Hastane Çıkış Listesi (Doğum Çantası)

Hastane Çıkışı Listesi hazırlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Doğum öncesi çanta yani ‘‘Hastane çantası içerisinde neler olmalı ve ne koymalıyız?” gibi sorulara bu yazımızda yanıt vereceğiz.

Hamilelik dönemine geçiş ile birlikte anne ve babaların yani ebeveynlerin gün geçtikçe bebeklerine kavuşma heyecanı artar. Bu heyecan bir kenara özellikle ilk kez anne ve baba olacak ebeveynler, ilk tecrübelerini en iyi şekilde deneyimlemek için doğum öncesi hazırlık çantası yapmalıdır.

Bu çanta içerisine koyulacaklar için ise bebek ihtiyaç listesi hazırlanmalı ve doğum öncesi bebek alışveriş listesi oluşturularak doğum çantası hazırlanmalıdır.

”Hastane çantası hazırlarken dikkat etmeniz gereken şeyler nedir?” ve ”Nasıl doğum çantası hazırlama işlemi yapılır?” sizlere kısaca başlıklar halinde anlatalım istedik.

Doğum çantası hazırlamaya öncelikle bir bebek alışveriş listesi ile başlamalısınız. Bu sizlerin işini daha kolay bir hale getirecektir. Bebek alışveriş listesi oluşturarak bebeğiniz için gerekli tüm malzemeleri ve araç gereçleri liste halinde hazırlamalısınız.

Bu liste doğrultusunda bütçenizin el verdiği kadar alışverişinizi tamamlayabilir ve doğum çantası hazırlamaya koyulabilirsiniz.

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanmalı?

Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı?” sorusunu duyar gibiyim. Doğum çantası hazırlama planı yapıyorsanız elbette böyle bir soru kafanızda soru işareti olarak kalacaktır. Fakat endişelenmeyin. Doğum çantası hazırlamak için bolca vaktiniz bulunuyor.

Hamilelik döneminde anne ve baba adayları bir takım masraflara girerler. Bu masraflar bebeğin gelişi ile daha çok artacak olup doğru planlama yapılmaması durumunda bir takım maddi problemler baş gösterebilir.

Bebeğinizi en iyi şekilde ağırlamak ve karşılamak istediğinizi biliyoruz. Bu yüzden miniğimiz dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren onu eksiksiz bir şekilde karşılamalıyız. Bunun için ise doğum çantasını her ihtimale karşı 6. aydan itibaren toplamalısınız.

Olası bir prematüre veya 9. aydan daha erken doğum durumunda hazırlıksız yakalanmamak için 6. aydan itibaren doğum çantanızı hazır etmeye başlamanızı öneririz.

Hastane Çıkışı Nasıl Hazırlanır?

Hastane çıkışı hazırlamak için bebek ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra anne ihtiyaçları da kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Doğum öncesi ve sonrası bebek ne kadar önemli ise anne de en az onun kadar önemlidir.

Annenin ihtiyaçları ve bebeğin ihtiyaçları için doğru bir şekilde gereksiz ürünlerden kaçınarak hastane çantası hazırlamalısınız. Eğer anne sezaryen doğum yapacak ise sezaryen doğum çantası da hazırlayabilirsiniz. 

Bunun için daha yukarıda belirttiğimiz gibi kendinize doğum hazırlıkları listesi oluşturmanız ve bu listeye uyarak en ekonomik bir şekilde tamamlamalısınız. Doğum öncesi eksik listesi oluşturmanın faydaları oldukça fazladır.

Örnek verecek olursa hastane çıkışında annenin bir takım geceliğe ve hastane terliğine ihtiyacı bulunuyor. Bunun yanında hasta bezi gibi ihtiyaçları da olabiliyor. Bu yüzden bu ihtiyaçları doğru bir şekilde yanınızda bulundurmalısınız.

Anne için Doğum Çantasına Neler Konmalıdır?

Anne doğum çantasında neler olmalı?” sorusu, en fazla aratılan sorular arasında yer almaktadır. Bu soruyu sizler için en doğru bir şekilde yanıtlamak istedik. Hastaneye gitmeden önce anne doğum çantası hazırlanmalı ve çanta içerisine gereksiz eşyalardan arındırılmış bir şekilde hazırlık malzemeleri koyulmalıdır.

Bu malzemeler en temiz ve doğru bir şekilde korunmalı ve gerekirse sterilize edilmelidir. Annenin sezaryen veya normal doğum yapmasına karşın iki farklı planınızın olması da gerekmektedir. Bu yüzden anne doğum çantası hazırlarken kendinizi 3 gün hastanede geçirecek şekilde ayarlamalı ve ona göre plan yapmalısınız.

Anne doğum çantası içerisine neler koyulmalı hızlıca göz atalım:

 1. Doğum planı 
 2. Hastane dosyası veya sigorta kartı
 3. Lohusa pedi
 4. Hasta Bezi
 5. En az 1 takım olmak üzere 2 adet gecelik
 6. En az 1 takım olmak üzere 2 adet pijama takımı
 7. Bir kaç adet havlu
 8. Şampuan
 9. Diş macunu ve diş fırçası
 10. Kişisel bakım ürünleri
 11. En az 4-5 takım iç çamaşırı
 12. Göğüs pedi
 13. Göğüs pompası (Emzirme Pompası)
 14. Süt saklama poşeti
 15. Emzirme Sütyeni
 16. 2 Çift çorap
 17. Doğum sonrası bel korsesi (Önemli ihtiyaç değil)
 18. Annenin rahat vakit geçirebileceği telefon, tablet, kitap veya müzik aygıtı gibi ekipmanlar
 19. Hastane terliği 
 20. Annenin doğum sonrası tüketebileceği sıvı ve kolay tüketilebilir yiyecek ve içecekler

Anne doğum çantası içerisine koyulabilecek temel gereçler bunlar olup içerisinde özelleştirme yaparak ürün çıkartabilir ve eksiltebilirsiniz. Annenin ne tür doğum yapacağı kesinleşti ise buna göre ekstra olarak ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler de olacaktır.

 Bebek için Doğum Çantasına Neler Konmalıdır?

Bebeğinizi kucağınıza almaya hazırlanıyor iseniz doğum valizi içerisinde bulunması gereken eşyaları sizler için sıralıyoruz. Ebeveynler için dogum cantasi hazırlamak biraz zahmetli olsa da kesinlikle ihtiyaç duyacağınız ürünleri yanınızda bulundurmanızın avantajı çok büyük olacaktır. En basitinden doğum sonrası hemşireye verilen bebek kıyafetleri bile sizleri çok büyük bir problemden kurtaracaktır. Bu yüzden ilk bebek alışverişi yaparken hastane çantasında neler olur onları kesin olarak belirleyelim:

 1. Yeni doğan hastane çıkışı en az 2-3 adet olmak üzere
 2. Yenidoğan tulum
 3. Yenidoğan eldiven
 4. Yenidoğan zıbın ve body
 5. Mevsim kış ise yelek
 6. Yenidoğan şapka
 7. %100 Pamuk havlu
 8. %100 pamuk battaniye
 9. Müslin veya %100 pamuklu ağız bezi
 10. Yenidoğan ıslak pamuk havlu
 11. Yenidoğan bebek bezi
 12. Alt açma bezi
 13. Yenidoğan biberon
 14. Yenidoğan devam sütü yani mama
 15. Yenidoğan emzik
 16. Yenidoğan kaşık biberon
 17. Yenidoğan şampuan
 18. Yenidoğan pişik kremi
 19. Pudra
 20. Puset veya portbebe
 21. Yenidoğan bakım ve beslenme kitabı
 22. Kıyafet askısı
 23. Hijyenik poşet ve sterilizatör (sterilizatör zorunlu değildir)

23 maddeden oluşan hastane çıkışı listemiz bu şekildedir. Hastane çantası hazırlarken bu çantanın içerisine ekleme veya çıkarma yapabilir, kendi istekleriniz doğrultusunda özelleştirme yapabilirsiniz. Önerdiğiniz hastane çıkışı çantası ürünlerini bizlere yorum yap bölümünden iletebilirsiniz.

Hastane çıkışı çantasına koyulacak ürünlerin temiz olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda çantanın da iyi derecede korunmuş ve temiz olması da gerekmektedir. Pis/kirli ürün ve ekipmanlardan kaçınınız.

Refakatçi için Neler Konulabilir?

Doğum refakatçısı için hazırlayabileceğiniz ek bir planınız olmalıdır. Bu durum sizin için yaşanan olayları biraz daha rahat hale getirecektir. Çünkü doğumdan önce ve sonra en büyük destekçiniz refakatçiniz olacaktır.

Bu yüzden refakatçi çantası hazırlamak doğru bir adımdır. Doğum refakatçisi için çanta hazırlamak istiyorsanız aşağıda eksik listenizin temelinde şunlar olmalıdır:

 1. Telefon/Şarj aleti
 2. Fotoğraf makinası
 3. Yiyecek ve içecekler (En az 2 ay SKT’si olan)
 4. Kıyafet askıları ve battaniye
 5. Gecelik ve rahat edebileceği pijama takımı
 6. Terlik
 7. Diş fırçası ve macunu
 8. Gündelik kişisel bakım ürünleri
 9. Şampuan ve duş jeli
 10. Deodorant

Refakatçi doğum çantası içerisine koyabileceğiniz temel malzemeler bunlardır. Bu malzemelere ek olarak koyabileceğiniz ürünler olabilir. Çantanızı olabildiğince sade ve gereksiz ürünlerden, eşyalardan ve malzemelerden uzak tutun.

Refakatçiniz sonuç olarak sizlerin asıl olarak doğumdan sonra en büyük destekçiniz olacaktır. Örnek verecek olursak doğumdan sonra hemen eğilip kalkamayacağınız için sizin yerinize istediğiniz işleri o yapacaktır. Bu yüzden refakatçinizi doğru seçmeli ve onunla iyi iletişim kurabiliyor olmanız gereklidir.

Doğum çantası, anne çantası ve refakatçi çantası hazırlarken küçük veya kırılabilecek eşyalara dikkat etmeniz ve tüketilebilir ürünlerin son kullanım tarihlerine ve raf ömürlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Gıda zehirlenmesi gibi durumlar yaşamamak için bu tavsiyemizi dikkate almanızı öneririz.

Yorum yapın