Düzenli Egzersiz Yapmanın 10 Faydası

Düzenli Egzersiz Yapmanın 10 Faydası

Egzersiz yapmamak için birçok bahane vardır; zaman eksikliği, üşengeçlik, egzersizin zor olduğu, yaralanma korkusu… Gerçek şu ki, düzenli egzersiz sağlığımız için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biridir. Fiziksel olarak aktif bir bireyin erken ölme olasılığının düşük olduğunu biliyor muydunuz?

Aktif bir yaşam tarzının sağlığımıza faydaları yaşımıza, cinsiyetimize veya fiziksel yeteneğimize bakılmaksızın her yaşta önem taşır. Şu anda düzenli fiziksel aktivitenin birkaç kronik hastalığın birincil ve ikincil korunmasına katkıda bulunduğuna ve erken ölüm riskinin azalmasını önlediğine dair güçlü bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Fiziksel aktivite, kilo ve sağlık durumu arasında doğrusal bir ilişki oluşturur. Düzenli egzersiz yapan insanlar daha düşük erken ölüm riski altındadır (haftada 7 saat fiziksel olarak aktif bir kişinin erken yaşta ölüm olasılığı 0daha azdır). Bununla birlikte, hareketsiz bireyler fiziksel olarak aktif olmaya başladığı taktirde sağlık durumu üzerinde ciddi bir olumlu gelişim gözlenmektedir.

[geo_ad]

Hareketsiz yaşam tarzı için; zaman eksikliği, egzersizin zor olduğu fikri, yaralanma korkusu için birçok bahane arkasına sığınılabilir. Gerçek şu ki, düzenli egzersiz sağlığımız için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biridir ve kendinizi moral olarak da iyi hissetmenize yeterli olabilecek bir aktivitedir. Rahatlamanıza yardımcı olur, açık havada eğlenmenizi, aileniz veya arkadaşlarınızla eğlenceli anılar biriktirmenize katkı sağlar. Rutin veya can sıkıntısını kırmanın iyi ve sağlıklı bir yoludur.

Hafif bir yürüyüş yapmak gibi orta yoğunluktaki aerobik aktivite, çoğu insan için güvenlidir ve bunun faydaları, bir yaralanma ile sonuçlanma olasılığından çok daha ağır basmaktadır. Büyük çabalara alışkın olmayan veya antrenman yapmaya yeni başlayanlar için, vücut alışana kadar yavaş ve kademeli olarak başlamak önemlidir.

Diyabet, kardiyovasküler hastalıklar veya artroz gibi kronik bir hastalığınız varsa, egzersiz koşulları, vücudu yorma derecesi veya egzersizi yürütme ihtiyacı hakkında doktorunuzdan tavsiye almak önemlidir. Sağlık problemleri olanlar bile fiziksel egzersiz yapabilir (ve yapmalıdır), sadece fiziksel durumlarına uygun bir spor bulmak için doktorunuza danışın. Önemli olan dinlenme sürelerini en aza indirmektir. Haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta bir egzersiz ya da 75 dakika ağır tempoda spor uygulamasının sağlığımızda olumlu sonuçlar elde etmek için yeterli olduğu bilinmektedir.

O zaman egzersizin faydalarını daha ayrıntılı olarak ele alalım:

[geo_ad]

  1. Kilo Kontrolünü Sağlar

Bazı çalışmalar, hareketsizliğin kilo alımı ve obezitede ana faktör olduğunu göstermektedir. Egzersiz, kilo vermenize veya kilo alımını önlemenize yardımcı olmaktadır. Fiziksel aktivite yaptığımızda kalori harcarız ve bu egzersiz ne kadar yoğun olursa, o kadar çok kalori yakarız. Diyet yaparken, kalori alımını azaltmak ve sağlıklı olarak kilo vermek için metabolizmayı çalıştırmak oldukça önemlidir. Egzersiz yapmak metabolik hızı arttırır ve daha fazla kalori tüketir. Buna ek olarak, aerobik çalışmalar ve direnç eğitimi kombinasyonunun kilo kaybını ve verilen kiloyu korumak için gerekli olan kas kütlesinin korunmasını en üst düzeye çıkardığını göstermektedir.

