Hamile Egzersizleri Hakkında Her Şey

Hamile egzersizleri hem bebek hem de anne sağlığını korumaya yönelik başarılı sonuçları elde edebilmenizi sağlar özelliktedir. Gebelik döneminde yapabileceğiniz birbirinden etkili hareketler içerisinde yürüyüşten pilatese kadar uzanan çok geniş bir seçenek alternatifiniz mevcut. Hamilelikte egzersiz Ebru Şallı gibi pek çok ünlü isimler tarafından aktif olarak uygulanmıştır.

Gebelik döneminde doğru hareketler yardımıyla hamilelik döneminiz boyunca kendinizi çok daha sağlıklı hissedeceksiniz. Sakatlanma gibi risklerin minimum seviyede olduğu hamilelere uygun egzersizleri rahatlıkla yapabilme olanağınız bulunur.

Hamile olduğunuz dönemde yapacağınız tüm egzersizleri doğum anında bile olumlu etkileriyle görebileceksiniz. Nefes darlığı, bel ağrıları gibi sorunlar yaşamadan başarılı bir hamilelik süreci yaşamanız için destekleyici uygulamalardır.

Hamileler için Egzersizler

[geo_ad]

1.Hafif Tempolu Yürüyüş

Yürüyüş yapmak vücudunuzun ısınmasını sağlar. Fit ve şekilli bir vücuda sahip olurken sağlığınızı korumak için idealdir.

Tempolu yürüyüş yapmak için bulunduğunuz her yerde yürümeye başlayabilirsiniz.

Hamilelik egzersizleri ilk 3 ay içerisinde sizi zinde tutan özelliğe sahiptir. Temponuzu koruyarak, koşmadan kolaylıkla yürüyüş yapabilirsiniz.

Mahallenizin çevresinde ya da yürüyüş yollarında yapabileceğiniz en iyi nefes açıcı egzersizleri olarak tanımlanmaktadır. Doktorlar tarafından tavsiye edilir. Emzirirken kilo vermek için de tempolu yürüyüş önerilir.

2.Yüzmek – Su İçi Aeorobik

Yüzmek, her kası çalıştıran ve zindelik sağlayan en özel etkinliklerden biri olarak tercih edebileceğiniz alternatiflerinizden biri olur. Hamile döneminiz için işinizi kolaylaştırır.

İlk aylarda yüzmeyi dikkatli şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi, egzersizleri su içerisinde ilerleyen dönemlerde yapmanızın olanağı bulunur.

Su içi aeorobik hareketleri, hamilelik egzersizleri son 3 ay döneminde bile yapabileceğiniz hareketlerdir. Su içerisinde sabit durarak sadece ayaklarınızı hareket ettirme şeklinde tamamlanır.

3.Yoga

[geo_ad]

Ruhsal rahatlama sağlayan yoga, kolay doğum için egzersizler arasında sınıflandırılmaktadır. Her anne adayı için uygulanabilir özelliğe sahiptir.

Kaslarınızı güçlendirmeye etki eden ve aynı zamanda esnekliği maksimum seviyede tutan hareketler yapmanıza yardımcı olur.

Kan basıncını dengelediği için hamile olduğunuz dönemde mide bulantıları için engelleyici etki gösterir.

Hamile egzersizleri evde yapabileceğiniz uygulamalardan biri olur. Yoga sınıflarına katılarak da sınıf eşliğinde uygulamasını yapabilirsiniz.

4.Kondisyon Bisikleti

Hamilelikte yapılacak egzersizler içerisinde, belki de en kolay seçeneklerden biri olarak tanımlanır. Kondisyon bisikletini evde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlk aylar için uygun olan egzersizler arasında yer alır. Düşük ayarlarda bacaklarınızı gün içerisinde kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre hamilelikte kondisyon bisikleti kullananlar, hareketsiz kalanlara göre çok daha rahat bir 9 ay geçirirler. Hamilelikte egzersiz Ebru Şallı tarafından da önerilmektedir.

5.Squat

Squat egzersizi anne adayları için kolay doğum yapabilmede olumlu etkiye sahip olmasıyla ön planda yer alır.

Pelvik kaslarının güçlenmesine olanak sağladığından dolayı özel faydasını doğumda gösteren özelliktedir.

Elbette squat hareketi dikkatli, doğru ve hafif ağırlıkla yapılmalıdır. Hamilelik egzersizleri video ile yapılışını görebilirsiniz.

6.Pilates

Hamile egzersizleri evde yapılabilecek etkili hareketler arasında pilates uygulamaları bulunur.

Hamileler için pilates son derece etkili vücut esnekliğini sağlar. Yapılışı oldukça kolaydır. Tek bir top yardımıyla özel hareketlerin tamamını yapabilirsiniz.

Ebru Şallı videosunu izleyerek kolaylıkla tüm uygulamaları başarıyla evde gerçekleştirebilirsiniz.

Pilates topu ile hamile egzersizleri yaparken karnınızı korumaya dikkat etmelisiniz. 6.aya kadar yapılabilecek olduğu gibi son dönemlerin popüler hareketleridir.

Güvenilir şekilde yapılabilen pilates uygulaması hamileler için egzersizler arasında en çok etkiye sahip seçenekler arasında bulunur.

https://www.youtube.com/watch?v=VbwLDzn9nCk

Hamilelikte Kalça ve Basen Eritme Hareketleri

[geo_ad]

Kalça ve basen bölgesi hamile olduğunuz süre boyunca en çok kilo aldığınızı hissedebileceğiniz bölgelerdir.

Vücudun yağ depolama noktaları olarak tanımlandıklarından dolayı size görünüm anlamında istenmeyen sonuçları oluşturabilirler.

Hamilelikte squat hareketi en etkili eritme hareketleri arasında yer alır. Hem kalça hem de basen bölgenize doğrudan etki edecek hareketleri, yavaş bir şekilde bebeğe zarar gelmeyecek şekilde yapabilirsiniz.

Özel olarak listede yer alan hamilelik egzersizleri ilk 3 ay için olumlu sonuçları alabileceğiniz hareketlerdir. Aşağıda yer alan 5 farklı hareketi gerçekleştirebilirsiniz.

Gebelik egzersizleri:

 • Bird Dog
 • Squat
 • Side-Lying Inner
 • One-Arm Row
 • Plank
Ebru Şallı Resimli Hamile Egzersizleri
Ebru Şallı Resimli Hamile Egzersizleri

Hamile Pilatesi

[geo_ad]

Pilates hareketlerinin her biri çok özel olduğu gibi hamile olan anne adaylar için büyük fayda sağlamada etkilidir.

Bebekler için sakıncası olmadığı gibi sizlerin de kolaylıkla yapabileceği hareketler bulunur. Hamile egzersizleri son ay içerisinde uygulamaları yapılırken oldukça dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte kalça ve basen eritme hareketleri olarak da en etkili yöntemlerden biri olarak uyguladığınızda da fit bir hamile dönemi geçirebilirsiniz.

Hamile Pilates Hareketleri:

Pilates Roll-Up

Roll Up hareketinde pilates topu üzerindeyken iki kolunuzu da ileri uzatarak yavaşça top üzerinde hareket edersiniz.

The Criss Cross

Hamile pilatesi hareketleri içerisindeki kolay hareketlerden biridir. Tek ayağı ileri uzatırken diğer ayağın geride olmasıdır.

Yüzücü Hareketi

Yere yüz üstü uzanın. Beliniz sabit kalırken ayaklarınızı ve ellerinizi aynı anda ileriye doğru havaya kaldırarak uzatın.

Pilates Plank

Plank hareketinin pilates topu ile yapılışıdır. İlk aylarda yapılması daha uygundur. İlerleyen dönemlerde karın bölgesinde daha fazla yük olacağı için yapamayabilirsiniz. Hamile egzersizleri ne zaman başlar? diyorsanız, bu hareketle 1 aylık dönemden başlayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan tüm hareketleri, güvenli şekilde yanınızda bir destekleyici kişi varken yapabilmek mümkündür.

https://www.youtube.com/watch?v=hoJ-05qJsNo

Ebru Şallı hamile pilatesi yöntemlerini de paylaştığımız hareketler haricinde uygulayabilirsiniz. Hamileler için Türkiye’deki en iyi uygulamalı eğitimleri veren isimlerden biridir.

Uyguladığı yöntemlerin tamamını sizler de bulabilirsiniz. Hamilelik egzersizleri resimli anlatımından da faydalanabilirsiniz. Hem video hem de resimli uygulamaları liste halinde paylaştık.

Hamilelikte Egzersiz Zararlı mı?

[geo_ad]

Bebek beklediğini öğrenen anne adayları için doğru egzersiz uygulamalarının zararı bulunmaz. Aksine faydaları üst düzeyde olduğundan dolayı dünyanın pek çok farklı noktasında günümüzde tercih edilen hareketler bulunur.

Hamilelik egzersizleri resimli paylaşımında da görebileceğiniz şekilde karın bölgesini zorlamaktan uzak hareketler mevcuttur.

Bebeğinize zarar vermeyecek olsa da hareketleri profesyonel yardımıyla yapmanız daha doğru olur. Kısıtlayıcı kas sorunları, hastalık veya benzeri durumları bulunanlar için doktor kontrolünde egzersizleri yapmak daha uygundur.

Hamilelik döneminde egzersizlerin faydaları:

 • Nefes kontrolünü sağlar
 • Kan basıncını düzenler
 • Fit kalmayı sağlar
 • Sürekli dinç hissedersiniz
 • Nefes darlıklarını engeller
 • Hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlar
 • Esneklik sağlar

Ebru Şallı hamile pilatesi gibi uzmanlar yardımıyla yapabileceğiniz egzersiz uygulamalarının tamamı sizin için faydalı yöntemlerdir.

Evde yapılabilecek çok sayıda hareketi ve alternatiflerini sizlerle paylaştık. Resimlerden yardım alarak uygulamayı birebir olarak hamile olduğunuz süre boyunca yapabilirsiniz. Bazı hareketleri ilk aylarda bazılarınınsa son aylarda daha uygun olduğu bilinir.

Hamile döneminizde egzersizleri yaparken mutlaka nefes aldıran kıyafetler giyin. Vücudunuz daha çok oksijene ihtiyaç duyar, bunu karşılamanız önemlidir.

Yorum yapın