Gebelikte Şeker Yüklemesi Nedir?

Hamile kalmadan önce vücudunuz kendini hazırlamak için folik asit takviyesine ihtiyaç duyar. Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra da kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için folik asit takviyesine devam etmelisiniz. Hamile kaldığınız andan itibaren hem bebeğiniz için hem de kendi sağlığınız için bazı testler yaptırmalısınız. Bu yapılan testler sayesinde kendi sağlınız ve bebeğinizin sağlığı için önlemler alabilir, test sonucuna göre çeşitli seçenekler ile tedavi olabilirsiniz. Hamilelikte bebeğinizin sağlığı açısından birçok test yapılmaktadır. Bu testler arasında en önemli olanı şeker yüklemesi testidir. Çünkü şeker yüklemesi testi yaptırmayanlar, bebeğinde ve kendisinde çeşitli hastalıklar ile karşılaşmıştır. Gebelikte şeker yüklemesi testi yaptırılmalı ve test sonucuna göre doğru tedavi uygulanmalıdır. Gebelikte şeker yüklemesi testi anne adaylarına, gebeliğin 24-28. Haftaları arasında yaptırılması önerilmektedir. Hamile kaldığınız andan itibaren, şekerli yiyecek tüketiminiz artmış ise, aile yaşantınızda şeker hastalığına yakalanan varsa  risk  altında olabileceğiniz için mutlaka doktorunuza bildirerek şeker yüklemesi testini bir an önce  yaptırmanızı öneririz. Şeker (diyabet) hastalığı nedir? Gebelik şekeri nedir? Gebelikte şeker yüklemesi testinin yapılması zararlı mıdır? Gebelik şekeri yüklemesi testi nasıl yapılır? Gebelik şekeri olan annelerin, bebeklerinde olabilecek sağlık sorunları Nelerdir? Gebelik şekeri olan annelere hangi tedaviler uygulanmalıdır? Buyurun hepsi makalemizde.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

[geo_ad]

Öncelikle size gebelikte de ortaya çıkması üzerine, neredeyse birçok insanda var olan, çoğu zaman aile genlerinden gelen şeker hastalığından bahsetmek istiyorum. Şeker hastalığı bir diğer adı ile diyabet, vücudumuzda bulunan pankreas ile salgılanan insülin hormonunun görevini yerine getirmemesi veya görevini az miktarda yapması sonucunda ortaya çıkan ve başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Çoğunlukla kandaki glikoz( şeker) miktarı yüksek olduğunda yapılan testler ile tanı konulabilir. Diyabet genelde bir aile bireyinde varsa, tekrar o aile fertlerinde olma olasılığı çok yüksek bir hastalıktır. Günümüzde diyabeti tamamen vücudumuzdan atmamızı sağlayan bir tedavi henüz geliştirilememiştir. Fakat birçok ilaç, tedavi yöntemi ve diyabet için diyet önerileri ile bir nebze kontrol sağlanabilmektedir. Diyabet zamanla vücudunuzda çeşitli sağlık sorunları açabilir ve hastalığınızı iyice ilerletebilme özelliğine sahiptir. Diyabeti anlamak için başlıca belirtiler mevcuttur. Örneğin bu belirtiler;

 Sürekli su içme isteği, ağzınızın sürekli kuru olması.

 Sık sık idrara çıkmak.

 Zaman geçmesine rağmen yaraların geçmemesi.

 Günden güne fazlalık gösteren acıkma hissetmek.

• Ayaklarda yanma hissetmek.

Gebelik Şekeri Nedir?

[geo_ad]

Gebelik şekeri daha önce şeker hastalığı geçirmemiş anne adaylarında, sadece gebeliğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Gebeliğinizde şeker hastalığınızın olup olmadığını anlamak için şeker yüklemesi testi yapılmaktadır. Şeker yüklemesi testini gebeliğin 24-28. haftaları arasında yapılması gerekmektedir. Gebelik şekeri, gebelikte değişen hormon yapısı sonucunda vücutta yeterli insülin salgılanmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Anne adayının vücudu şeker hastalığına yatkınsada yüksek olasılıkla gebelik şekeri görülebilir.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Testinin Yapılması Zararlımıdır?

