14+ Sakinleştirici Kolik Bebek Müzikleri ve Sesleri

Huzursuz, uyumayan ve sürekli ağlayanlar 0-6 yaş için, kolik bebek müzikleri ile rahatlatıcı bir etki yaratabilmeniz her zaman mümkün! Uykuya dalmalarını sağlayacak pozitif etkileriyle sakinleştirici müzikler sizin de yoğun efor sarf etmenizin önüne geçecek.

Özel olarak bir araya getirdiğimiz 16 farklı alternatif içerisinden bebeğinize iyi gelecek olanları tercih edebilirsiniz. Listede, saç kurutma makinesi sesi gibi ilginç seslere de rastlayacaksınız. Kolik bebekler zaman zaman yaşadıkları huzursuzluk durumlarında tekrarlayıcıdır.

Ağlama krizleri 3-4 saate kadar uzanabildiği gibi, bebeklere özel en iyi müzik deneyimiyle bu duruma bir terapi oluşturabileceksiniz. Kolik bebek için sakinleştirici etkileri onaylanmış müziklere eşlik eden sesleri de sizler için derledik.

1.Dalga Sesi

[geo_ad]

Kolik ataklarda sakinleştirici etkiye sahip olan ritmik bir ses olmasıyla kolik bebek müzikleri için arayışında olanlar için iyi bir alternatif konumunda bulunuyor. Dalgaların birbirleriyle çarpışması, bebeğe iyi gelecek bir ritmik dalga yönlendirmesi yapar. Sağladığı etkinin yüksek seviyede olduğu görülmüştür.

2.Oyun Müzikleri

Bazı oyun müzikleri, kolik bebeklere çok iyi geliyor. Ritmik ve melodileri tamamen kendine ait bestelerde bu durum gözlemlenmiş durumda. Game of Thrones ve benzeri, eski çağ dönemlerinden gelen oyunlarında yer alan müzikleri sakinleştirme amaçlı kullanabilirsiniz.

3.Klasik Müzik Melodileri

Klasik müziğin kolik bebekler üzerindeki etkisi bir hayli fazladır. Ritimlerin oldukça sakinleştirici dalgalar oluşturması bunun temel nedeni olarak kabul ediliyor. Kolik bebeklere özel müzik arayışı içerisindeyseniz, klasik notalarla birlikte bebeğinize yüksek seviyeli etki oluşturabilmeniz mümkündür.

4.Yağmur Sesi ve Müziği

 

[geo_ad]Sakinleştirici kolik bebek müzikleri arasında yağmur sesinin içerisinde olduğu sesler aktif olarak yer alıyor. Başlı başına sadece yağış da dinletebilirsiniz. Dikkat çekici etkisi olduğu gibi her kolik bebek için yüksek seviyede rahatlatıcı etkisini görebileceksiniz. Müzik arayışı içerisinde olduğunuz zamanlarda bebek için tercih edebilmeniz iyi gelecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=vv7J-bOHJ4E

5.Elektrik Süpürgesi Sesi

Kolik bebekler için önerdiğimiz bir diğer ses elektrik süpürgesi sesi. İşe yaradığı çoğu zaman görülmüş olsa da çok yüksek seviyede verilmemesi gerekir. Düşük-orta şiddetten dinletebileceğiniz özellikte olmasının etkilerini ilk andan itibaren alabilirsiniz. Müzik yerine tercih edebilecekleriniz en iyi alternatiflerden biri.

https://www.youtube.com/watch?v=asOpaazLMs4

6.Arp Müziği

Arp, melodik açıdan en etkileyici enstrümanlardan biri olarak kabul ediliyor. Kolik bebek müzikleri arayışınızı en doğru şekilde çözüme kavuşturabilmeniz için son derece sakinleştirici bir etki yaratabilirsiniz. Arp müziği bebeğin kısa süre içerisinde odaklanmasını sağlayarak uykuya dalmasını beraberinde getirecektir. Arp müziği ile birlikte kolik bebeklerin sürekli ağlamalarını durdurabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=VMEZ4kA23wA
Kolik Bebek Müzikleri

7.Anne Piş Piş Sesi

Kulağa ilginç gelen fikirlerden biri 🙂 Sürekli olarak kolik sorunu yaşayan bebeği piş pişlemek yerine otomatik olarak bunu yapabilirsiniz. Hem de hiç yorulmadan! Anne piş piş sesi her zaman kolik bebek için anne güvenini sağlamada etkili olacaktır.

