Emzirme Teknikleri: Doğru Pozisyonlar

Bebek emzirme teknikleri öğrenmek isteyenler için hazırladığımız listeden yararlanabilirsiniz. Günümüzde annelerin başlıca dert yandığı konulardan biri olan doğru emzirme yöntemlerini resimli ve videolu desteklerle bulabileceksiniz.

Emzirmede yapılan yanlış tutuşlar sizin için acı verici hale gelebilir. Emzirme pozisyonları hakkında bilgi edinmek sorunsuz beslenmeyi sağlar.

Yeni anneler için özellikle her zaman doğru yöntemlerin uygulanması en önemli noktaların başında gelir. Rahatsız edici bebek emzirme deneyimini yaşamak ilerleyen zamanlarda yara, iltihaplanma ya da duruş bozukluğu gibi sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Doğru Emzirme için 5 Temel Bilgi

[geo_ad]

Doğru emzirme teknikleri arasında yer alan yöntemleri uygulamanız sayesinde en iyi sonuçlara ulaşabileceksiniz. Gün boyunca bel ağrısı ya da benzeri sorunlar olmadan bebekleriniz emzirebilmek hayat kalitenizi arttırır.

Emzirme tekniklerindeki tutuş pozisyonları öğrendikten sonra çok daha kolay şekilde bebeklerinizin beslenmesini sağlayabileceksiniz.

1.Vücudunuzu Destekleyin

Bebeklerin emzirme süresi boyunca en önemli tutuş teknikleri arasında vücut desteği yer alır. Rahat olmanız en önemli nokta olur. Rahat bir sandalye ya da koltuk seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Kol ve ayaklarınızı da kendi vücut pozisyonunuza göre ayarlayın. Yenidoğan bebek emzirme için özellikle her noktada rahatlığı ön planda tutun. Vücudunuzun rahatlığını tam olarak sağlamak istiyorsanız konfor için üretilen bebek emzirme koltuğu kullanabilirsiniz.

2.Göğüsleri Destekleyin

Vücudunuz için sağladığınız destekle beraber göğüs desteğinizi de ihmal etmeyin. Anne sütü taşıdığınız süre boyunca ağırlıklarında artış olacaktır. Emzirme pozisyonları içerisindeki temel tutuşlardan biri olur.

Teknik açıdan en doğru göğüs desteği; göğüs avuç içinde tutularak, dört parmak göğüsün alt kısmına gelecek şekilde ayarlanır. Boşta kalan başparmak ile uç nokta bebek burnu üzerine gelecek şekilde durur.

3.Bebeğin Duruş Pozisyonunu Ayarlayın

[geo_ad]

Hangi emzirme tekniğini uygularsanız uygulayın en önemli noktalar arasında bebeklerin rahatlığı gelir. Doğru emzirme şekli olarak bebeğiniz göğsünüzle aynı hizada olmalıdır. Bu noktada ağzı göğüs ucunun tam karşısında yer almalıdır. Bebeği desteklemek için battaniye gibi gereçler kullanabilirsiniz.

4.Rahat Olun

Bebek emzirme süresi boyunca rahatlığınızı korumanız gerekir. Emzirme pozisyonuna geçmeden önce derin bir nefes alarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Nefes egzersizleri uygulamanız yardımıyla daha iyi hissetme olanağınız bulunur.

Bebek emziren anne her zaman sakinliğini koruyarak doğru pozisyonu seçmelidir. En verimli deneyimini bu sayede yaşayabilmeniz mümkün durumda olur.

5.Pozisyonunuzu Sabit Tutmayın

Sürekli olarak aynı rutini uygulamak göğüslerde tek noktaya baskı oluşmasına neden olur. Resimli emzirme teknikleri arasından yardım alarak sıraladığımız yöntemleri değerlendirebilirsiniz.

Temel olarak öğrendiğiniz doğru emzirme teknikleri sonrasında duruş pozisyonları görebilirsiniz. Sizin için hem en rahat hem de en kolay uygulanabilen pozisyonları sıraladık!

Emzirme Pozisyonları

Bebek Emzirme Teknikleri - 5 Pozisyon
Bebek Emzirme Teknikleri – 5 Pozisyon

Emzirme eğitimi arayışında olan her annenin yararlanabileceği pozisyonlar bebeklerin doğru şekilde beslenmesini sağlar. Aynı zamanda uygulamaya başladıktan itibaren sizi de rahatlatacak olmasını görme olanağınız bulunur.