 

  1. Osteoartiküler Sistemin Canlılığına ve Vücut Dengesini Korumada Katkıda Bulunur

[geo_ad]

Egzersiz, güçlü ve esnek kemik ve kasların elde edilmesinde ve korunmasında önemli bir rol oynar. Ağırlık çalışması gibi aktiviteler, yeterli protein alımı ile desteklendiği taktirde kas gelişimini uyarır, çünkü egzersiz kasların amino asitleri emme yeteneğini arttırır.

Yaşlılık dönemine girildiğinde kas kütlesi ve fonksiyonunu kaybetmeye başlarız. Bu durum yaralanmalara ve sakatlıklara yol açmayı kolaylaştırır. Kas kütlesi kaybını azaltmak ve yaşlandıkça beden gücünü koruyarak eklem sağlığını devam ettirebiliriz. Eklem hareketliliğini desteklemek için düzenli egzersiz gereklidir. Öte yandan, egzersiz çocukluk ve gençlikte kemiklerin mineral yoğunluğunu arttırmaya ve daha sonra osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Yüksek etki sağlayan veya ağır tempo gerektiren aktiviteler (jimnastik, koşu, futbol), yüksek ritim gerektirmeyen sporlardan (yüzme, bisiklet) daha fazla kemik gücünü artırır. Bazı çalışmalar düzenli fiziksel aktivitenin kırık riskini azalttığını göstermiştir. Bu kırıklar, yaşlıların büyük bir bölümünü etkiler ve yaşam kalitesi ve bireylerin bağımsız hareket edebilmesi konusunda olumlu sonuçlar doğurur.

 

  1. Sağlığın İyileştirilmesine ve Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olur

[geo_ad]

Düzenli egzersizlerin, diyabet, yüksek tansiyon, metabolik sendromlar, koroner kalp rahatsızlığı, felç ve bazı kanser türleri gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Diyabet ve yüksek tansiyon ya da depresyon durumunda, fiziksel aktivitelerde bulunmanın, yaşanan rahatsızlığı kontrol etmek için ilaç ihtiyacını veya miktarını azaltabileceği bilinmektedir.

Düzenli egzersiz insülin duyarlılığını artırır, kardiyovasküler durumu ve vücut kitlesini iyileştirir, kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürür. Hareketsiz yaşam ve egzersiz eksikliği karın bölgesinin yağlanması hususunda önemli bir soruna yol açabilir. Bu da tip 2 diyabet, koroner kalp hastalığı ve erken ölüm riskini artırıcı bir etkendir.

Kanser ile ilgili olarak, fiziksel bakımdan aktif olmanın kolon ve meme kanseri ve nihayetinde uterus ve akciğer kanseri riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

  1. Ruh Halini İyileştirmeye Yardımcı Olur

Egzersizin ruh halini iyileştirdiği ve depresyon, kaygı ve stresi azalttığı bilinmektedir. Stres ve kaygıyı düzenleyen ve depresyon semptomlarını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonlarının duyarlılığını artırır. Buna ek olarak, bizi daha mutlu hissettiren ve ağrı hissini azaltan endorfin salınımını hızlandırır. Yapılan pek çok çalışma, düzenli egzersizin, fibromiyalji veya kronik bel ağrısı gibi patolojileri olan bireylerde, ağrıyı kontrol etmeye ve yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Fiziksel aktivite, fiziksel görünüşümüzü olumlu yönde etkileyeceğinden, kendimizi daha iyi hissetmemize, kendimize olan özgüvenimizi arttırmaya da katkıda bulunur. Bizleri zihinsel durumumuzdan daha fazla haberdar etmeye, sağlığımıza dair korku veya endişelerden uzak durmamızı sağlar. İlginç bir şekilde tüm bu faydalar, yapılan egzersizin yoğunluğuna bakılmaksızın elde edilebilir ve elde edeceğimiz sonuç o kadar güçlüdür ki, egzersiz yapmaya başlanıldığı andan itibaren fark yaratır.

[geo_ad]

  1. Enerji Seviyesini Arttırır

Düzenli fiziksel aktiviteler, kas gücünü ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur. Oksijen ve besin maddelerinin dokulara dağılımını iyileştirir ve kardiyovasküler sistemin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Kalp, akciğer ve kas kapasitesi arttıkça kendimizi daha güçlü ve daha enerjik hissediyoruz. Yapılan bir çalışmaya göre, kalıcı yorgunluk bildiren 36 sağlıklı birey 6 haftalık düzenli egzersiz programına alınır. Bunun sonucunda 36 bireyin tamamı, daha önce yaşadıkları yorgunluk hissinin azalttığını belirtmiştir. Kronik yorgunluk sendromu olan bireylerde bile, fiziksel aktivitenin diğer tedavilerden daha etkili olduğu ve enerji seviyelerinin yanı sıra diğer ilerleyici hastalıklarda (kanser, AIDS, multipl skleroz gibi) önemli ölçüde etkili olduğu görülmektedir.

 

  1. Cilt Sağlığına Yardımcı Olur

Cilt, vücuttaki oksidatif stres miktarından etkilenir. Yoğun ve yorucu fiziksel aktiviteler, oksidatif stres oluşumuna yol açsa bile, düzenli egzersiz vücudun doğal antioksidan üretimini artırabilir ve böylece hücresel koruma sağlayabilir. Ayrıca ciltteki kan akışını hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olan hücresel değişiklikleri sürdürmeyi sağlar.

[geo_ad]

  1. Bellek ve Beyin Fonksiyonlarının İyileşmesini Sağlar

Egzersiz yapmak kalp atış hızını artırarak beyne kan ve oksijen akışını teşvik eder. Ayrıca nöron gelişimini artıran hormonların üretimini de güçlendirir. Egzersizin kronik hastalıkları önlemedeki etkisi ve işlevi, beyin sağlığı için de faydalı olmaktadır.

Özellikle yaşlı bireylerde düzenli fiziksel aktivite, hafızanın ve akıl yürütme yeteneğinin korunmasında önemli bir rol oynar. Egzersizin beynin hafıza ve öğrenme için hayati bir parçası olan hipokampüsün büyümesini desteklediği saptanmıştır. Beyindeki Alzheimer hastalığı ve şizofreninin kökündeki değişimleri azaltan kanıtlar da vardır.

  1. Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Egzersizden kaynaklanan fiziksel yorgunluk ve enerji tüketiminin ardından, uykuyu destekleyen bir gevşeme durumu oluşur. Bu durum daha hızlı ve daha derin bir uykuya dalmanızı sağlar.

Yapılan bir çalışma, 16 hafta düzenli olarak uygulanan fiziksel aktivitenin uyku kalitesini iyileştirdiğini ve uykusuzluk sorunu yaşayan bireylerin daha uzun ve derin uyumalarına yardımcı olduğunu gösterdi. Uyku bozukluklarından daha fazla etkilenme eğilimi gösteren yaşlı bireyler bu nedenle egzersizin bu etkisinden daha fazla yararlanırlar.

[geo_ad]

  1. Cinsel Yaşamı İyileştirir

Fiziksel görünümünüzü ve enerji seviyenizi iyileştiren egzersiz, cinsel yaşamınızı canlandırmanıza yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite kardiyovasküler sistemi güçlendirir, kan dolaşımını, kas tonusunu geliştirir ve esnekliği arttırır. Bu da cinsel performans ve zevkte faydalar sağlayabilir.

Ek olarak, yapılan çalışmalar fiziksel aktivitenin kadınlarda uyarılmayı artırabileceğini ve düzenli egzersiz yapan erkeklerin erektik disfonksiyona sahip olma olasılığının hareketsiz yaşam süren erkeklerden daha iyi seviyede olduğunu göstermektedir.

 

  1. Sosyal İlişkileri Geliştirmeye Yardımcı Olur

Fiziksel aktivite, aile veya arkadaşlarla bağ kurmanıza veya yeni arkadaşlıkların geliştirilmesine yardımcı olabilir. Birlikte egzersiz yapılması ya da grup egzersizleri de düzenli uygulamaya bağlı kalmayı teşvik eden bir uyarıcı görevi görür. Tek başlarına egzersiz yapanların pes etme olasılığı daha yüksektir.

“Düzenli Egzersiz Yapmanın 10 Faydası” üzerine bir yorum

Yorum yapın