İmplantasyon (Yerleşme Kanaması) Nedir?

İmplantasyon Kanaması Nasıl Olur?” sorusuna yanıt aradığınızı biliyoruz. Bu yazımızda Yerleşme Kanaması, halk diliyle üstüne görme yani implantasyon hakkında bilgiler vereceğiz.

Anne adaylarının en çok merak ettiğiYerleşme kanaması nasıl olur ve ”Yerleşme kanaması yaşayanlar ne dedi?” sorularıdır. Makalemizde bu sorulara ve diğer sorulara yanıt bulacaksınız.

Adet kanamasıyla benzer özelliklere sahip olan Yerleşme Kanaması, hamileliğin başlangıcında görülebilmektedir. Embriyonun rahme tutunmasıyla birlikte başlayan bu kanama, adet kanamasından farklı olarak pembe ya da kahverengi tonlarda kanamaya denir. 

Yerleşme Kanaması Nedir?

Anne adaylarının merak ettiği “Üstüne görme nedir” yanıtını kısa ve öz bir şekilde verelim;

İmplantasyon yani bilinen adıyla yerleşme kanaması, hamilelik döneminin başlarında çoğunlukla görülmektedir. Fakat her kadın kesin olarak yerleşme kanaması görecek diye bir şey söz konusu değildir.

Embriyonun rahme tutunmasıyla birlikte ilk günlerde görülebilen bu kanama, gebelik döneminin başlangıcı anlamına gelebilir. Alanında uzman doktorlar, bu kanamanın çoğunlukla hamilelik döneminin başında olabileceğini ve herhangi bir zararının olmadığını belirtmektedir.

İmplantasyon Ağrılı Mıdır?

Yerleşme kanaması olarak bilinen halk adıyla üstüne görme durumu, genellikle adet ağrısından daha az şiddetli olmak üzere ağrı ve sancı hissiyatı minimum düzeyde sayılabilecek bir ağrıdır.

Yerleşme kanaması durumunda şiddetli ağrılar yaşama olasılığınız oldukça düşüktür. Fakat bu durum anne adayının acı eşiği ile direkt olarak dolaylı bir şekilde bağlantılıdır.

Anne adayının acı eşiği ne kadar yüksek ise ağrı ve sızı hissetme seviyesi o kadar düşük olmaktadır. Bu sebeple acı eşiği yüksek hanımlarımızda yerleşme kanaması ağrısı düşük, acı eşiği düşük olan hanımlarımızda ise yerleşme kanaması biraz daha yüksek ağrı ve sızı bırakabilir.

Yerleşme Kanaması Belirtileri

Yerleşme kanaması yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden bu belirtileri gösteriyorsanız siz de tam olarak yerleşme kanaması olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Adet takviminize göre henüz adet gününüz gelmemiş olabilir ve cinsel ilişkinizden sonra bir kanama yaşıyor olabilmeniz gayet normaldir.

Yerleşme kanaması yani implantasyon belirtileri nelerdir?

 • Ani terleme ve hararet
 • Cildin normal düzeyinden fazla yağlanması
 • Anlık gelen agresifleşme ve sıkıntı basması
 • Daha sık idrara çıkma
 • İştahsızlık ve keyifsizlik
 • Akne ve sivilce gibi bir anda ortaya çıkan cilt bozukluğu durumları
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Regl ağrısından farklı olarak az sancı ve ağrı
 • Pembe tonlarında veya kahverengi tonlarında küçük kanamalar veya akıntılar
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Karın ve mide bölgesinde şişkinlik

Ne Zaman Olur?

”Yerleşme kanaması ne zaman olur?” yanıtını aradığınızı biliyoruz. Bu dönemin nasıl geçeceğini sizlere soru başlıkları şeklinde yanıtlıyoruz. Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri de “Yerlesme kanamasi ne zaman olur” sorusudur.

Sizlere lafı daha fazla uzatmadan hızlıca bilgi aktaralım; Yerleşme kanaması, adet dönemleri gibi belirli bir düzeyde veya günde gerçekleşmez. Eğer bir kanamadan şüpheleniyorsanız veya şahit oluyorsanız bu kanama adet kanaması olmayabilir.

Kahverengi ve pembe renkli bir kanama yaşıyorsanız yerleşme kanaması yaşadığınızı söyleyebiliriz. Özellikle yerleşme kanaması yani implantasyon, cinsel birleşme sonrasında embriyonun rahme taşınmasıyla birlikte başlar. Bu durum çoğunlukla adet döneminizden bir kaç gün önce görülebilir. Aynı zamanda yerleşme kanaması, ilk hamilelik belirtileri arasında da görülebilmektedir.

Şunu da belirtmek isteriz ki yerleşme kanaması görülmeden de hamilelik döneminiz başlayabilir. Çoğunlukla yerleşme kanaması yaşayan hanımlar, ilerleyen günlerde hamilelik belirtileri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Fakat belirttiğimiz gibi yerleşme kanaması yaşanmadan da hamile kalınabilir ve bu durum oldukça rastlanan bir durumdur. 

İmplantasyon Kanaması Kaç Gün Sürer?

Kadınların implantasyon yani yerleşme kanaması hakkında merak ettiği sorular arasında “üstüne görme kaç gün sürer?” sorusu da yer almaktadır.

Halk diliyle üstüne görme yani yerleşme kanaması olarak bilinen erken hamilelik belirtileri arasında yer alan bu kanama, ortalama 3 gün ila 10 gün arasında bir süre boyunca yaşanmaktadır. Bu kanamanın süresi, kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Normal adet döngüsünden farklı olarak implantasyon cinsel ilişkiden sonra embriyonun rahme taşınmasıyla birlikte görülecektir. O yüzden belirli bir gün veya saati yoktur.

Rengi Nasıldır?

Tutunma kanaması yani yerleşme kanaması yaşayanlar, bu durumu adet kanamasından nasıl ayırabileceğini merak ediyor olabilir.

En basit bir şekilde ”Yerleşme kanamasının adet kanamasından farkı nedir?” yanıtını şöyle verebiliriz;

Yerleşme kanaması adet kanamasına göre daha koyu olarak açık pembe veya kahverengi olarak ortaya çıkan bir kanama türüdür. Adet kanamasından farklı olarak yerleşme kanamasına bir tür akıntıya benzetebiliriz.

Yerleşme Kanaması Hesaplama

Yerleşme kanaması hesaplama yöntemleri birden fazla şekilde bulunmaktadır. Adet gününüzden genellikle bir kaç gün önce yaşanan bu durum, daha öncesinde veya sonrasında da yaşanabilmektedir. Bu yüzden doğru bir şekilde yerleşme kanaması hesaplama araçları kullanmalısınız.

Yerleşme kanaması hesaplama için adet tarihinizi doğru bir şekilde bilmeniz ve regl döneminizin kaç gün sürdüğünü hesaplama aracına girmelisiniz. Adet hesaplama araçlarından farklı olarak implantasyon hesaplama araçları çoğunlukla doğru sonuçlar vermektedir.

Üstüne görme hesaplama yöntemini kullanarak siz de ne zaman yerleşme kanaması yaşayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın