Sezaryen Doğum Nedir? Yararları ve Faydaları

Sezaryen doğum, normal yol ile doğumun gerçekleşememesi veya anne adayının isteği üzerine gerçekleştirilen bir doğum çeşididir. Özellikle anne adaylarının merak ettiği sezaryen doğum nedir sorusuna tüm detayları ile yanıtlıyoruz. Ortalama 30-45 dakika sürecinde tamamlanan sezaryen doğum öncesi ve sonrasında annelerin dikkat etmesi gereken belirli hususlar bulunur. Anne karnında bulunan bebeğin, karında kesiler açılarak cerrahi operasyon ile alınması ile sezaryen doğum gerçekleştirilir.

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Gereklidir?

[geo_ad]

Gebelik süresince veya doğum esnasında meydana gelen bazen durumlar ile sezaryen doğum yapılması gerekebilmektedir. Doktorların buna karar vermesindeki etkenler ise şu şekildedir;

 • Doğum sürecinin anormal olması: Uzmanların sezaryen doğum tercih etmesinin baş nedenlerinden birisi, doğumun normal ilerlemiyor olmasıdır. Rahim yeterli derecede kasılmadığından dolayı rahim ağzı yeterli düzeyde açılmaz ve normal doğum süreci zor bir hale gelebilir.
 • Bebeğin Ters Olması: Normal şartlarda bebeğin doğum zamanı geldiğinde bebek yatay olarak duruyor ise, sezaryen doğum gerekebilir.
 • Bebeğin Kalp Atışlarında Sorun Görülmesi: Anne karnında bulunan bebeğin kalp atışlarında görülen anormallikler genellikle kordon sıkışması, yeterli oksijen alınmaması gibi durumlardan meydana gelebilmektedir. Sezaryen doğum bu gibi durumlarda bebeğin daha az riskli bir şekilde dünyaya gelmesine destek olacaktır.
 • Çoğul Gebelik: İkiz, üçüz veya daha fazla sayıda bebeğe sahip olan anne adayları genellikle sezaryene yönlendirilmektedir.
 • Annede Bulunan Sağlık Sorunları: Anne adayında bulunan kalp, şeker, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar normal doğumu riskli hale getirebileceğinden doktor sezaryen doğuma karar verebilmektedir.
 • Plasenta Yırtılması: Anne ve bebeğin hayatını riske eden plasenta yırtılmasında acil sezaryen doğum gerekebilmektedir.
 • Bebeğin Büyük olması: Gebelikte yapılan kontroller ile 4,5 kg aşan bebeklerde normal doğum riskli olacağından cerrahi olarak alınması gerekebilir.
 • Önceki Doğumun Sezaryen Olması: Anne adayı bir önceki doğumunda sezaryen doğum yaptıysa, diğer doğumlarında da bu işlem uygulanabilir. Belirli şartlara uygun olduğu sürece sezaryen sonrasında da normal doğum yapılabilmektedir.
 • Genital Herpes: Genital bölgede bulunan uçukların aktif olması durumunda, bebeği korumak adına anne sezaryen ile doğuma alınabilmektedir.
 • Vajinal Cerrahi Geçmişi: Anne adayı daha önceden rahim, rahim ağzı bölgelerinden dolayı ameliyat geçirdi ise, cerrah doğum tercih edilebilir.

Sezaryen Doğum Çeşitleri

[geo_ad]

Sezaryen yöntemi herhangi bir sorun olmadığı sürece maksimum bir saat içerisinde tamamlanmaktadır. Anne adayı isterse ve doktor uygun görürse baba adayı da operasyona katılım sağlayabilmektedir. Sezaryen doğum çeşitleri, uygulanacak anestezi yöntemine göre farklı türlere ayrılır.

 • Pfannenstiel Kesi(Yatay Kesi): En sık tercih edilen ve en hızlı iyileşen kesi türüdür. Operasyon sonrasında kanama ve diğer komplikasyonların gelişme riski oldukça düşüktür. Sezaryen doğum izi kalacak korkusu yaşayan anne adaylarının da sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden birisidir.
 • Midline Kesi(Dikey Kesi): Rahme daha hızlı ulaşmayı sağlayan bu yöntem, genellikle anne veya bebeğin sağlık problemleri yaşadığı durumlarda tercih edilir.
 • Postpartum Histerektomi: Doğum sonrasında aşırı kanama olduğu durumlarda veya plasentanın rahim duvarlarından ayrılmaması durumunda tercih edilir. Bu yöntemde rahim dışarı çıkartılır.

Sezaryen Doğum Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sezaryen doğum öncesi, hastaneye gitmeden önce belli kurallara uyarak doğumun daha kolay ve sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz.

 • Anne adayı doğumdan bir gece önce duş alabilirler. Bu hem annenin rahatlamasını hem de operasyon yapılacak bölgenin temizlenmesini sağlayacaktır.
 • Düzenli ilaç kullanan anne adaylarının hastaneye gitmeden önce hazırlayacakları çantaya bu ilaçları koyması kendi sağlığı açısından oldukça önemlidir. Operasyondan birkaç gün öncesine kadar doktorunuzun izin verdiği ilaçlar haricinde bir şey kullanmamalısınız. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar operasyon öncesinde alınmamalıdır.
 • Operasyondan yaklaşık 8 saat öncesine kadar yemek yeme veya sıvı tüketmeye son verilmelidir.
 • Ameliyat yapılacak bölgede aşırı tüylenme var ise, tüylerin uygun yöntemlerle kısaltılması gerekir.
 • İşlem sonrasında hastanede kalmanız gerekeceğinden, vakit geçirebileceğiniz kitapları hastane çantanıza dâhil edebilirsiniz.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılıyor?

Sezaryen doğumun sağlıklı yapılabilmesi için en az 39. Haftaya kadar beklemek gerekmektedir. Bebeğin anne karnında gelişimini tam olarak tamamlaması için bu süreç önelidir. Zamanında doğan bebeklerde görme ve duyma gibi sorunlar görülmemektedir. Aynı zamanda emme refleksleri geliştiğinden dolayı, doğum sonrası bebeğin beslenmesinde de zorluk yaşanmaz. Acil bir durum söz konusu değil ise veya herhangi bir sağlık sorunundan dolayı erken doğum gerekmiyorsa, bebeğin gelişiminin tamamlanması beklenmelidir.

Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

[geo_ad]

Sezaryen öncesi anne adayı hastaneye gittiğinde, ilk olarak bebeğin genel durumu ve kalp atışları takip edilir. Olası bir duruma karşılık anneden kan alınır. Doktorun uygun görmesi halinde anne adayına lavman işlemi uygulanabilir. Lavman işlemi sanılanın aksine acılı ve ağrılı bir işlem değildir. Anne adayına gerekli görüldüğü durumlarda sonda yerleştirilebilir. Doktor ile birlikte daha önceden karar verilen anestezi yöntemi genel ise, damardan verilecek sıvı ile anne uyutulur. Kısmı anesteziye karar verilmiş ise, belden aşağısı uyuşturulur.

Gerekli dezenfekte işlemleri sonrasında, kasık bölgesinde uygun görülen yatay veya dikey kesi atılarak operasyona başlanılır. Sıra ile kesilen deri katmanları sonrasında rahme ulaşılır ve plasenta çıkartılır. Bebeğin anne rahminden çıkartılmasından sonra uygun görülen dikişler atılarak işlem sonlandırılır.

Sezaryen Doğum - Öncesi ve Sonrası - Faydaları ve Zararları
Sezaryen Doğum – Öncesi ve Sonrası – Faydaları ve Zararları

Sezaryen Doğumun Faydaları

 • Normal doğumda görülen sancı ve acılar sezaryen doğumda çok daha az hissedilir.
 • Normal doğumda görülebilen bebeğin sıkışması, oksijen sorunu  yaşaması gibi riskler sezaryen doğumda görülmez.
 • Bebek normal oranlardan daha büyük ise, plasentadan sorun yaşanmadan çıkartılır. Böylelikle annenin ve bebeğin sağlığı tehlikeye atılmaz.
 • Normal doğumda yaşanılan ıkınma sonrası kas yırtılması ve kanamalar meydana gelebiliyorken, sezaryende bu riskler ortadan kalkmaktadır.
 • Genel olarak bebek açısından oluşabilecek pek çok sağlık sorunu sezaryen ile ortadan kalkmaktadır.
 • Doğumun planlı olarak gerçekleşmesi anne ve baba adaylarına kolaylık sağlar.
 • Doğum sonrası idrar kaçırma ihtimali normal doğuma nazaran oldukça düşüktür.
 • Herpes, HPV gibi bulaşıcı hastalıklar annede mevcut ise, sezaryen doğumda bebeğe bulaşma riski azaltılır.

Sezaryen Doğumun Zararları

 • Sezaryenin en büyük dezavantajı annenin normal doğumdan daha uzun bir süreçte iyileşmesidir. Kişinin ayağa kalkma süresi ortalama 1 haftadır.
 • Her ne kadar doğum esnasında ağrı ve acı hissedilmiyor olsa da, doğum sonrası ağrı hissedilmesi muhtemeldir.
 • Nadirde olsa kesi uygulanan bölgelerde enfeksiyon ve kanama görülebilir.
 • Bebekte solunum problemi yaşanması, normal doğuma nazaran daha yüksektir. Bunun nedeni ise, normal doğumda yapılan baskı nedeni ile ciğerlerdeki suyun atılmasının sağlanmasıdır.
 • Nadirde olsa anesteziye karşı alerjik reaksiyonlar ve diğer komplikasyonlar görülebilmektedir.
 • Üst üste kesi atılması sağlık açısından sorun teşkil edeceğinden dolayı anne adayının minimum 2 yıl sezaryen doğum yapması önerilmez.
 • Doğum sonrasında kilo verme, normal doğuma nazaran daha zordur.
 • Sezaryen sonrasında emzirmede zorluklar yaşanabilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Bilinmesi Gerekenler

[geo_ad]

Anne adayları sezaryen süresince neler olacağını merak ettiği gibi, süreç sonrasında yaşanılacak bazı durumlara da yanıt arayabilmektedir. Doğum süreci normal doğuma nazaran daha kolay geçse de, doğum sonrası sezaryenin bazı zorlukları bulunabilmektedir. Sezaryen sonrasında en çok merak edilen soruların yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Sezaryen sonrasında cinsellik en fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Rahim ağzı henüz açık olduğundan ve ameliyat yaralarının enfeksiyon riski bulunduğundan en az 40 gün cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir.

Sezaryen sonrasında oluşabilecek gaz problemi sık görülen sıkıntılar arasında yer almaktadır. Bu problem için bitki çayları içebilir veya sıcak su torbası kullanabilirsiniz.

Operasyon sonrasında duş almak isterseniz, küvet yerine ayakta duş almayı tercih etmelisiniz. Ameliyattan sonraki 2. Gün ayakta duş almakta herhangi bir sakınca yoktur. Fakat dikişlerin kuru tutulmasına dikkat etmelisiniz.

Sezaryen ameliyatlarından sonra en sık görülen sorunlardan birisi de kabızlıktır. Bol sıvı tüketmek, yürüyüş yapmak ve düzenli beslenmek bağırsakların kısa sürede normale dönmesine yardımcı olacaktır.

Operasyon sonrası oluşabilecek ödeme engel olmak amacı ile tuz kullanımından uzak durmalısınız.

Doğum Sonrası Sorunsalı: Kilo Vermek!

Pek çok kadın doğum sonrasında alınan kiloları sıkıntı etmektedir. Özellikle sezaryen doğum yapan kadınlar, normal doğum yapanlara nazaran aldığı kilolardan daha zor kurtulabilmektedir. Doğum sonrasında kilo vermeye başlamadan önce en az 2 ay beklemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu süreç hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Doğum sonrası kilo vermeye başlamak için, öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek işe başlamalısınız. Diyetisyen eşliğinde programlayacağınız beslenme programı ve basit egzersizler ile eski görünümünüze hızlıca kavuşabilirsiniz.

Günlük olarak yapacağınız tempolu yürüyüşler, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Dikişleriniz tamamen iyileştiğinde ise mekik çekerek oluşan göbeği atmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bol su içmek, her zaman olduğu gibi bu süreçte de oldukça önemli. Günde en az 2,5 litre su içmelisiniz.

Sezaryen sonrası korse kullanımı ile göbek bölgenizdeki sarkmaların azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Elbette korse kullanımı öncesi doktorunuza danışarak dikişlerinize zarar vermemelisiniz.

Önerilen Yazı: Hamileler ve Bebekler için KoronaVirüsten Korunma Yöntemleri

“Sezaryen Doğum Nedir? Yararları ve Faydaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın