken onlara saldıracaktır. Mümkün olduğu kadar az tüketmesi için zararlarını uygun bir dille anlatabilirsiniz.
 3. Çocuklar birbirlerinden etkilenir. Toplu ortamlarda meyveleri hepsine paylaştırarak verin. Birbirleriyle yarış yaparak, birbirlerine bakıp gülerek güzelce yerler. Yani besinlerle ilk tanışmaları eğlenceli olsun ki bu olay zihinlerinde iz bıraksın.
 4. Yemek seçen çocuk için ne yapmalı? Diye düşünüyorsanız, çocukların hazıra alışık olduğunu unutmamalı, bu nedenle bazen seçenekleri azaltmalısınız. Çocuğa ‘elde olanla yetinmesini’ öğretin. Mesela ‘evde makarna kalmamış, bugün yemekte fasulye var.’ Gibi.
 5. Çocuğun doğal inek sütü tüketmesini sağlayın, hazır sütlerden kaçının.
 6. Çocuklara sabah erkenden kahvaltı yaptırmak zordur. Ancak kahvaltı öncesinde biraz koşup oynarsanız kendini aç hissederek kahvaltı sofrasına istekle oturabilir.
 7. Yumurta sevmiyorsa kimi zaman sucuklu yumurta yapın. Bazen de haşlanmış yumurta pişirerek onları tokuşturma oyunu oynayın. Her çeşidi deneyin, hangisini daha çok sevdiğini böyle öğrenebilirsiniz. Her şeye rağmen yiyemiyorsa zorlamanın anlamı yok.
 8. Çocuğun göz zevkine hitap eden sunumlarla sevmediği yiyecekleri yemesini kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin gülen yüzlü sandviçlerle, çizgifilm desenlerinin bulunduğu tabak ve çatal takımlarıyla bu yiyecekleri daha çekici bir hâle getirebilirsiniz. Renkli pipetler, süslü bardaklar kullanabilirsiniz. İnternetten bulacağınız eğlenceli tarifler de çok yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Yemek Seçme Problemi İçin Çözüm Önerileri

Tüm bu yazdıklarımıza ek olarak, çocuklarda yemek seçme alışkanlığı ile mücadele için aşağıdaki hususlara da dikkat etmelisiniz:

 • Aç değilse yemesi için zorlamayın. ‘Tabağını bitir!’ diye ısrar etmeyin. Onunla güç mücadelesine girmeyin. Yemek zamanını korku ve endişeyle ilişkilendirmesine yol açmayın.
 • Yemek rutini oluşturun. Her gün aynı zamanlarda yemesine özen gösterin. Ana ve ara öğünleri atlamayın. Ara öğünlerde sağlıklı, besleyici atıştırmalıklar sunun.
 • Yeni bir gıda tattırmadan önce onun şeklinden, renginden, kokusundan, aromasından bahsederek ilgi duymasını sağlayın.
 • Yemek yemese bile masada oturmasını rica edin. Yemiyor diye ona hemen sevdiği şeyleri hazırlayıp böyle alıştırmayın.
 • Sebzelere sos dökerek servis edebilir, çocuğunuzun yemekle bir müddet oynamasına müsaade edebilirsiniz.
 • Bazen değişiklik olsun diye akşamleyin kahvaltılık sunabilirsiniz. Sofrayı beraber kurabilir, yiyeceklere farklı isimler verebilir ya da onlarla ilgili hikâyeler anlatabilirsiniz. Temel Reis’in ıspanak sevgisi gibi.
 • Yemek esnasında TV’yi ve diğer elektronik cihazları kapatarak reklamların çocuğunuzu etkilemesini önleyin.
 • Alışverişte meyve-sebzeleri çocuğunuzla birlikte seçin. Onları yıkarken ve yerleştirirken çocuğunuzdan yardım isteyin.
 • Çocuklarda yemek seçme alışkanlığı zamanla düzene girer, unutmayın. Bu süreçte sabırlı olun. Ailecek sağlıklı ve zengin beslenerek çocuğa doğru örnek olmaya özen gösterin. Yemek seçme probleminin gelişimini olumsuz etkilediğinden kuşku duyuyorsanız, çocuk doktoruna başvurabilirsiniz. Ancak en az 3 gün veya 1 hafta boyunca neler yediğini yazmanız önerilir. Böylelikle doktorunuz daha net bir değerlendirme yapabilir.

Yorum yapın