8.Ninni Müzikleri

Bebek müzikleri içerisinde belki de en çok tercih edilen seçenekler arasında ninniler baş sıralarda yer almaktadır. Kolik durumunun bulunmasıyla birlikte en güzel, bebeğinizin seveceği ninnileri ona dinletebilirsiniz. Kısa sürede bebek için etkisini gösterecek müziklerden biri olur.

9.Alfa Dalgaları Müziği

[geo_ad]

Kolik bebek sakinleştirici müzikleri arasında alfa dalgalarıyla özel olarak oluşturulmuş sesler yer almaktadır. Hem etkili hem de bebeklerinizin rahatlamasını sağlayacak olan etkileriyle kısa sürede uykuya dalmalarını sağlayabilirsiniz. Özel frekanslar arasında mevcut olan müzikler ile en iyi deneyimi onlar için oluşturmanız çok kolay.

10.Anne Rahmindeki Ses

Anne karnındaki sesin özellikle yenidoğan kolik bebekler için olumlu etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Hangi birimiz anne karnında rahat değildik ki? Rahatlamasını sağlayacak ve kendisini sanki tekrar özel bir alandaymış gibi hissederek kolik durumu anlık olarak ortadan kalkacaktır. Kayıt altında alınmış en özel seslerden birisi olmasıyla anne karnı sesiyle kolik bebek müzikleri ritimli şekilde oluşturulmuş durumda.

11.Aspiratör Sesi

Bir diğer ilginç fikir daha! Aspiratörlerin bu zamana kadar bebekler için uyuma etkisi sağlayacak müziklerden birisi olduğunu tahmin eder miydiniz? Cevabınız muhtemelen hayır… Aspiratör sesi, tıpkı saç kurutma makinesi ve elektrikli süpürge etkisini gösteriyor. Yoğun olarak gürültü oluşturduğundan dolayı kolik sorununu en kısa sürede çözümlemektedir.

12.Kuş Sesleri

Kuşların cıvıl cıvıl ötüşmesi en güzel müzikler arasından bile sıyrılarak bebeklere sakinleştirici etki gösterebilir. Kolik bebekler için özel seslerden biri olarak kuş seslerini tercih etmenizle beraber çok özel bir deneyimi onlara yaşatabilirsiniz.

13.Havai Fişek Sesleri

Havai fişeklerin belirli aralıklarda patlaması uzaktan gelen bir ses olduğundan dolayı bebek için etkileyici gelecektir. Uzun aralıklı olarak havai fişek patlamalarını yukarıdaki tüm seçenekler arasından farklı bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

14.Relaxing Müzikleri

Relaxing temasıyla paylaşılan müziklerin her biri sakinleştirici kolik bebek müzikleri olarak değerlendirebileceğiniz seçeneklerdir. Mevcut olan etkilerinin yüksek seviyede bulunuyor olmasını her zaman deneyimleyebilirsiniz. En etkili müzikler arasında bulunuyor olmalarıyla kendilerine özel olarak sağladıkları ritimler bebeğinizi etkileyecektir.

15.Yunus Balığı Sesi

Kolik bebekler için hangi müzikler dinletilmeli? sorunuza en iyi cevaplardan biri: Yunus Balığı sesi… Doğanın muhteşem varlıkları olan yunusların sesi çoğu zaman terapi için kullanılıyor. Siz de bebeğinize iyi gelecek seslerden birini dinleterek onların rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

16.Saç Kurutma Makinesi Sesi

Evet yanlış okumadınız, saç kurutma makinesi sesi! İlginçtir ki saç kurutma makinesi ile sürekli olarak yayılan sesi, kolik bebeklere sakinleştirici bir etki yaratmaktadır. Çok sayıda ebeveynin deneyerek memnun kaldığı yöntemler arasında bulunur. Bebek odağını sakinleştirici ve dinlendirici yöne çektiği bilinir.

Kolik Bebek Müzikleri Gerçekten Etkili mi? Nasıl Dinletilmeli?

Paylaştığımız 16 farklı özel müzikler ve sesler içerisinden her birini deneyebilirsiniz. Kolik bebek anneleri tarafından denenen müzikler ve sesler arasından seçimleri sizler için özel olarak oluşturduk. Deneme-yanılma yöntemiyle siz de bebeğinize yönelik seçiminizi yaparak her ağlama nöbetinde kullanabilirsiniz.

Hem müzikleri hem de sesleri dinletirken alçak bir ses aralığında, bebekleri rahatsız etmeyecek şekilde uzaktan dinletmelisiniz. Bu durum hem kulak sağlıklarını korur hem de daha rahat olmalarını sağlar.

Kolik bebekler hakkında araştırma için: Ankara Üniversite Dergisi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bebek Sağlığı kategorimizi ziyaret ederek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın