Doğum Parası Başvuru Şartları ve Nereden Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti devleti aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı, yeni doğum yapmış çalışan ve çalışmayan tüm anneler birçok hizmetten faydalanmalarını sağlamaktadır. Ülkemizde yeni doğum yapmış annelere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olması şartıyla tek seferlik olmak üzere, gerekli yerlere lazım olan evraklar ile başvuru yaptıkları takdirde bir miktar para ödemesi devlet tarafından yapılmaktadır. Gerekli başvuru şartlarına ve evraklarını sahip olan tüm anneler bebeğin sağ olması koşuluyla devletimizin tarafından verilen doğum parası yardımından yararlanabilmektedir.

Doğum parası nedir? Doğum parası almak için başvuru nasıl yapılır? Doğum parasına başvuru yapmak için gerekli olan başvuru evrakları nelerdir? Doğum parası ödeme miktarı ne kadardır? Doğum parası ödemesi ne zaman yapılır? Doğum parası nereden alınır?  Çalışan anne doğum parası şartları ve  ödemeleri ne kadardır? Tüm bu soruların cevabı için buyurun makalemize.

Doğum Parası Nedir?

[geo_ad]

Doğum parası, ülkemizde bulunan yeni doğum yapmış annelere Türkiye Cumhuriyeti aile, çalışma ve sosyal hizmetler Bakanlığı’nın destekleriyle verilen para yardımıdır. Doğum parası ülkemizdeki çalışan ve çalışmayan tüm annelere bebeğin sağ olması koşuluyla verilmektedir. Sosyal güvenlik kurumu ( SGK) tarafından verilen doğum parası desteğinden çalışan ve çalışmaya tüm anne adayları yararlanabilmektedir.

Devletimiz tarafından anne adaylarına verilen doğum yardımı halk arasında; SGK doğum parası, analık parası, anlık geçici iş göremezlik yardımı Olarak da bilinmektedir. Devletimizin vermiş olduğu doğum parası tek seferlik olmaktadır, ancak çocuk sayısına göre verilen doğum parası ödeme miktarı artış göstermektedir. Ülkemizde anne adaylarına verilen doğum parası desteği yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ve mavi kartlıları kapsamaktadır.

Doğum parası ülkemizde yıllardır verilen ve verilmeye devam edecek annelerin yüzünü güldüren devletimizin sunduğu en güzel desteklerden biridir. Doğum parası’ na gerekli başvuru şartları ve doldurulması zorunlu evraklar ile sahip olmak mümkündür.  Gerekli başvuru yapıldıktan sonra bilgilendirilerek rahatlıkla doğum parası ödemenizi alabilirsiniz.

Doğum parası ne kadar ve başvuru şartları

Doğum Parası Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

[geo_ad]

Ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti devleti aile, çalışma ve sosyal hizmetler Bakanlığı’nın yeni doğum yapmış annelere yararlanmasını sağlamış olduğu doğum parası desteğine sahip olmak için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir.

Devletimizin annelere sunmuş olduğu doğum parasını annelerin yararlanması için gerekli kurumlara, lazım olan evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Anne adayının doğum yapmış olduğu hastaneden, annenin doğum yaptığında dair resmi bir belge sahibi olarak, bebeğinize ait kimlikle ve doğum parası için başvuru dilekçesine sahip olarak doğum parası için başvuru yapmanız mümkündür.

Doğum parası almak için başvuruda yapmadan önce mutlaka bebeğinizin kimliğini olması şart koşulmuştur. Bebeğinizin kimliği çıkmamış ise, kimlik başvurusu esnasında verilen geçici kimlik belgesinden yararlanmanız mümkündür. Ayrıca internet üzerinden yapılan doğum parası başvururken bebeğinizin kimlik bilgileri şart koşulmuştur. Bu belgelere sahip olan anne adayları bulundukları konuma uygunluk derecesine göre aşağıdaki listede bulunan yerlere başvuru yapmaları mümkündür.

 • Doğum parası için başvuru yapacak olan anne adayı, gerekli başvuru evrakları ile ikamet ettiği ilde bulunan aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapmaları mümkündür.
 • Doğum parası yardımından yararlanmak isteyip evden internet üzerinden başvuru yapmak isteyen anne adayları, doğum parası için aile Bakanlığı’nın internet sitesinden rahatlıkla başvuru yapabilirler.
 • Doğum parası almak için ikamet ettiğiniz ilde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine gerekli evraklar ile başvuru yapmanız mümkündür.
 • İkamet ettiğiniz konum gereğince ilçe de yaşıyor iseniz, doğum parası yardımı almak için bulunduğunuz ilçenin kaymakamları dan, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yararlanmanız mümkündür.
 • Doğum Parası yardımından yararlanmak isteyen fakat yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları, Yurtdışında bulunan Türkiye büyükelçilikleri ve konsolosluklarına başvuruda bulunabilirler.

Doğum parasına başvuru yapmak için anne adayının bizzat Başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Aileden 1.derece yakını örneğin; bebeğin babasının doğum parası için gerekli evraklar ile başvuru yapması mümkündür.

Doğum Parasına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Olan Başvuru Evrakları Nelerdir?

[geo_ad]

Türkiye Cumhuriyeti devletinin anne adaylarına sosyal güvenlik kurumu (SGK) aracılığıyla vermiş olduğu doğum parası Desteğinden yararlanmak için, anne adaylarını başvurudan önce çeşitlilik evraklara sahip olması gerekmektedir. Hastanede tarafından verilen doğum belgesi, yeni doğan bebeğinizin kimliği veya kimlik belgesi gibi şart koşulan evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Devletimiz tarafından anne adaylarına verilen doğum parası yardımından yararlanmak için gerekli olan başvuru evrakları aşağıdaki listede mevcuttur.

