Ek Gıda Olarak Verilen Avokadonun Bebekler İçin Faydaları

Herkesin bildiği gibi bebek beslenmeleri ek gıdaya geçiş sürecine kadar yalnızca anne sütü ile olmalı. Ek gıdaya geçiş serüveni her bebek için farklı şekillense de genel olarak uzmanlar 6. ayı doldurmuş bebeklerin istisnai bir durumları olmadığı sürece ek gıdaya geçebileceklerini söylemekte. O zamana kadar ihtiyacı olan tüm besinleri anne sütünden almış bebekler için doğru ek gıda seçimi elbette çok kolay olmayabilir. Anneler bu noktada en zengin mineral ve vitaminlere sahip olan gıdaları iyi bir şekilde araştırarak bebeği için en doğru seçimleri yapmaya çalışıyor.

Avokado meyvesi de bebeklere 6. Aydan itibaren verilebilecek gıdalar arasında bulunmaktadır. Bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişiminde önemli bir rol oynayan avokado, içeriğinde anne sütünde bulunan yağ ile anı yapıya benzer bir yağ bulundurmaktadır. Uzmanlar tarafından anne sütüne en yakın değere sahip meyveler arasında değerlendirilen avokado, bebeklerin kalp sağlığı, göz sağlığı, kemik gelişimi ve böbrekleri için oldukça yararlıdır.

[geo_ad]

Bebeklere Avokado Ek Gıda

Avokadonun İçeriğinde Bebekler İçin Faydalı Hangi Besinler Bulunmakta?

İçeriğinde bebeklere zararlı olan kolesterol ve sodyum bulunmaması sebebiyle de oldukça zararsız bir besin olan avokado, yüksek miktarda E vitamini içerir. Buna ek olarak yararlı lifler, demir ve potasyum da içeren bu mucizevi meyve bebek gelişimi üzerinde oldukça etkili bir kaynaktır.

Avokado ile beslenen bebeklerde; avokado yağı ve beta karoten sayesinde sinir sistemi çok daha sağlıklı olurken beyin gelişimleri de olumlu yönde etkilenir. Ayrıca büyüme hormonu salgılanması için bebeklerin ihtiyacı olan karbonhidrat da bu meyvede mevcut.

Özet olarak içerisinde A vitamini, C vitamini, b1, b3 ve b6 vitaminleri, fosfor, potasyum, kalsiyum, sodyum ve magnezyum gibi önemli tüm vitamin ve mineralleri içeren avokado meyvesini ek gıdaya geçiş sürecinden itibaren farklı şekillerde bebeğinize vermeniz bebeğinizin gelişimine büyük ölçüde destek sağlayacaktır. Farklı meyveler ile ezerek püre halinde verebileceğiniz avokadoyu aynı zamanda yoğurt ile birleştirerek de bebeğinize yedirebilirsiniz.

Bebekler için Avokado

[geo_ad]

Bebeklere Avokado Nasıl Verilmeli?

Birçok uzman, bebeklere avokado veriş süresini 6. Ay olarak belirlese de bazı doktorlar tadımlık şekilde bu sürenin 4. Aydan itibaren başlatılabileceğini söylemekte. Bebekte gözlemlenen durumlara bağlı olarak bu süreç 1 yaş itibari ile de olabilir. Çünkü son zamanlarda bebeklerde görülen alerjik reaksiyonlarda artış gözlemlenmiş ve avokadonun bununla ilgisi olabileceği kanısı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bebeği en iyi tanıyan anneler deneme yanılma yöntemleri ile bu gıdaya geçiş sürecini kendileri belirlemelidir.

Eğer bebek ek gıdaya henüz yeni geçmiş ise avokado ile tanışması sade bir şekilde olmalıdır. Herhangi bir meyveyle karıştırılmadan, aç karnına, küçük bir parça olarak sunulan avokado ile bebeğin tepkisi ve vücudundaki reaksiyonlar gözlemlenebilir.

Besleyici olduğu kadar anneler için hazırlaması pratik olan bir besin olan avokadoyu bebeğiniz için pişirmeniz ya da ısıtmanız gerekmez. Bu işlemler meyve üzerinde besin kayıplarına yol açabilir. Bebeğin daha kolay beslenebilmesi adına çorba şeklinde de verilebilen avokadonun en yüksek değerlere sahip hali ham halidir.

Eğer bebeğiniz belli bir süre sonra avokadonun sade tadından hoşlanmaz ya da yemekte zorluk çekiyorsa bu durumda farklı besinler ile karıştırarak farklı tatlar yaratmak iyi bir fikir olacaktır. Çeşitli meyveler ile sunabileceğiniz avokadoyu yaşını doldurmuş bebekler için bal ve ezilmiş cevizle ezerek de bebeğinize yedirebilirsiniz.

Bebeklere Yoğurtlu Avokado Tarifi

[geo_ad]

Yoğurtlu Avokado Püresi

Besleyiciliği ve tadı ile birlikte bebeklerinizin çok kolay tüketebileceği yoğurtlu avokado püresi için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 adet orta boy avokado
  • 1 kase ev yapımı yoğurt

Yapımı da malzemeleri kadar basit olan bu tarif için yapmanız gereken tek şey ermiş avokadonuzu ezerek yoğur ile karıştırmaktır.

Meyveli Avokado Püresi

Bebeklere Muzlu Avokado Tarifi

[geo_ad]

Bebeklerinizin severek tüketeceği bir diğer avokado içeren tarif ise meyveli avokado püresi tarifidir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • 1 tane orta boy avokado
  • 1 tane kivi, muz ya da şeftali meyvelerinden biri ya da ikisi
  • Mümkünse anne sütü değilse devam sütü ya da 3 yemek kaşığı elma suyu

Olgunlaşmış avokadoyu çekirdeğinden ayırarak eziniz. Sonrasında ise evde bulunan muz, şeftali ya da kivi meyvelerinden en fazla ikisi olmak üzere püre elde ediniz. Burada bebeğinizin alerjilerini de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Sonrasında ise anne sütü ya da devam sütüyle kıvam vererek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Besleyici değerinin den ayrı olarak karaciğer için de zdost olan avokado meyvesi, bebeğinizi sarılık ve hepatit gibi tehlikeli karaciğer hastalıklarından da korur. Hem bağışıklığı destekleyen hem de bebeklere ihtiyacı olan bu mucizevi meyveyi, doğru zamanda ve doğru şekilde bebek beslenmesine mutlaka dahil etmelisiniz.

Yorum yapın