Lanugo Tüyleri Nedir? (Ne Zaman Dökülür)

Siz de buraya lanuga tüyleri hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman doğru yerdesiniz ve bu yazı da bu tüyler hakkında bilgi vermeye ve kafanızda yer alan tüm soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Dİlerseniz hemen başlayalım.

Lanugo Tüyleri Nedir?

Lanugo tüyü aslında adını tam olarak böyle bilinmese de herkesin çok iyi bildiği bir olgudur.

Bebeklerin anne karnında iken yaklaşık 14. Haftadan itibaren tüm vücudunda çıkmaya başlayan bir tüydür.Renksiz, aşırı ince ve yumuşak olan tüyler. En yoğun olduğu dönem 20. Haftadır. Aynı zamanda bu tüylere alın tüyleri adı da verilebilir. Yenidoğan bebeğin ilk tüyleridir.

Kimi zaman bu tüyler kıllı bebek olgusuna yol açar zira tüyler üstte belirtildiği gibi değil tam aksine kalın ve koyu renklidir.

Ne İşe Yarar?

Bebeklerde tüylenme aslında ilk dönemler için kötü olan bir durum değildir. Zira bebeğin doğduğu zamanlarda doğal olarak yağlanma gibi bir durum olmadığı için yağ tabasının yapacağı görevi yapar. Yani bebeğin vücudunu sıcak tutar.

Bebeklerde tüylenme nedenleri için söylenebilecek en temel neden budur.

Lanugo Tüyleri Ne Zaman Dökülür?

”Bebeğin tüyleri ne zaman dökülür?” sorusunun yanıtı ise elbette de üstte de ifade edilmeye çalışıldığı gibi bebeğin vücudunda yağ tabakasının oluşması ile beraberdir.

”Lanugo tüyleri ne zaman dökülür?” sorusunun yanıtı kısmen de olsa bebekten bebeğe değişim göstermekle beraber bebek doğduğu zaman kısmen de olsa bebek tüyleri görülür. 3 4 aylık olduğu zaman tamamen ortadan kalkar. Kendiliğinden dökülür.

”Anne sütü tüy döker mi?” sorusuna verilebilecek yanıt ise anne sütünün birçok faydası olmasına rağmen bilinen böyle bir etkisi olmadığıdır.

Dökülmesi için Ne Yapmak Gerekir?

Lanugo tüylerinin dökülmesi için özel olarak bir şey yapılmasına gerek yoktur. Süreç kendiliğinden ilerler. Sadece prematüre olarak doğan bebeklerde tüylerin dökülmesi biraz daha uzun sürebilir ama bu beklenen bir durumdur.

Nerelerde Olur?

Yeni doğan tüm bebeklerin tüm vücudunda bilhassa alın, şakak, sırt bölgelerinde görülür. Bu tüyler döküldükten sonra ise çok ince türden olan Vellus tüyleri çıkar. Bu tüylere ayva tüyü adı da verilir.

Ayva tüyleri köklerinde hiçbir biçimde yağ bezesi olmaz ki bu da en temel farkıdır.

Yorum yapın