Semiz Otu Faydaları (Tarifi)

Bebekler için Semizotu Çorbası tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. 6. Aydan itibaren katı ve ek gıdaya geçiş ile birlikte bebeğinize faydalı ve onun seveceği çorba tarifleri aradığınızı biliyoruz.

Bu yazımızda Bebeklere Semizotu Çorbası tarifi ve 6. ay bebek çorbası nasıl yapılır bunu anlatacağız. Anne sütünü bırakan ve artık bir yetişkin gibi beslenmeye başlayan bebeklerimiz için oldukça sağlıklı ve evde hazırlanabilen bebek çorbası olan bebekler için semizotu çorbası bebeğinizin gelişimine oldukça katkıda bulunur.

Dilerseniz öncelikle semizotu faydalarına kısaca bir göz atalım

Semizotu Faydaları – Semizotu Çorbası Faydaları

Semizotu bebeğinizin gelişimine katkıda bulunan doğal ve oldukça faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda balıklardan kolaylıkla temin edilebilen omega-3, semizotu içerisinde yüksek miktarda bulunur ve ayrıca omega-3 içeren tek yeşil yapraklı bitki unvanına sahiptir.

Bununla birlikte semizotu; çinko, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve manganez gibi birden fazla mineralleri içinde barındırır. Yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. Bu da bebeğinizin daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasına olanak sunar. 

Semizotunun diğer faydalarını kısaca şöyle özetleyelim:

 • Bebek gelişimini destekler,
 • Kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunur,
 • Yüksek miktarda lif içerir,
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kalp sağlığına iyi gelir,
 • Sinirim sisteminin iyileşmesine katkıda bulunur,
 • Otizm, Hiperaktive ve dikkat bozukluğunun önüne geçer,
 • Omega-3 içermesinden dolayı bebeğin beyin gelişimini destekleri
 • Bebeklerde kabızlığın geçmesine destek olur.

“Semizotu bebeklere ne zaman verilir?” sorusu yine ebeveynlerin sürekli olarak sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Semizotu bebeklere 10. aydan itibaren ot şeklinde, 8. aydan itibaren ise çorbası hazırlanarak verilebilir. 

Semizotu Çorbası Malzemeleri

6 Aylık bebek çorbası olarak en çok tercih edilen çorbaların başında gelen semizotu çorbası hazırlamak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız bulunuyor. Bu malzemeler şunlardır:

 • Yarım demet semizotu,
 • Yarımşar adet küçük olmak üzere havuç, soğan ve patates,
 • 1 diş sarımsak,
 • Zeytinyağı,
 • Tavuk suyu veya et suyu,
 • İstenilen herhangi bir ek malzeme

Bebekler için Semizotu Çorbası Hazırlanışı

Bebeğinizi doğal ve sağlıklı bir şekilde büyütmek için kendi ellerinizle çorbalar hazırlamanızı ve beslemenizi öneriyoruz. Bu çorbalar arasında yüksek vitamine ve içeriğe sahip olan semizotu tarifler çorbası yer alıyor.

Bebeklere semizotlu çorba hazırlamak için sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 1. Satın alacağımız malzemelerin öncelikle taze olduğundan emin olun
 2. Kullanacağımız malzemeleri iyice yıkayıp temiz olduğundan emin olalım,
 3. Semizotunu yapraklarından ayırıp sirkeli suda bekleterek yıkamalısınız,
 4. Sirkeli suda yıkanan semizotu yapraklarını bir kase içerisinde bekletin ve havuç, patates, sarımsak ve soğanı buharlı pişirici yardımı ile veya buharda pişirin,
 5. Tavuk suyu veya et suyu ile pişirdiğiniz malzemeleri birleştirin. Eğer et veya tavuk suyu yok ise normal su ile birleştirebilirsiniz. Diğer malzemeleri çorba kıvamına gelene kadar pişirin ve semizotunu daha sonra ekleyin. Bunun sebebi ise semizotunun kısa sürede pişmesi ve besin değerinin kaybolmamasını istemememizden dolayıdır. 
 6. Pişirdiğiniz çorbanın altını kapatın ve blender yardımı ile iyice karıştırın,
 7. Hazır olan çorbamızın içerisine bir kaç damla zeytinyağı ekleyin ve servis edin.

Ortalama pişirme süresi 20 dakika olup, hazırlanma süresi 10 dakikadır.

Semizotu çorbasını bebeğinizin yiyeceği kadar yapın. Sonrasında ısıtarak önüne sunmayın. Yani pişirdiğiniz anda bebeğinize verin ve sonrasında tekrar ısıtarak vermeyin.

Yorum yapın