Günümüzde doktorlar şeker yükleme testinin mutlaka yaptırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Anne adayında gebelik şekeri var ise, annenin ve bebeğin sağlığı açısından önlemler alınması gerekmektedir. Gebelikte çok fazla tatlı tüketiminden dolayı, şeker yükleme testinin sağlığımıza zararlı olacağı düşüncesine kapılan birçok sayıda insan vardır. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Şeker testinin yaptırılmaması takdirde, anne adayında şeker olup olmadığını anlaşılamaz. Eğer anne adayında şeker var ise, kendisi ve bebeğinin sağlığı açısından bazı riskler meydana gelir. Şeker yükleme testi yaptırılmadığı için,  bu risklerin tedavisine geç kalınmış olabilir. 

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

[geo_ad]

Gebelikte şeker yükleme testi yapılması için öncelikle doğru haftalar arasında olmanız gerekmektedir. Gebeliğin 24 – 28. haftaları arasında doktor gözetiminde bu testin yapılması gerekmektedir. Bazı doktorlara şeker yüklemesi testinde açlık ve tokluk fark etmez. Bazı Doktorlar ise şeker yükleme testinin aç karnına yapıldığı takdirde daha doğru sonuç vereceğine inanmaktadır.

Bu nedenden dolayı doktorlar şeker yükleme testini  sabah erken saatte yapmayı doğru buluyor ve gece 12’den sonra herhangi bir yiyecek içecek tüketilmesini önermiyordur. Genellikle şeker yükleme testinde 50mg glikoz kullanılmalıdır. Fakat bazı Doktorlar 50mg glikoz yüklemesini doğru bulurken bazı Doktorlar 75mg glikoz yüklemesini tavsiye etmektedir. Şeker yükleme testi ne başlamadan önce doktorunuza danışarak eczaneden 50 veya 75 mg glikoz almalısınız. Tüm ilaçlarda olduğu gibi glikozun da farklı çeşitleri vardır. Glikoz toz ve içecek olarak 2 farklı şekilde satılmaktadır.

Toz halde olan glikozu içeriklerine bakarak kendimiz  hazırlayabiliriz. Evinizde uğraşmak istemezseniz, hazır halde kullanıma hazır satılan glikozu almanızı öneririz. Şeker yükleme testine başlamadan önce doktorunuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Şeker yükleme testi üç aşamada yapılmaktadır. Şeker yüklemesinden önce sabah erken saatte Bir kan örneği alınmaktadır. Ardından eczaneden almış olduğunuz veya evinizde hazırladığınız glikoz içilir ve 1 saat sonra ikinci bir kan örneği alınmaktadır. Son olarak ise 1 saat sonra tekrar kan örneğin alınmaktadır. Genellikle şeker yükleme testinin sonucunu aynı gün doktorunuza gösterebilirsiniz.

Gebelik Şekeri Olan Annelerin, Bebeklerinde Olabilecek Sağlık Sorunları Nelerdir?

[geo_ad]

Şeker yüklemesi testi sonucunda anne adayında şeker hastalığı saptanmış ise, kendisinde ve bebeğin de bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Başlıca bu sağlık sorunları;

 Bebeğin kilosunun fazla olması.

 Bebeğin şekerden dolayı akciğer gelişiminin az olması ve bu nedenden dolayı dünyaya geldiğinde solunum sorunları yaşaması.

 Bebek doğduktan sonra şekere bağlı olarak sarılık görülmesi.

 Bebeğin böbreğinin görevini yapmaması.

• Bebekte sindirim sistemi sorunları.

Gibi birçok sağlık sorunu meydana gelebilmektedir. Bu sağlık sorunlarını önlemek, minik bebeğinizi koruyabilmek için mutlaka gebelikte şeker yükleme testi yaptırmalı ve sonuca göre tedavi olmanızı öneririz.

Gebelik Şekeri Olan Annelere Hangi Tedaviler Uygulanmalıdır?

[geo_ad]

Gebelikte şeker testi sonucuna bakarak, en iyi tedavi yöntemine doktorunuz karar verecektir. İlk olarak doktorunuz,  diyetisyenlerin de önerisini alarak size bir diyet listesi önerecektir. Bu listedeki yiyeceklere uyarak ve yine doktorunuzun tavsiyesi ile çeşitli hareketler yaparak gebelik şekerinizi en aza indirebilirsiniz. Gebe olduğunuz için doktorunuz çeşitli ilaçlar kullanmanızı bebeğinize zararlı olabileceği açısından pek doğru bulmamaktadır. Size en uygun yöntemler doktorunuzun verdiği diyet yiyeceklerine uymak ve gün içinde yürüyüş, yüzme vb. gibi hareketler yapmaktır. Bu hareketler sayesinde gebelik şekeriniz en aza inecek, sağlıklı bir gebelik süreci yaşayacaksınız.

Sağlık ve Sevgi ile kalın.

Yorum yapın