Bebeklerde Moro (Sıçrama) Refleksi

Refkleks, beklenmedik durumlarda karşılaştığımız olaylara verdiğimiz ani ve anlık tepkiye verilir. Bebeklerde de sıklıkla bu durumu yaşar ve buna moro refleksi denir.

Bu durum anne karnında hatta gebeliğin 28. Haftasından 32. Haftasına kadar gelişen bir durumdur. Özellikle yenidoğan bebeklerde de sıkça rastlanır.

Kapı kapatma sesi, fotoğraf çekme sesi, zil sesi gibi birçok sese ya da olaya bebekler kolunu aniden kaldırarak ayaklarına doğru hızla kapatabilirler. Bu durum yıl olmadan geçmelidir.

Moro Testi

Moro testi, genelde doktor tarafından yapılan kısa süren bir testtir.

Test için bebek yumuşak bir minder üzerine oturtulur ve bebek düşüyormuş gibi kontrollü fakat ani bir şekilde bırakılır. Bu durumda bebeğin el hareketlerinde bir farklılık hissedilirse sıçrama refleksi gösteriyordur.

Bebek beyni zamanla gelişimi tamamladığı için bu durum bir süre devam edebilir. Bu testler sırasında anne bebeği görünce korkmamalıdır.

Bebeğin yüz rengi ani korkudan değişebilir. Uzun süre ağlayabilir.

Bebek Moro Refleksi Göstermezse Ne Olur?

Sinir sisteminin bir çeşit testi olan moro testine bebek refleks göstermezse, bir sorun olabilir. Bu sorun genelde bir kırık olabilir. Yarı felç durumları da refleks vermeyen bebeklerde gözlenebilir.

6. – 7. – 8. aydan sonra tepki vermeme durumu devam ederse, bebek daha detaylı bir şekilde muayene edilmelidir.

Doktor testinden ziyade uykuda moro refleksi de görülebilir. Bebek uykuya daldığı andan itibaren evden duyduğu ani bir sese yine elleri ve kollarıyla bir tepki veriyorsa, herhangi bir sorun yoktur.

Tepki vermiyorsa, büyük ve kalıcı bir sorun başlamış olabilir. Bu sebepten dolayı, nörolojik muayene bebeğin sinir sistemi için oldukça önemlidir.

Moro Refleksi Adını Nerden Almaktadır?

Bu refleksi gözlemleyen ve hakkında makaleler yazan Avusturyalı Ernst Moro bir çocuk doktorudur.

Sinir sisteminin çalışıp çalışmadığını gösteren ve kısa zaman içerisinde sonucunu alabileceğiniz bu test ve refleks, adını doktor Ernst Moro’dan almıştır. S

inir sistemi gelişmekte olan ya da gelişen bebekler ani düşüşlere sıçrama, ağlama, kolların hareketlenmesi gibi bir tepkisel tavır göstermelidir.

Bebek bedeni, düşme hissiyle karşı karşıya kalınca başparmaklarını büküp avuçlarını yukarı kaldırabilir. Korku yaşayan bebek, uzun süre ağlayabilir ya da kızarma durumu yaşayabilir. Bebeğinizin sakinleşmesine zaman verin.

Bu tepkiler çok uzun sürerse mutlaka bir doktora başvurun.

Hamilelik ve Moro Refleksi

Bebeğin sağlıklı gelişimi aslında anne karnında başlıyor.

Anne, bebeği için stressiz ortam oluşturmalı ve besinlerine oldukça dikkat etmeli. Aslında gelişmiş bir insanın sağlıklı olmasının büyük bir payı, anne karnında tamamlanıyor.

Anne gebeliğin öğrenildiği ilk günden itibaren alkol ve sigara alımını durdurmalı, stresli ortamlardan uzaklaşmalı, ağır kaldırmamalı ve beslenme düzenini oturtmalıdır. Bebek bu sayede sinir sistemi gelişimini de tamamlar.

Moro refleksini bu sayede iyileştirmek mümkündür.

Yorum yapın