Evde Nefis Ekmek Yapımı: En Kolay Ekmek Nasıl Yapılır?

Her öğünün baş tacı olan ekmek evde yapıldığında daha da lezzetli hale gelmektedir. İstenilen şekilde ve görünümde hazırlanabilen ekmekler sanıldığının aksine kolay ve basit yapılışa sahiptir. Böylece evde ekmek yapmak dileyen herkes tarafından denenebilir. Yapılış aşamasında birkaç püf noktasına dikkat edildiğinde doğal ev ekmekleri fırında yapılanları aratmayacak türden olacaktır.

Uzun Süre Bayatlamayan Evde Ekmek Yapımı Tarifleri
Uzun Süre Bayatlamayan Evde Ekmek Yapımı Tarifleri

Ekmek yapmaya başlamadan önce korku ve endişe duygusu bir kenara bırakılmalı, gerekli malzemeler önceden hazırlanmalıdır. Ekmek yapımı denilince akla ilk olarak maya çeşitleri gelmektedir. Dolayısıyla tarife başlamadan önce mayalar iyi tanınmalıdır. Evde kolay ekmek yapımı için kuru maya, yaş maya, instant maya ya da ekşi maya kullanılabilir. Genellikle ilk kez ekmek yapımında ekşi maya kullanımı pek fazla önerilmez. Kuru ve instant mayaların kullanım ömrü yaş mayaya kıyasla biraz daha uzundur.

Evde Organik Ekmek Yapımı İçin Un Seçimi

[geo_ad]

Evde organik ekmek yapımı için un seçimine dikkat edilmelidir. Ekmek yapmaya yeni başlayanlar için beyaz un kullanımı tavsiye edilir. Hamur işi yapımında daha çok tercih edilen beyaz unlarla istenilen ekmek rahatça yapılabilir. Beyaz unun içerisindeki pürüzlerden arındırışmış ve yumuşak olması daha pofuduk ekmekler yapmayı sağlayacaktır.

Beyaz una alternatif olarak ilerleyen denemelerde tam buğday unu da denenebilir. Tam buğday unu ile ekmek yapıldıktan sonra karabuğday unu, çavdar unu ve tam tahıllı unlarla ekmek yapımına geçilebilir. İsteğe bağlı olarak beyaz un ile tam buğday unu karıştırılarak da evde ekmek yapımı cahide tarifi denenebilir.

Evde Ekmek Yapımı Tarifleri

Evde ekmek yapmak isteyip de tarif aranmaya başlandığında farklı püf noktalarına sahip pek çok tarifin olduğu görülebilir. Ekmek tarifi ekmek yapımı için son derece önemli olup istenilen ekmek için bu tarife eksiksiz şekilde uymak gerekir. Yoğrulan hamurun yeteri kadar kabarması için hiçbir detayın atlanmaması önemlidir. Ekmek yapmaya yeni başlayanların en çok yaptığı hatalardan biri tarifteki oranlara yeteri kadar uymamaktır. Özellikle mutfak tartısı kullanarak yapılan ekmeklerin daha kıvamlı olduğu belirtilir.  Bu şekilde somun ekmek, küçük ya da büyük fark etmeksizin her tür ekmek tarifi kolayca yapılabilir.

Evde Somun Ekmek Yapımı Tarifi ve Püf Noktaları

Evde Somun Ekmek Nasıl Yapılır?

[geo_ad]

Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık olan somun ekmekler pek çok insanı ekmek yapmaya özendirmektedir. Fırında yapılanlardan bile daha güzel ekmek için kullanılan malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterilmelidir. Evde somun ekmek tarifi için gerekli malzemeler

– 2, 5 su bardağı ılık su

– Yarım su bardağı ılık süt

– 6 su bardağı un

– 1 paket instant maya

– 3 tatlı kaşığı toz şeker

– 2 tatlı kaşığı tuz

Evde minik ekmek yapımı için ilk olarak derin bir kabın içerisinde ılık su ve süt, şeker, maya karıştırılır. Mayanın aktifleşmesi için birkaç dakika beklenir ve ardından içerisine tuz ile birlikte yavaş yavaş un ilave edilir. Unun kontrollü olarak eklenmesi ekmeğin kıvamı açısından önemlidir. Tüm un eklendikten sonra ele yapışmayan bir hamur elde edilir ve hamur kabının üzeri nemli bir bezle örtülerek yaklaşık bir buçuk saat kadar mayalanmaya bırakılır.

Mayalanarak yaklaşık iki katına çıkan hamur beş eşit parçaya bölünür ve un serpilmiş tezgahta yuvarlanarak somun ekmek görünümü verilir. İç kısmının iyice pişmesi adına hamurun orta kısmına bıçakla çizik atılır. Pişme esnasında hamurun istenilen çıtırlıkta olması için ısıya dayanıklı bir kabın içine su koyularak fırının zeminine yerleştirilir. Daha önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına hamur koyulur ve üzeri kızarana kadar yaklaşık 35 dakika kadar pişirilir. Piştikten sonra ekmek bir süre oda sıcaklığında bekletilir ve daha sonra afiyetle yenir.

Evde Mayalı Ekmek Yapmanın Püf Noktaları

Evde fırında ekmek tarifi yaparken genellikle fazla un kullanılması gerektiği düşünülür. Oysa fazla un kullanmak hamurun gereğinden fazla sertleşmesine sebep olacaktır. Eğer mayalandıktan sonra hamur ele yapışıyorsa bu durumda eli biraz ıslatarak hamura şekilde verilebilir.

Ekmek yapmak sabır ve zaman isteyen bir iştir. Yapımında maya kullanıldığından hamurun kabarması için ona yeterince zaman vermek gerekir. İstenilen kıvam için hamur yoğurma kabının içinde en az bir saat, şekillendikten sonra fırın tepsisinin içerisinde yarım saat kadar bekletilmelidir.  Hamur mayalandıkça kıvamı daha güzel bir hal alacaktır.

Pişirme esnasında fırının içerisine bir kapta su koyulması ekmek yapmanın olmazsa olmazları arasında yer alır. Bunun için kullanılacak kabın ısıya dayanıklı olması önemlidir. Bu su sayesinde pişme esnasında buhar olacak ve ekmek ideal yumuşaklığa ulaşacaktır.

Evde Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

[geo_ad]

Evde mayalı ekmek nasıl yapılır diye bakıldığında hemen hemen tüm maya türlerinin birbiriyle benzer şekilde kullanıldığı görülür. Bunlar çoğunlukla bekleme süresi yönünden birbirinden ayrılır. Küp şeklinde olan yaş mayaların aktif hale gelebilmesi için yaklaşık beş on dakika kadar beklenmesi gerekir. Eğer ekmek için aktif kuru maya kullanılacaksa bunun için beklemeye gerek yoktur. Mayanın istenilen kıvama gelebilmesi için tarifte kullanılan su ve sütün ılık olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde karışımın kıvamının gözle görülür şekilde değiştiği fark edilecektir. Geriye kalan aşamalar tüm ekmek türleri için aynı olup unun eklenmesiyle birlikte ekmek hamuru hazırlanır ve mayalanma için beklendikten sonra ekmeğe istenilen şekil verilerek pişirilir. Evde ekmek makinesi kullanarak mayalı ekmek yapılacaksa süreç biraz daha zahmetsiz şekilde ilerleyecektir.

Evde Glutensiz Ekmek Yapımı

Hamur işlerine daha esnek bir kıvam kazandıran, iki proteinin birleşmesinden meydana gelen ve tutucu özelliği bulunan gluten gluten intoleransına sahip ya da çölyak hastası olan kişiler tarafından tüketilmemektedir. Arpa, çavdar ve buğdayın içerisinde doğrudan gluten olduğundan evde glutensiz ekmek yapımı için içerisinde gluten bulunmayan un kullanmak gerekir. Süt olarak ise laktozsuz süt tercih edilmelidir. Bu ekmekte klasik ekmek tarifinin içerisine ek olarak dört yemek kaşığı zeytinyağı ile bir yumurta ilave edilir. İsteğe bağlı olarak glutensiz unla birlikte ince çekilmiş mısır unu da kullanılabilir. İlk aşamada ılık su, süt ve kuru maya karıştırılarak maya aktive edilir. Daha sonra karışıma yumurta, zeytinyağı, süt, tuz, glutensiz un ve toz şeker de eklenerek ekmek hamuru hazırlanır. Evde doğal ekmek yapımı için kullanılan malzemelerin çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.

Tam Buğday Unundan Ekmek Yapılışı

[geo_ad]

Evde mayalı ekmek tarifi içerisinde genellikle beyaz un daha sık yer alır. Ancak buna seçenek olarak tam buğday unlu ya da tahıllı ekmek de yapılabilir. Yapıldıktan sonra dışı daha sert ve kızarmış renkte olan ekmekler için tarifi birebir yapmak gerekir.

Tam buğday unundan ekmek yapmak için gerekli malzemeler;

– 4 su bardağı tam buğday unu

– 1 yemek kaşığı limon suyu

– 20 gram yaş maya

– 1 buçuk bardak ılık su

– 1 çay kaşığı tuz

Evde tam buğday unundan ekmek yapımı için yaş maya bir bardak ılık su içinde eritilir ve mayalanma için birkaç dakika beklenir. Ardından tüm malzemeler mayanın içine eklenerek hafif ele yapışan bir hamur elde edilir. Hamurun üzeri nemli ve temiz bir bezle örtülerek 45 dakika kadar mayalanmaya bırakılır. Daha sonra hamur şekillendirilip yağlı kağıt serilen fırın tepsisine koyulur ve üzerine çizik atılarak on dakika kadar tepsi mayası için bekletilir. Ardından 200 derece fırında ortalama otuz dakika kadar pişirilir.

Doğal Tahıllı Ekmek Yapımı

Evde tahıllı ekmek yapımı için dikkat edilecek nokta un seçimidir. Bu ekmeğe özel olarak üretilmiş yedi tahıllı un karışımları kullanılabilir. Ekmeğin daha da lezzetli olması için içerisine bir su bardağı iri kıyılmış ceviz içi eklenebilir. İsteğe bağlı olarak karışıma taze ve kuru baharatlar da ilave edilebilir. Tahıllı ekmeklere büyük şekiller vermek yerine hamur küçük baget ekmek ya da muffin kalıplarına koyularak pişirilebilir. Hamurun üzerine çizik atılarak pişirilir ve daha yumuşak olması için üzerine fırça ile birlikte su sürülür. Evde yulaflı ekmek yapımı da aynı bu şekilde olmaktadır.

Evde Patatesli Ekmek Yapılır Mı?

[geo_ad]

Özellikle geç bayatlaması ve farklı bir lezzet olması dolayısıyla evde patatesli ekmek yapımı mümkündür. Bu tarifte klasik ekmek tarifinden farklı olarak karabiber, içme suyu yerine patatesin haşlama suyu ve iki adet orta boy haşlanmış patates kullanılır. Tarifte patatesin haşlama suyunun kullanılmasının sebebi patatesteki nişastanın ekmeğin daha uzun süre dayanmasını sağlamasıdır.

Bebekler için evde ekmek yapımı deneneceğinde patatese alternatif olarak başka malzemeler de kullanılabilir. Bebeklerin sindirim sistemi yetişkinlere kıyasla daha hassas olacağından kullanılacak malzemelerin bebeğin gelişim çağına uygun olarak tercih edilmesi gerekir.

Kolay Mayasız Ekmek Yapımı

Evde mayasız ekmek nasıl yapılır diye araştırıldığında bu tarifte mayanın yerine karbonat kullanıldığı görülür. Tarif için 350 gram beyaz un, 1,5 çay kaşığı silme karbonat, 160 ml. kefir ve 1,5 çay kaşığı tuz gereklidir. Hamuru hazırlamak için ilk olarak tuz, karbonat ve un karıştırılır. Daha sonra içerisine kefir de eklenerek pürüzsüz bir hamur elde edilir. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine koyulan hamur önceden ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat pişirilir. Pişen ekmek beş on dakika sonra servis edilir. Evde kolay ekmek yapımı mayasız hamurda da lezzetli sonuçlar vermektedir.

Medium Share

Yorum yapın