Yan Emzirme

Bebeğinizle aynı yatakta yatarken onu uzanır halde yan tutuş pozisyonda emzirebilirsiniz. Doğru emzirme yöntemleri arasındadır. Side-Lying olarak isimlendirilen emzirme tekniğinde efor sarf etmeniz gerekmez.

Yatar Pozisyonda Emzirme

Arkaya yatan sandalyeler veya arkanızı destekleyeceğiniz yastıklarla yarı-yatar pozisyonda bebek emzirme uygulamasını yapabilirsiniz. Doğru emzirme şekli nasıldır merak edenler için en iyi yöntemlerden biridir.

Oturarak Emzirme

Sandalyeye oturarak bebeğinizi kucağına alın. Hafif öne doğru eğilin. Dirseğiniz bebeğin başını, eliniz altını desteklemektedir. Diğer elinizle kendi göğsünüzü destekleyin. Sol göğsünüzle besleniyorsanız, bebek sol kolunuzda olmalıdır. Sağ göğsünüzü kullanıyorsanız sağ kola sarılı olmalıdır.

[geo_ad]

Eğimli Tutuş

Amerikan Futbolu tutuşu olarak da isimlendirilen eğimli tutuş en güvenli emzirme pozisyonları arasında yer alır.

Bebeği yanlarınızda yastıklarla desteklenmiş olarak, yüzü yukarı bakacak şekilde tutun. Sağ tarafınızda emziriyorsanız, sağ kolunuzu kullanarak bebeğinizi yanınıza alın ve başınızı göğsünüze yönlendirin.

Koala Tutuşu

Farklı emzirme pozisyonu olarak kullanabileceğiniz teknik yöntem koala tutuşu olarak tanımlanıyor. Bebeğinizi tamamen dirseğinizden bileğinize kadar sararak uygulanabilir yöntemdir.

Tutuş pozisyonu bebeğin rahat emzirmesini sağlamaktadır. Resimli emzirme teknikleri olarak da görebileceğiniz ve aynısını uygulayabileceğiniz bir duruş olur.

İkiz Bebek Emzirme Pozisyonları

İkiz bebek sahibi olanlar için en rahat emzirme pozisyonu olarak paylaştığımız tüm yöntemler kullanılabilir.

Bebeklerinizin tek tek sırayla emzirmesini sağlayabileceğiniz gibi duruş pozisyonlarından yardım alabilirsiniz. İkiz bebeklere sahip olan anneler için olduğu gibi üçüz hatta dördüz bebeklere kadar aynı yöntemler başarıyla uygulanmıştır.

İkiz bebekler nasıl emzirilmeli merak edenler yenidoğan döneminden itibaren daha az efor harcayacakları rahat pozisyonları tercih etmeliler. Bebeklerin bakımı zorlayıcı olabildiği gibi emzirme döneminde çok yorucu hale gelebilir.

Koltuk altı emzirme pozisyonları gibi standart en çok uygulanan pozisyonlardan farklı teknikleri deneyebilirsiniz. Kendiniz için sezeryan sonrası dönemde ya da normal doğum sonrası dönemde en iyisini deneyerek bulabilme şansına sahip olursunuz.

Doğru emzirme şekli deneyimlerinize dayanarak bulabileceğiniz yöntemlerden oluşur.

Hangi Emzirme Pozisyonunu Kullanmalıyım?

Emzirme tekniklerindeki tutuş pozisyonları arasından sıraladığımız her pozisyonu tercih edebilirsiniz. Genel olarak vücudunuza ve kendinizi nasıl hissettiğinize göre değişim yapabilmek de daha iyi bir deneyimi yaşamanıza olanak sunar.

Bebek emzirme koltuğu ya da benzeri gereçleri kullanmanız sonrasında pozisyonunuzu belirlemek başarıyla sonuçlanır. Sürekli olarak değiştirebileceğiniz duruşla birlikte hem sağlıklı hem de başarılı emzirme standardını oluşturabilirsiniz.

Emzirme eğitimi olarak videolu emzirme teknikleri sizlerle paylaştığımız yöntemlerle birlikte sıralandı. Tutuş pozisyonunu tam olarak anlamak için izleyebilirsiniz.

“Emzirme Teknikleri: Doğru Pozisyonlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın