Hamilelik Döneminde 15. Hafta (4. Ay) Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde on beşinci haftaya gelindiği zaman bebek dokuz santim ile on santim arasında bir boyuta ulaşır. Bebeğin ağırlığı elli gram ağırlığındadır. Yani bir portakal kadardır.

Bebeğin kaşları ve kafa derisinde bulunan tüyler çıkmaya başlar.

Bebeğin gözleri ve kulakları belirgin olarak görülmeye başlar.

Kemikleri ve kemik ilikleri gelişmeye devam eder.

Aynı zamanda kas gelişiminin de devam etmesi nedeni ile bebek anne karnında yumruk yapmaya başlar.

Bebek on beşinci haftada soluk alma, emme ve yutma hareketlerini yapabilir durumda olur.

On beşinci haftada bebek anne karnında birçok hareketi yapar. Ancak annenin bu durumu hissetme durumu söz konusu değildir.

15. Haftada Annede Nasıl Değişiklikler Yaşanır?

[geo_ad]

 • Anne de halsizlik meydana gelmeye başlar.
 • İdrara çıkma sıklığı azalır.
 • Mide bulantıları kesilir ya da azalır. ( ancak bu durum kişiye göre değişiklik gösterir)
 • Kabızlık sorunu meydana gelir.
 • Mide kaynaması ya da hazımsızlık şeklinde sorunlar oluşmaya başlar.
 • Göğüsler büyümeye devam eder ancak hassasiyette bir azalma meydana gelir.
 • Ara sıra baş ağrıları, baş dönmesi ya da baygınlık durumları meydana gelebilir.
 • Burunda tıkanıklık ya da kanama meydana gelebilir.
 • Diş etlerinde hassasiyet, kanama durumu meydana gelebilir.
 • İştah açılması yaşanır.
 • Bacaklarda varis oluşumu meydana gelebilir.
 • Vajinal akıntıda bir artış meydana gelir.

[geo-post id=”488″ label=”Önerilen Yazı”]

15. Haftada Yaşanabilecek Olan Sıkıntılar Nelerdir?

[geo_ad]

İdrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Normalden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı, idrar sırasında yanma ya da ateş durumları var ise idrar yolu enfeksiyonu var demektir. Bu belirtilerin bulunması durumunda doktora başvurmak gerekir. Çünkü hamilelik sırasında yaşanan idrar yolu enfeksiyonun teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir.

Mide yanması şikayetleri meydana gelir. Progesteron ve östrojen hormonlarının artması nedeni ile sindirim borusu dahil, yumuşak kasları gevşetme eğilimi meydana gelir. Bu nedenle sindirim sisteminde yavaşlama meydana gelir. Tüketilen yiyeceklerin yemek borusundan mideye gönderim durumu yavaşlar ve midenin boşalması uzun bir süre alır. Bu yavaşlamanın nedeni besinlerin kan dolaşımı tarafından emilmesi ve bebeğe ulaşmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle de anne de mide yanması meydana gelir.

Kasık ağrısı ve karın ağrısı sıkıntıları meydana gelir. Bu durumun nedeni ise genişleyen rahim ve etrafında bulunan kas ve bağ dokularında meydana gelen esnemedir. Yaşanan bu esneme tehlikeli bir durum değildir. Ancak yine de bu durumdan doktora bahsetmekte fayda vardır.

Tansiyon düşmesi sıkıntısı yaşanır. Dolaşım sisteminin hamilelik sırasında hızla genleşmeye devam etmesi tansiyon düşmesine neden olur. Sıcak bir havada ya da sıcak bir duş alırken anne adaylarında baş dönmesi ya da baygınlık durumu meydana gelebilir. Bu durum sıcaklığın ince damarları genleştirmesinden ve kalbe giden kan miktarını geçici olarak azaltmasından meydana gelen bir durumdur.

Diş ağrısı sıkıntısı yaşanabilir. Çünkü bu süreç içerisinde yaşanan hormonlar diş etlerine iyi gelmeyen bir durumdur. Diş etlerinde kanama ya da ateş yapma durumu meydana gelebilir. Eğer kişilerin bu duruma bir yatkınlığı var ise diş eti iltihabı ya da diş çürümesi sorunları meydana gelebilir. Diş ağrısı yaşanması durumunda hemen bir doktora başvurmak gerekir.

Hamilelik Süreçleri ve Bebeğin Gelişimi
Hamilelik Süreçleri ve Bebeğin Gelişimi

15. Haftada Hamilelik için Hangi Testler Uygulanır?

[geo_ad]

Hamilelikte on beşinci haftaya gelindiği zaman öncelikle dörtlü tarama testi yapılır. Bu test ile kanda bulunan dört maddenin seviyesi ölçülür. Bebeğin karaciğer ve plasentanın ürettiği hormon seviyelerine bakılır. Bu sayede bebeğin taşıdığı gelişim veya kromozom bozukluk riskleri öğrenilir.

On beşinci haftada yapılan bir diğer testte genetik Amniyosentez testidir. Bu testin bu dönem içerisinde yapılmasının nedeni rahim de yeteri kadar Amniyotik sıvının bulunmasıdır. Sızıntı ihtimali bu dönemde oldukça düşüktür. Ancak bu testin on beşinci haftadan önce yapılması durumunda hamileliğin kaybedilme riski vardır. Bu test genel tarama testlerinde bir anormallik çıkması durumunda uygulanan bir testtir. Anormal bir durum olmaması durumunda testi yaptırmaya gerek yoktur.

15 Haftalık Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

[geo_ad]

15. haftaya gelindiği zaman uyku pozisyonu oldukça önemli bir yer tutar. Uyurken sırt üstü yatılmaması gerekir. Çünkü sırt üstü bir durumda yatmak rahim bölgesinin önemli kan damarlarının üstüne yerleşmesine neden olur. Bu da bebeğin vücuduna giden kan akışının azalmasına neden olur. Aynı zaman da bazı hamile bayanlar için sırt üstü yattıklarında nefes almak oldukça zor olur. Bu dönem ve hamilelik dönemi içerisinde yüzükoyun yatmak ise büyüyen rahim bölgesine fazladan bir baskı uygular. Bu nedenle yan yatmaya çalışmak gerekir. Kilo aldıkça yan yatmak rahatlatır. Eğer istenirse yastıklardan destek alınabilir.

Hamilelik süresinde gece uykusu uyumak oldukça zor bir durumdur. Rahat bir uyku uyumak için aşağıda bulunan yöntemler denenebilir.

 • Her gün düzenli olarak aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterilmelidir.
 • Akşam saat yediden sonra fazla sıvı almamaya çalışılmalıdır. Bu sayede sık idrara çıkma durumu ortadan kalkar.
 • Akşam üstü olduktan sonra kafeinden uzak durmak gerekir.
 • Düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Mümkünde akşam açık havada yürüyüş yaptıktan sonra uyumaya çalışılmalıdır.
 • Yatmadan önce ılık bir duş alınmalıdır.
 • Yatmadan ılık ballı ya da tarçınlı bir süt içilmelidir.
 • Birkaç sayfa kitap okunabilir.
 • Serin odada uyunmalıdır. Uyumak için en rahat derece yirmi bir derecedir.

[geo_alert style=”2″ color=”dark” ]On beşinci hafta hamilelikte seyahat için en uygun ve en doğru zamandır. Çünkü bu dönem annenin kendisini daha iyi hissettiği ve erken doğum riskinin en az olduğu zamandır. Ancak yine de doktora danışmakta fayda vardır.[/geo_alert]

15. Haftada Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?

On beşinci haftadan itibaren sırt üstü yatmanın gerekli olduğu egzersizlerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda hiç hareket etmeden uzun süre ayakta kalmaktan da kaçınmak gerekir. En uygun egzersizler yürümek, yüzmek, hamile pilatesi ve hamile yogasıdır.

Gebelikle Bulantı ve Sabah Bulantısı nedir?

Yorum yapın