Gebelikte Bulantı ve Sabah Bulantısına İyi Gelecek Şeyler

Sabah bulantısı hamilelik sırasında, özellikle ilk aylarda fazladır. Bununla başa çıkabilmek için kadınlar ne yapmakta?

Gebeliğin henüz başındasınız ve hamilelik maceranıza yelken açıyorsunuz sadece meme uçlarının etrafında hassasiyet, biraz idrar sıklığı ve göğsünüzde birkaç mavi damar var, ancak başa çıkamayacağınız bir şey yok. Bir güne kadar, midenizde bulantı, bir öğürme hissi ile uyanırsınız.

Araba tutması gibi olabilir mi? Tabii ki öyle hissediyor olabilirsiniz. Bu şimdiye kadar yaşadığınız en kötü akşamdan kalma gibi. Sabah bulantısına hoş geldiniz ve kötü haber, önümüzdeki birkaç hafta boyunca bu rahatsızlığı hissedeceksiniz.

Sabah bulantısı ne zaman başlar?

[geo_ad]

Gebeliğin ilk üç ayında ilgili semptomlardan muzdarip kadınların yaklaşık yüzde üçü veya yüzde 75’inde iseniz, kötü haberi zaten biliyorsunuzdur. Midenizdeki bu mide bulantısı, bulantı hissi sıklıkla güneş doğduğunda başlasa da günün veya gecenin herhangi bir saatinde olabilir.

Teknik olarak bulantı ve gebenin kusması olarak bilinen semptomlar genellikle gebeliğin 6. haftasından başlar. Ve bu koku duygusu yeni hamile bir kadında ekstra keskin olduğundan, sabah bulantısı da birçok kadının belirli yiyecek ve kokulardan dolayı güçlü isteksizliklerine neden olur.

En Tuhaf Gebelik Belirtileri

[geo_ad]

İyi haber: Hamile annelerin büyük çoğunluğu için, sabah bulantısı genellikle hamileliğin 12. ila 14. haftalarının ötesine geçmez. Bununla birlikte, birkaç kadın ikinci trimesterde semptomlar yaşamaya devam ediyor. Daha da iyi haber: Sabah bulantısı sizi berbat hissettirse de bebeğinize zarar vermiyor.

[geo-post id=”841″ label=”Önerilen Yazı”]

Sabah bulantısı belirtileri

[geo_ad]

Tipik sabah bulantısı semptomları şunları içerir:

 • Hamileliğin ilk üç ayında, birçok hamile kadının deniz tutması veya araba tutmasıyla benzediği mide bulantısı, bulantılı bir his
 • Genellikle sabah gelen ancak gündüz veya gece herhangi bir zamanda yüzeye çıkabilen bulantı
 • Belirli kokulara ve yiyeceklere karşı güçlü isteksizlikler, midenizde hassas olabilir
 • Sıklıkla ya eşlik eden ya da hemen ardından açlık acısı
 • Yedikten sonra mide bulantısı
 • Kusmaya yol açabilecek kadar güçlü bir mide bulantısı
Gebelik ve Sabah Bulantısı Belirtileri
Gebelik ve Sabah Bulantısı Belirtileri

Sabah bulantısı ilaçları

[geo_ad]

Bulantı için tek tedavi zaman geçirmek olsa da bu arada bulantıyı en aza indirmenin birkaç yolu vardır. Bunlar:

 • Size hitap eden yiyeceklere sadık kalın şimdilik. Evet, aynı yiyecekler tekrar tekrar olsa bile. Yemek yemekten, görmekten, koklamaktan, hatta mideleri tetikleyen bulaşıkları düşünmekten kaçının; baharatlı ve asidik gıdalar güçlü bir aromaya sahip her şeyin yanı sıra özellikle zor olabilir. Şansınızı, tutabileceğiniz veya en azından çatalla yüz yüze gelmeyi planlayabileceğiniz ve daha çeşitli bir diyet lezzetli hale gelene kadar beslenme gereksinimlerinizin çoğunu karşılayabileceğiniz birkaç sağlıklı yiyecek bulabileceksiniz. Örneğin, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji (ACOG), muz, tost, pirinç ve elma püresi gibi yumuşak, sindirimi kolay yiyecekler yemeyi önerir. Sadece tolere edebileceğiniz tatlı yiyecekleri seçin. A vitamini ve proteini brokoli ve tavuk yerine akşam yemeğinde şeftali ve yoğurttan almak en iyisidir. Günlük düzine kısa vadede almak için çok fazla endişelenmeyin; daha sonra iyi yemek için hamileliğinizde bolca zaman olacaktır. Ve unutmayın, hiçbir yiyeceğin belirli bir besin maddesi üzerinde tekel yoktur bu yüzden yeşil bir şey düşüncesinde yeşile dönerseniz, vitamin düzeltmenizi tatlı, sulu kavunlardan alın.
 • Sabah uyandığınızda bulantınız olması yüksektir. Çünkü bir süre yemediğinizden, boş karnınızın içinde dolaşan asitlerin sindirecek bir şeyleri yoktur; bu da mide bulantısını artırır. Uyandığınızda atıştırmak için komodinin üzerine kraker gibi bir şeyler koyup yiyebilirsiniz. Eğer gece yarısı işemek için uyanırsanız biraz gece kemirmek de iyi bir fikirdir sadece mideniz bütün gece biraz dolu kalır.
 • Aynı nedenle, uyumadan hemen önce protein ve karmaşık karbonhidrat bakımından zengin hafif bir atıştırmalık yemeyi deneyin. Tam tahıllı çörek ve bir bardak süt veya peynir ve bir avuç kurutulmuş erik gibi. Bu, uyandığınızda karnınızın daha mutlu olmasına yardımcı olacaktır.
 • Sık yiyin. Fikir, karnınızı her zaman biraz dolu tutmaktır. Bunu Goldilocks kuralı olarak düşünün karnınızı aşırı doldurmayın, ancak tamamen boşalmasına izin vermeyin. Gün boyunca üç büyük yemek yerine altı mini yemek yiyin ve tekrar, karnınız boş olduğunda, mide bulantısı hissetme olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, daha küçük öğünlerin sindirimi daha kolaydır ve başka bir klasik hamilelik belirtisi olan bulantıları ve mide ekşimesini tetikleme olasılığı daha düşüktür. Ve karnınızın kuru meyve ve fındık, granola barları, kuru tahıl, tam tahıllı kraker veya soya cipsi gibi işleyebileceği sağlıklı bir atıştırmalık zulası olmadan evinizi terk etmeyin.
 • İyi ye. Protein  ve karmaşık karbonhidrat bakımından zengin bir  hamilelik diyeti düşünün: tam tahıllı kızarmış ekmek ve fıstık ezmesi veya yağlı peynir ve kraker – sadece bebek için değil, bulantıyı uzak tutmaya da yardımcı olabilir. Sindirimi zor olan ve bulantılarınızı kötüleştirebilen yağlı ve işlenmiş hızlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Krakerlerden bıktıysanız, aslında sizi rahatsız etmeye başlıyorlar, bunun yerine başka bir rahatlatıcı karbonhidratla son yiyeceğinizi yiyin yatın.
 • Su İç. Şu anda, yeterli miktarda sıvı almak, özellikle kusma sizi yüksek, kuru ve susuz bırakıyorsa, yeterli katı madde almaktan daha önemlidir. Bazı kadınlar aynı oturuşta içmenin ve yemenin sindirim sistemlerine çok fazla yük bindirdiğini fark eder; bu sizin için de geçerliyse, sıvılarınızı yemekler arasında almayı deneyin. Yemek olduğunuzda sıvıların alınması daha kolaysa, vitaminlerinizi ve besinlerinizi çorba, smoothie, limonlu su gibi içeceklerle alın. Birçok kadın, buz gibi soğuk sıvıların ve yiyeceklerin aşağı inmesinin daha kolay olduğunu söylüyor. Meyve ve sebzeler, özellikle kavun ve narenciye gibi yüksek su içeriğine sahip katıları yiyin. Çok fazla kusuyor iseniz hem elektrolit suyu hem de hindistan cevizi suyu özellikle yararlı olabilir.
 • Koku yok, bulantı yok. Çok daha hassas bir koku hissi sayesinde, hamile kadınlar genellikle iştah açıcı aromaları aniden rahatsız edici ve saldırgan olanları direk mide bulandırıcı bulurlar. Bu nedenle, bulantıyı tetikleyen kokulardan uzak durun partnerinizin hafta sonları yapmaktan hoşlandığı sosis ve yumurtalar veya şimdi sizi tuvalete yönelten parfümler. Görmek istemeyeceğiniz yiyecekleri de görmekten kaçının. Örneğin çiğ tavuk yaygın bir suçludur.
 •  Alamadığınız herhangi bir besini telafi etmek için doğum öncesi vitamin alın. Bir yemekle birlikte almayı deneyin. Doktorunuza danışın ve bulantıyı hafifletmesine yardımcı olabilecek magnezyum veya magnezyum spreyi takviyesi almanız gerekip gerekmediğini kontrol edin.
 • Yüzlerce yıllık ebe tavsiyesi doğruydu: Zencefil, bu kusmalara yardımcı olabilir. Birden fazla çalışmada gebelikte bulantı ve kusmayı azalttığı gösterilmiştir. Bu yüzden, zencefil çırpıcılar, zencefilli gazoz (etiketi kontrol edin; hepsi gerçek zencefil ile yapılmaz), zencefil çayı, zencefilli şekerler, zencefilli bisküvi, kristalize zencefil veya zencefilli içecekler gibi gerçek zencefil ile yapılan şeylerle stoklayın. Yemek pişirirken zencefil kullanın, zencefilli havuç çorbası veya zencefilli kek yapmayı deneyin ve çayınızı onunla birlikte tüketebilirsiniz. Taze zencefil kokusu bile mide rahatsızlığını giderebilir. Sadece bir topuzu kesin ve bir nefes alın!
 • Hayat sana sabah bulantısı verdiğinde limonata yap. Müstehcen ticaretin bir başka hilesi: limonlar. Birçok kadın limon kokusunu ve tadını rahatlatır. Ekşi emici şekerlemeler veya taze kesilmiş limon kokusu rahatlama biletiniz olabilir.
 • Sea-Band bilekliklerini deneyin. Bu 1 inç geniş bantlar, iç bileğindeki bir akupresür noktasına baskı yapar. Hiçbir yan etkiye neden olmazlar, ilaç ve sağlık gıda mağazalarında yaygın olarak bulunurlar ve hamilelik bulantısını azalttığı gösterilmiştir. Uygulamanız ayrıca daha gelişmiş bir akupresür biçimi önerebilir: Reliefbands gibi hafif elektriksel stimülasyon kullanan pille çalışan bir bileklik. Başka bir seçenek Psi Bantlarıdır: bileğin içine yerleştirilmiş ayarlanabilir düğmeli iki akupunktur bilekliği.
 • Dinlenme ve stres atma. Her ikisi de bulantıyı en aza indirmeye yardımcı olabilir. Meditasyon ve görselleştirme veya doğum öncesi yoga gibi klasik stres azaltma tekniklerini deneyin.
 • Yavaş ol. Acele etme bulantıyı şiddetlendirme eğiliminde olduğundan, yataktan atlamayın. Bunun yerine, birkaç dakika yatağa yaslanın, başucu atıştırmalıklarını kemirerek yavaş yavaş yükselin. Başka çocuklarınız varsa imkansız görünebilir.
 • Alternatif çözümler deneyin. Akupunktur, biofeedback veya hipnoz gibi sabah hastalığının semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olabilecek çok çeşitli tamamlayıcı tıbbi yaklaşımlar vardır ve hepsi denemeye değer.
 • Ağzına iyi davran. Kusma sonrası ve her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın veya ağzınızı yıkayın; karnınız biraz yerleştiğinde bu daha kolay olabilir. (Diş hekiminizden iyi bir durulama yapmasını veya düz su kullanmasını isteyin; normal markanız bulantıya katkıda bulunuyorsa, dişlerinizi su veya daha hafif bir tatlandırıcı diş macunu ile fırçalayabilirsiniz.) Sadece bu ağzınızı taze tutmaya ve bulantıyı azaltmaya yardımcı olmaz gelecekte mide bulantısı, bakteriler ağzınızdaki yenilenmiş tortudan ziyade bayıldıkları zaman ortaya çıkabilecek dişlere zarar verme riskini azaltacaktır.
 • Doktorunuza ilaç hakkında sorun. Sabah hastalığınız şiddetli ise, hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı tedavi etmek için onaylanmış reçeteli bir ilacı almak hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz, güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe sabah bulantısı için herhangi bir ilaç (geleneksel veya bitkisel) almayın.

“Gebelikte Bulantı ve Sabah Bulantısına İyi Gelecek Şeyler” üzerine bir yorum

Yorum yapın