Emmeyi Bırakan Bebek Nasıl Tekrar Emer?

Annelik dünyanın en güzel, en zorlayıcı olan deneyimidir. Bu noktada özellikle bebeğin emzirildiği dönem son derece dikkat gerektiren bir dönemdir. O yüzden siz de eğer buraya ”Emmeyi reddeden bebeğe ne yapmalı?” diye merak ettiğiniz için geldiyseniz, hemen söyleyelim son derece doğru yerdesiniz.

Bu yazıda sizlere özellikle ”Annesi emmeyen bebeklere ne yapmalı?” bebeklere ne yapmalı konusunda en ince ayrıntısına kadar bilgiler vereceğiz. Siz de bu konuda kafanızda en ufak bir soru işareti kalmadan bebeğiniz emmese bile emzirebileceksiniz.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Bebekler Neden Emmeyi Bırakır (Reddeder) ?

”Bebek neden emmez?” sorusuna yanıt vermeden önce şu noktanın altını çizmek gerekir. Anne sütü bebekler için son derece önemlidir. Mutlaka her bebeğe en az 6 ay anne sütü verilmelidir. Eğer emmeyen bebek sahibi iseniz ilk yapmanız gereken şey bebek memeden neden tiksinir ve/veya yazının başlığı olan bebekler emmeyi neden reddeder sorusunun yanıtı bulmak olacaktır.

Bu noktada da verilebilecek olan yanıt şöyledir.

  • Eğer annenin memesinde bir tıkanıklık var ise o zaman bebekler emmeyi reddedebilir.
  • Yine annenin bebeği emzirme için doğru bir pozisyonda tutmaması bir diğer nedendir.
  • Bebeğin annenin göğüs ucunu doğru kavramaması da emmeyi reddetme nedenleri arasındadır.
  • Bebeğin ağzında pamukçuk oluşursa, herhangi bir başka sağlık sorunu da var örneğin burun tıkanıklığı var ise yine o zaman kadınlar kulübü içinde yer alan annelerin verdiği bilgilerden de anlaşılacağı üzere bebek emmeyi reddedebilir.

Bu noktada üç aşağı beş yukarı 3 aylık bebeğin emmeyi reddetmesi ile 2 aylık bebek memeyi neden reddeder ve emmek istemez ve de 4 aylık bebek meme reddi nedenleri temelde aynıdır.

Emmeyi Reddeden Bebeklere için Tavsiyeler ve Yapılabilecekler

Şimdi artık adım adım ”Bebek emmiyorsa ne yapmalıyız?” sorusuna yanıt verelim.

Şunu da baştan uzmanların da ifade ettiği gibi baştan söyleyelim. Her bebek emer. Bu doğasında vardır. O yüzden bebeğim emmek istemiyor ama vazgeçmeliyim diye kesinlikle düşünmeyin. Asla pes etmeyin ve sonuna kadar mücadele edin.

Doğru Emzirme

Hemen emmek istemeyen bebek nasıl emzirilir sorusunun yanıtını verelim.

Bebek yan yatırılarak kucak üzeri bebek tutuşu en ideal olan emzirme pozisyonudur. Eğer bu emzirme pozisyonunda emmiyor ise o zaman diğer emzirme pozisyonları da denenerek en doğru emzirme pozisyonu bulunabilir. Gerekir ise bu noktada bir uzmana da danışılabilir.

Bulunulan Ortam

Yeni doğan bebek memeyi almıyorsa ne yapmalı noktasında bir diğer neden bulunulan ortam olabilir. Yani gürültülü, ışıklı bir ortamda bebeğin emmek istememesi ve ilginin dağılması sorunu ortaya çıkabilir. Bu yüzden de olabildiğince sessiz ve loş bir ortamda bebek emzirilmelidir.

Zamanlama

Emmeyi reddetme tavsiyesi olarak bebeğin ne zaman emzirileceği de son derece önemlidir. Şunu hemen ifade etmek gerekir ise sistematik olarak bebekler uyutulmaya çalışılmalıdır. Bunun dışında uyku vaktinin gelmeye yakın zamanlarda emzirilmesi son derece idealdir.

Annenin Göğüs Temizliği

Hijyen açısından da son derece önemli olduğu için mutlaka eğer göğüste tıkanıklık var ise giderilmeli, göğüs sürekli olarak temizlenmelidir. Sağlıklı iç çamaşırları kullanılmalıdır.

Bebeğin Sağlık Sorunlarının Giderilmesi

Üstte de ifade edilen bebeğin eğer muhtelif pamukçuk, burun tıkanıklığı gibi sorunları var ise bu sorunlar giderilmelidir. Tam da bu noktada memeyi reddetme ne kadar surer sorusunun yanıtı sağlık sorunu giderilene dek olacaktır. Örneğin bu durum sadece 5 dk emen bebekler içinde geçerlidir.

Yorum yapın