Kahve İçmenin 7 Faydası ve Zararları

Bir dilim kek veya başka bir tatlının yanında bir fincan kahve içmeyi seviyorsanız, muhtemelen en az bir kez kahvenin zararlı veya yararlı olup olmadığını merak etmiş olmalısınız. Bu makale, soruyu cevaplamanıza yardımcı olacak bilgileri içermekte; kahvenin yararlı ve zararlı özellikleri hakkındaki bilgileri sistematik hale getirmektedir.

Doğal kahvenin hoş bir aroması vardır, kahveye özgü olan bu aromayı farklı bir içecekte bulmak imkansızdır. Kahve, yanında tatlılar yiyebileceğiniz, sevdiklerinizle sohbet ederken elinizin altında olmasını isteyeceğiniz, yalnız kaldığınızda düşünebileceğinize eşlik etmesinden keyif alabileceğiniz, çalışma molalarında lezzet bulacağınız ve canlanacağınız bir içecektir.

Her zevke ve damak tadına uygun çok sayıda kahve türü vardır. Bu yüzden herkes kahveyi sever ve içer. Bunun yanı sıra kahvenin insan vücudu üzerinde hem zararlı hem de yararlı etkileri vardır. İlk olarak, kahvenin ne olduğunu anlamakla başlayalım.

Başlıklar

Kahvenin Tarihi

[geo_ad]

Uzun zaman önce, 10. yüzyıl civarında, sıcak Etiyopya’da, Kaffa denilen dağlık bölgelerde, sıradan keçiler gerçek bir keşif yaptı. Genç çoban Caldi, keçilerinin küçük çalılıkların arasından dikkatlice kırmızımsı meyveleri yediklerini fark etti. Ardından keçilerin üç kat güçle koşuşturmaya başladığını gördü. Meraklı bir çoban olan Caldi, meyveleri ve yaprakları tatmaya karar verdi. Tadını pek sevmedi ama yorgun bedeninin güç bulduğunu fark etti ve ruh hali belirgin şekilde iyileşti. Caldi, akrabalarına ve arkadaşlarına keşfettiği şaşırtıcı meyvelerden bahsetti ve kısa süre içinde bu haber kasabada yayıldı.

Misyoner rahipler çobandan sıra dışı yaprak ve meyvelerin mucizevi özelliklerini öğrendi. Etiyopyalı keçilerin keşfi onlar için çok ilginçti. uzun çalışmaların bir sonucu olarak, deneme yanılma yoluyla, uykuya dalmamalarına yardımcı olan kahve yapraklarının kaynatılması için bir reçete yapabildiler. Etiyopya çalılarından gelen meyveler sadece suya batırılarak içiliyordu. Daha sonra bu rahipler, diğer manastırlara taşınmaları sırasında kendilerine enerji veren meyvelerini korumanın bir yolunu buldular: kahve meyveleri güneşte kurutuldu ve uzun süre bozulmadı. On ikinci yüzyılda ise Etiyopya’da yetişen yabani kahve, artık dünyaya yayılan bir lezzet haline geldi.

Kahve İçmenin Faydaları

Kahve İçmenin Faydaları

[geo_ad]

1. Her şeyden önce, kahve canlandırıcıdır. Belleği ve konsantrasyonu artırır. Bütün bunlar, merkezi sinir sistemini uyaran, kan damarlarını genişleten ve nabzı hızlandıran bileşimindeki kafeinin varlığından kaynaklanmaktadır. Doğal kahvenin avantajı, insan vücuduna enerji vermesi ve bir güç artışı hissettirmesidir. Bu nedenle, yatmadan önce kahve içmek tavsiye edilmez. Uykuya hazırlandıktan sonra, vücuda kafein alındığında ve kişi uykuya dalamadığında vücut daha yoğun çalışmaya başlar.

2. Kahve astım olasılığını % 25 azaltır. Bu bilgi, İtalyan bilim adamlarınca yürütülen deneysel çalışmalar neticesinde keşfedildi. Günde 2 – 3 fincan doğal kahve içmek astım hastalığının gelişme olasılığını azaltır. Kahve, nefes alma sürecini iyileştiren bir bronkodilatör olarak kabul edilir. Bu, siyah kahvenin bir başka yararlı özelliğidir.

3. Kahve safra taşı riskini azaltır. Bu bilgi, günde 2 ila 3 bardak kahve tüketmenin safra taşı riskini azalttığını gösteren on yıllık bir deney sonucunda ortaya çıktı.

4. Doğal kahvenin bir diğer yararı da Parkinson hastalığı riskini azaltmaktır. Harvard ve bazı bilimsel ve tıbbi kurumlardaki çalışmalar, günde 3 fincan kahve tüketmenin, Parkinson hastalığı olan bir kişinin bu rahatsızlığın ileri boyutlarını 5 kat azalttığını göstermiştir.

5. Kahve kilo kaybı için iyi bir tercihtir. Kilo vermeye yardımcı olur. Kahvenin özelliklerinden biri, insan vücudundaki metabolik süreçleri hızlandırmaktır. Vücuttaki metabolik süreçlerin hızlanması nedeniyle, bir kişi fiziksel efor sırasında yavaşça kilo kaybeder.

[geo_ad]

6. Kahve hafızayı geliştirir ve yaratıcı ve çağrışımcı düşünmeyi teşvik eder. Bir kahve molası, yaratıcı bir kişinin sorunlarını çözmesine yardımcı olabilir. Bir fincan kahve orijinal bir çözüm bulmanıza, yaratıcı bir tutum oluşturmanıza ve ilginç bir metafor bulmanıza yardımcı olacaktır.

7. Sade kahvenin bir diğer yararlı özelliği kas ağrısını azaltmaktır. Kahvenin bu özelliği, sporcuların kas ağrısına duyarlılıklarını azaltmalarına yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, spor yapmadan önce sadece 2 fincan kahve içmek yeterlidir.

Bunlar kahvenin en bilinen yararlı özellikleridir. Ancak hepsi bu değil, doğal kahvenin bir başka yararı daha vardır: 

– Sigaranın yerine ikame edilebilmesi, böylece sigarayı bırakmaya teşvik etmesi. 

– Antibiyotiklerin kullanımını azaltmak. 

– İnsan vücudunda mutluluk hormonunun birikmesini sağlaması.

İnsan vücudundaki bazı mekanizmalar üzerinde olumlu etkisi olan ana bileşen kafeindir. Kafein belli miktarlarda yararlı olabilir; fakat aşırı tüketilirse insan vücuduna zarar verir. Yani, kahve insanlar için hem yararlı hem de zararlı olabilir. Şimdi kahvenin zararlı özelliklerini daha ele alalım.

Fazla Kahve İçmenin Zararları Nelerdir?

Fazla Kahve İçmenin Zararları

1. Sık kahve kullanımı sinir sistemini olumsuz etkiler. Kafein, kardiyovasküler ve sinir sistemini uyarır ve sık kullanımda vücut hızla yorulduğu için sürekli heyecanlı bir his oluşturur. Tüm vücut mekanizmalarının normal çalışma dinamiği bozulur. Bu da strese yol açar. Aşırı kahve içmek saldırganlık ve psikozlara neden olabilir.

2. Sade kahve kardiyovasküler sisteme zarar verir. Kafeinin etkisi nedeniyle kardiyovasküler sistemin uyarılması kısa sürelidir. Kahve içtikten sonra, bir kişinin kan basıncı ve kalp atış hızı artar. Böyle bir etki hipertansif hastalığı olan, koroner kalp hastalığı olan ve taşikardi olan kişiler için tehlikelidir. Kahve, kalbin doğal ritmini bozabilir. Bu yüzden sadece hasta bireylerin değil; aynı zamanda aşırı kahve kullanımı olan sağlıklı bir insanın sağlığını da kötüleştirebilir. Kahvenin kalbe ve kan damarlarına zarar vermemesi için kardiyovasküler hastalıkları olan kişilerin kahve içmesi tavsiye edilmez. Sağlıklı insanların ise günde 2 – 3 fincandan fazla olmamak üzere ılımlı bir şekilde kahve içmeleri tavsiye edilir.

3. Kahve, B1 ve B6 vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum da dahil olmak üzere vücuttan bir dizi faydalı elementi atmaya sebep olur. Bu kahvenin bir başka zararlı özelliğidir. İnsan vücudunda bu elementlerin olmaması sağlık sorunlarına yol açabilir.

[geo_ad]

Örneğin, vücutta yeterli kalsiyumun bulunmaması diş çürümesine, kırılgan kemiklere ve tırnaklara yol açar. Omurga ile ilgili problemler; eğri duruş, osteokondroz ve sırt ağrısı şeklinde oluşmaya başlayabilir. Kas – iskelet sisteminin yeni oluşmaya başladığı genç dönemde çok fazla kahve içmek özellikle zararlıdır. B1 ve B6 vitaminlerinin eksikliği serebral dolaşımın bozulmasına neden olabilir, bu da baş ağrılarına ve zihinsel aktivite, dikkat ve algı hızı ile ilişkili bir dizi başka rahatsızlıklara neden olabilir.

Hamilelik sırasında kahve içmek zararlıdır çünkü az da olsa fetüse kahve içeriğini alabilme ihtimali vardır. Bu da çocuğun gelişiminin bozulmasına neden olabilir.

4. Sık kahve kullanımı bağımlılığa neden olur. Kahve bağımlılığı olan kişiler yorgunluk, depresyon ve uyuşukluk gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bir insan neşelendirmek için kahve içmek ister ancak zamanla bu neşenin etkinliği azalır fakat kafeine duyulan ihtiyaç hemen son bulmaz. Böylece bir kişi, vücudu üzerinde giderek zararlı bir etkisi olan daha fazla kahve içmek ister.

5. Doğal kahvenin bir diğer zararı, sık kullanıma bağlı olarak paranoya, epilepsi, psikoz gibi zihinsel bozukluklara yol açmasıdır. Kahve, kardiyovasküler sistemin aktif çalışmasını yavaşlatır ve bir kişi bu durumu sıklıkla tekrarlarsa stres ortaya çıkar. Sürekli stres altında olunduğu için, kişi saldırgan hale gelir.

6. Kadınlar için kahveden alınan zarar, esas olarak, hamilelik sırasında aşırı kahve kullanımı ile düşük yapma olasılığının arttığı gerçeğinde yatmaktadır. Bu nedenle, kadınların hamilelik sırasında kahve içmemeleri şiddetle tavsiye edilir.

7. Kahvenin vücut üzerinde dehidratasyon etkisi vardır. İdrar söktürücüdür. Bu nedenle, kahve ile temiz su içilmesi tavsiye edilir. İnsan vücudundaki su kaynağını yenilemek için ve vücuttaki su dengesini korumak için, tüketilen kahve miktarı kadar su içilmesi tavsiye edilir.

Sonuç

Günde 2 bardak kahve içmek insanlar için hem yararlı hem de zararlı olabilir. Her şey vücudun özelliklerine ve tüketilen kahve miktarına bağlıdır. Sağlıklı bir insan günde 2 – 3 bardak kahve içebilir ve bu oranda kahve tüketimi bir zarar vermez. Ancak bir kişinin hipertansiyon ve vasküler hastalığı varsa, o zaman kahve içmesi önerilmez. Astım hastalarının kahve içmesi iyidir, 2 – 3 fincan kahve tüketmek nefes almayı iyileştirmeye ve astımın şiddetini hafifçe azaltmaya yardımcı olacaktır.

Siyah kahve, insan vücudunu aktif olarak etkileyen bir içecektir, bu yüzden küçük miktarlarda içebilirsiniz. Sadece belli miktarda tüketimi insanlar için yararlı olacaktır. Sık ve büyük oranda kahve tüketimi  zararlı olabilir. Bu nedenle çok fazla kahve içiyorsanız, sağlığınızı korumak için dozunu düşürmenizi tavsiye ederiz.

Genel Sağlık ile ilgili konulara ulaşmak için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bebeklere.net Facebook Paylaşımları için tıklayınız.

Yorum yapın