Obezite Gebeliği Nasıl Etkiler? Obezitenin Bebeğe Etkileri

Gebelik sırasında obez olmak, çeşitli gebelik sorunları riskini artırır. Bunlar:

Gestasyonel Diyabet (Gebelikteki Şeker Hastalığı): Obez olan kadınlarda normal kilodaki kadınlara göre gebelik sırasında gelişen şeker hastalığı (gestasyonel diyabet)  gelişme olasılığı daha yüksektir.

Preeklampsi: Obez kadınlarda, gebeliğin 20. Haftasından sonra yüksek kan basıncı (preeklampsi) ve idrarda protein kaçağı riski artmıştır.

Obezite Hamilelik Bebeğe EtkisiEnfeksiyon: Gebelik sırasında obez olan kadınların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski artmıştır. Obezite de ayrıca bebeğin de, doğum sonrası enfeksiyon riskini artar.

Tromboz: Gebelik sırasında obez olan kadınların kan damarları içinde pıhtı oluşması (tronboz) riski daha yüksektir.

Obstrüktif uyku apnesi: Gebelik sırasında obez olan kadınların uyku sırasında solunumun durup yeniden geri gelmesi (uyku apnesi) riski yüksektir. Aynı zamanda gebelik mevcut obstrüktif uyku apnesini kötüleştirebilir.

Gebelik süresinin uzaması: Obezite, normal gebelik süresini uzatabilir.

Gebelik sancısı sorunları: Doğum için sancılarda gecikme ve yapay sancı ile doğumun başlatılması daha yaygındır.

Sezaryen: Gebelik sırasında obezite, isteğe bağlı veya acil sezaryen olasılığını artırır. Obezite aynı zamanda yara iyileşmesinde gecikme ve yara enfeksiyonları gibi sezaryen sorunları riskini artırır.

Gebelik kaybı: Obezite de, düşük ve ölü doğum riski artmıştır.

[geo_ad]

Obezitenin Bebeğe Etkileri

Gebelikte obezite bebek için de risk oluşturmaktadır. Obezite bebekte de çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlar:

Makrozomi (İri bebek): Obez olan kadınların ortalamadan daha iri (makrozomi) ve yağ oranı yüksek bebek doğurma riski artmıştır. Araştırmalar göstermiştir ki doğum sırasında annenin ağırlığı arttıkça bebekteki obezite riski de artmaktadır.

Kronik sorunlar: Gebelik sırasında obez olmak bebekte, kalp hastalığı veya diyabet gibi kronik hastalık gelişme riskini artırır.

Doğum kusurları: Araştırmalarda, gebelik sırasında obezitenin, kalp, beyin veya omurilik (nöral tüp defekti) sorunlarının olduğu doğum problemleri riskini artırdığı gösterilmiştir.

Hamilelik Döneminde Ne Kadar Kilo Almak Gerekir?

Gebelik öncesi kilo ve vücut kitle indeksi, sizin ve bebeğinizin sağlığı için gebelikte ne kadar kilo alınması gerektiği konusunda rol oynar. Durumunuzu ve gebelik süresince ne kadar kilo almanız gerektiği ile ilgili doktorunuzla iletişim halinde olun.

Gebelikte kilo alımı ve obezite için bu genel kuralları dikkate alarak başlayın:

Tek Gebelik: Eğer obez ve tekil bir gebeliğiniz varsa, önerilen kilo artışı 5-9 kg’dır.

Çoğul Gebelik: Eğer obez ve ikiz ya da daha fazla bebeğe hamile iseniz, önerilen kilo artışı 11-19 kg’dır.

Yine bazı araştırmalar ve rehberler,  obez kadınların gebelikte güvenle kilo verebileceğini düşündürmektedir. VKİ 35 veya daha yüksek olan kadınlarda, 5 kg kilo kaybının riskten daha çok faydasının olduğu göstermektedir.

[geo_ad]

Hamilelik Sırasında Özel Bakım Gerekir mi?

Obezite sorununuz var ise gebeliğiniz yakından takip edilmelidir ve durumunuza bağlı olarak çeşitli tetkikler yapılacaktır:

Gebelik diyabeti için erken test: Gebelik diyabeti riski olan kadınlar için gebeliğin 24-28 haftaları arasında glikoz testi yapılır. Eğer obez ve gebe iseniz, doktorunuz daha erken tarama testi önerebilir hatta ilk gebelik kontrolünde bile yapılabilir. Bu ilk kontroldeki test sonuçları normal ise, gebeliğin 24-28 haftalarında tekrar bakılabilir.

Fetal ultrason: Fetal ultrason, rahminde bebeğin görüntülemek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Fetal ultrason genellikle bebeğin büyüme ve gelişimini değerlendirmek için 18-20 hafta arasında yapılır. Ülkemizde gebelik kontrollerinde rutin olarak her kontrolde yapılmaktadır. 

Fetal ekokardiyografi: Gebeliğin 20-22 haftalarında bebeğin kalbinin ayrıntılı ultrasonunun yapılmasıdır bu şekilde bebeğin kalbindeki sorunlar saptanabilir.

Doğum öncesi sık ziyaretler: Hamilelik ilerledikçe, doktorunuz tarafından sizin ve bebeğin sağlığı açısından daha sık kontroller planlanabilir. Düzenli olarak fetal ultrasonografi yapılır.

Yorum yapın