Hamilelik Testinde Silik Çizgi Çıkması

Hamilelik ihtimali olan kadınlar eczaneden temin edebilecekleri hamilelik testi ile hamile olup olmadığını kontrol edebilirler. Bazen ise bu hamilelik testinde yanlış sonuç çıkması kişinin hamile olması konusunda yanılgılara sebep olabilir. Bu durumlardan biri de hamilelik testinde silik çizgiçıkmasıdır. Bu testte silik bir sonuç çıkmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazılarını bu makalede sizler ile paylaşacağız. Sebeplerin ilki ve en yaygın olanı testin erken uygulanmasıdır. Gebelik şüpheniz olduğu takdirde testi kesinlikle zamanında uygulamanız ve sonucu net bir şekilde görmeniz gerekir. Bu nedenle testi yanlış bir zamanda uyguladığınızda testin üzerinde silik çıkması muhtemeldir. Adet döneminizin gelmemesi halinde bu döngü zamanında uygularsanız bunun sonucunda silik olma olasılığını arttıracaktır. Gebelik testi silik çizgi çıkması durumunda bir tane daha hamilelik testi alarak 2-4 gün içerisinde bir daha testi yapmalısınız. Bu en doğru sonucu ortaya çıkaracaktır.

Hamilelik testinde silik çizgi oluşmasının başka bir sebebi hamileliğin daha yeni başlamış olabilir. Hamilelik sürecinin başında olan bir kadının genellikle testi silik çizgi halinde çıkacaktır. Hamilelik sürecinin ilerleyen dönemlerinde test tekrar yapılırsa gebelik testi silik çizgi olmaktan çıkar ve çift çizgi halini alır. İdrar testi duyarlılığı ve Beta hCG hormonun her testte belli olmaması nedeni ile silik çizgi çıkabilir. Bunun haricinde bir diğer sebep ise annelerde düşük probleminin yaşanmasıdır. Bazı kadınların vücudunda embriyo olmadığı halde hamilelik hormonu vücutta dolaşmaya devam edebilir. Bunun nedeni ise sperm ya da yumurtanın kalitesinin embriyo üretmek için yeterli olamamasıdır. Bu durumda hamilelik testi silik çizgi çıkabilir. Piyasada birçok farklı hamilelik testi olması sebebi ile duyarlılığı düşük testler dolayısıyla çizgi silik çıkabilir. Her markanın testi doğru bir şekilde hormonları aynı seviyede ölçmez. Bu nedenle bazen erken ya da geç olarak kadınlar farklı testlerde hamilelikleri hakkında farklı bilgilere ulaşabilirler. Böyle bir sorun ile karşılaştığınız durumda adet döngünüzün bitmesi durumunda tekrar yeni bir test alarak hamilelik testi yapabilirsiniz. Bu şekilde en doğru sonuca ulaşacaksınız.

Bol su tükettiğiniz bir günde idrarınız ile yapacağınız hamilelik testinde silik çizgi sonucu oluşturabilir. Bunun nedeni ise idrarın konsantre olmadığı durumlarda hCG hormonun daha belirgin olmamasıdır. Bahsettiğimiz birçok etkenin yanında farklı bir etken de olabilir bu nedenle emin olmak için doktorunuzdan randevu alarak hastane ortamında bu sorunun nedenini bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bebekyasami.com/

Yorum yapın