Koronavirüs Günlerinde Kilo Almamak için Ne Yapılmalı?

Koronavirüs ailesinden gelen Covid-19 adlı virüsün sebep olduğu ve akciğerleri tutarak insan sağlığını tehdit eden üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmak isteyenler, adeta bir karantina hayatı yaşıyor. Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle evlerde geçirilen zamanda artış meydana geldi. Ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte okulların kapanması, ardından seyahat kısıtlamaları, büyükşehirlere giriş çıkış yasakları gibi koruyucu ve önleyici tedbirlerle birlikte hayat rutinimizde önemli değişiklikler meydana geldi.

Karantinada Düzenli Beslenme ve Kilo Verme

Evde geçirdiğimiz zamanın artması, aslında biraz da hareketsizlik olarak yaşamımıza yansıdı. Günlük rutinimiz içinde yer alan yürüyüş yapma, dolaşma, gezme, koşu parkuruna gitme, bisiklet sürme, spor salonundan yararlanma olanaklarımız kısıtlandı. Sağlığımız için bir süre daha kendimizi ve sevdiklerimizi korumak adına, karantina yaşamını sürdürmek durumundayız.

Covid-19 salgını ne zaman bitecek, sorusunun yanıtı bir belirsizlik içinde kalsa da tüm pandemiler gibi elbette bu küresel sağlık sorunu da yerini sağlıklı günlere bırakacak. O zamana kadar ev içinde ve karantina günlerinde kilo almamak isteyenler ne yapmalı?

Karantinada kilo almamak için beslenme düzenimiz nasıl olmalı?

[geo_ad]

Covid-19 pandemi günlerinde kilo almak istemeyenler, düzenli ve dengeli biçimde beslenmelidir. Günlük öğünler içinde et ve et ürünleri ile salataya mutlaka yer verilmeli, bağırsak sisteminin düzgün biçimde işlemesi için meyve tüketilmelidir. Bunun yanında covid-19 virüsüne karşı bağışıklık sistemimizi güçlü ve zinde tutmak adına süt ve süt ürünlerine beslenmemizde yer vermeli, bağışıklığı güçlendirici yeşil çay, zencefil çayı gibi içecekleri bir fincanı geçmeyecek şekilde tüketmeliyiz.

Karantina günlerinde öğün miktarı ikiye indirilebilir. Sabah erken saatlerde doyurucu ve proteince zengin bir kahvaltı, öğle vaktinde bol salata ya da meyve, akşama doğru besleyici ve besin değerleri açısından sağlıklı, tuzun olabildiğince azaltıldığı bir yemek tercih edilebilir. Bu beslenme rutininde mümkün olduğunca akşam hava karardıktan sonra bir şey yememek esastır. Tatlı ihtiyacı, kuru üzün, incir gibi doğal gıdalarla giderilebilir.

Yatış kalkış saatlerinize dikkat edin

Karantina günlerinde kilo almamak için öncelikle yatış kalkış saatlerimizi bir rutinde tutmayı denemeliyiz.  Çok geç yatıp geç kalkmak, çok fazla uyumak bedeni çok daha fazla hareketsiz bırakır.  Bunun yanında geceleri geç saatlerde yemek yiyerek yatmak, bedenin sağlığı için uygun bir alışkanlık değildir. Bedende reflüye, reflü kaynaklı öksürüğe sebep olduğu gibi sindirim yolları rahatsızlıklarına kapı aralar ve şişkinliğin yanı sıra uzun vadede fazla kilo yapar.

[geo_ad]

Egzersiz yapın

Evde her sabah kahvaltı öncesi, internet üzerinden egzersiz programları açarak egzersiz yapabilirsiniz. Coronavirüs salgını günlerinde evde basit tekniklerle hareket ederek bedeninizin spor ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ayrıca sürekli biçimde yatmak, uyumak, oturmak, uzanmak yerine hayatın her şeye rağmen devam ettiğinin bilincinde evde sürekli hareket ve uğraşı halinde olmak da kilo artışını engelleyecektir. Temel düzeyden başlayan egzersiz programlarını üst düzeylere dek günlük olarak takip ederek uygulayabilirsiniz.

Duygusal yemeye dikkat edin!

Karantina günlerinde evde kilo almamak istiyorsanız tek yolunun gereğinden fazla kalori almamak dolayısıyla da ihtiyacınızdan fazla yemek yememek olduğunu unutmayın. Yeni tip koronavirüs karantina günlerinde stres altında sürekli atıştırmak en önemli kilo sebebidir. Atıştırma ihtiyacınız, duygularınızla ilgili olabilir. Duygusal yeme gereksiniminizi alacağınız fazla kiloların da önüne geçebilirsiniz. Atıştırma ve sürekli bir şeyler yeme ihtiyacını kontrol etmenin en iyi yolu, bir şeyler yemenin yerine sizi rahatlatacak farklı uğraşlar koymaktır. Sevdiğiniz hobilerle ilgilenmek, müzik dinlemek, çok farklı bir konuda bir şeyler öğrenmeye çalışmak sizi bir parça rahat hissettirerek yeme ihtiyacının da önüne geçecektir.

Önerilen Yazı: Bebeklerde Uyku Düzeni İçin Dikkat Edilmesi Gereken 15 Adım

Yorum yapın