 • Anne adayının doğum yapmış olduğu hastaneden tarafından verilen doğum belgesi, doğumun canlı olduğuna kanıt olarak başvuru için gerekli evraklardandır.
 • Doğum parası yardımı yalnızca sağ olan bebekleri kapsamaktadır. Bebeğinizin sağ Olduğu gösteren belge Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi başvurunum geçerli olması için gerekmektedir. TC kimlik belgesi henüz gelmemiş olan bebekler için başvuru esnasında geçici kimlik belgesi evrakı istenmektedir.
 • Doğum parası yardımına başvuru yapan anne veya babanın Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi para talebi açısından gerekmektedir.
 • Doğum yardımı başvuru formu, doğum parası yardımından yararlanmak için gerekli olan evraklardandır.
 • Doğum parası yardımından yararlanmak için başvuru da bulunan anne veya babanın doğum yardımı dilekçesi yazmaları gerekmektedir.
 • Bu belgelerinin ardından başvuru yapacağınız kurumda verilen doğum parası için gerekli belgelerini doldurmanız gerekmektedir.

Doğum Parası Ödeme Miktarı Ne Kadardır ?

[geo_ad]

Devletimiz, aile ve sosyal politikalar bakanlığı ve sosyal güvenlik kurumu ( SGK ) nun katkılarıyla yeni doğum yapmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi bulunan anne adaylarına çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Yeni doğum yapmış çalışan veya çalışmaya anne adayları başvuru yaptıkları takdirde doğum parası, süt ve emzirme parası, yarım gün çalışma desteği ve kreş yardımı gibi birçok destek verilmektedir.

Yeni doğum yapan anne adayına başvurdukları takdirde verilen doğum parası ücreti aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Yeni doğum yapan anne adayına İlk bebek için verilen doğum parası desteğinin miktarı 300 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yeni doğum yapan anne adayına ikinci bebek için verilen doğum parası desteğinin miktarı 400 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yeni doğum yapan anne adayına üçüncü bebek için verilen doğum parası desteğinin miktarı 600 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Parası Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Doğum parası yardımı almak isteyen anne adayının gerekli evraklar sonucunda yapmış olduğu başvuru onaylandığı taktirde doğum parası ödemesi almaya hak kazanmaktadır. Başvuru yapmış olduğunuz doğum parası yardımının onaylanıp onaylanmadığını PTT şubelerine giderek Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile sorgulama Yaparak öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca PTT’nin İnternet sitesinden veya telefon hattından da doğum parası başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz. Başvuru yaptığınız takdirde onaylanan doğum paranızı, başvuru yapmış olduğunuz ay içerisinde PTT hesabınıza yatması gerekmektedir.

Doğum Parası Nereden Alınır?

[geo_ad]

Doğum Parası yardımı için başvurarak onaylanan anne adayları başvurularını PTT aracılığıyla kimlik numarası ile sorgulama yöntemi ile öğrenmeleri gerekmektedir. Doğum Parası yardımı için başvuru yapan ve onaylanan anne adayları doğum parası ücretinin kendi ad ve soyadlarını PTT hesaplarından almaları mümkündür. Doğum yapmış olan anne adayı ikamet ettiği konumda bulunan PTT şubelerinden bizzat kendi başvurusu ile , Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesiyle yapılan doğrulama işleminden sonra doğum parası yardımından yararlanmaları mümkündür. Doğum Parası yardımı annenin başvurusu sonucunda 1 ay içeresinde PTT hesaplarına yatmış bulunması gerekmektedir.

Çalışan Anne Doğum Parası Şartları Ve  Ödemeleri Ne Kadardır?

Devletimiz çalışan ve çalışmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi bütün anne adaylarına doğum parası desteği sunmaktadır. Ülkemizde bayanların çalışma hayatına girmesi ve bayanların çalışma hayatlarında oldukça yaygın olarak yer almalarından dolayı, Türkiye Cumhuriyeti çalışan Annelere kolaylıklar sağlamaktadır. Çalışan anne doğum parası yardımından yararlanabilmekte, süt parası alabilmekte, Yarım gün çalışma Desteğinden yararlanabilmekte ve kreş desteği gibi birçok alanda Türkiye Cumhuriyeti destek vermektedir. Çalışan annelerin doğum parası yardımından yararlanmak için gerekli başvurma şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

• Doğum Parası yardımı almak isteyen annenin en fazla doğum raporu aldığı tarihe kadar çalışması gerekmektedir. Aktif Olarak çalıştığı takdirde doğum parası yardımından yararlanamaz.
• Anne adayı doğum raporu aldıktan sonra başka hiçbiri işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
• Doğum Parası yardımından yararlanmak isteyen anne adayının SGK li olması zorunludur. Aksi takdirde bu yardımdan yararlanması mümkün değildir.
• Doğum Parası yardımı almak isteyen annenin bebeğinin sağ Olduğu mj kanıtlayan kimlik belgesi olması gerekmektedir.

Çalışan ve yeni doğum yapmış anne adayları, aktif olarak çalıştıkları iş yerinde çalışmadıkları gerekçesiyle devlet tarafından iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanırlar. İş görmez ödeneği çalışan annelere özel verilmektedir. 2020 yılında çalışan annelere verilmesi gereken iş göremezlik ödeneği 7324 TL olarak belirlenmiştir.

Çalışan anne adaylarına verilen iş göremezlik ödeneğinin yanı sıra ilk, ikinci veya üçüncü doğumda verilen miktar ve süt parası ( emzirme parası) olarak verilen 200 TL ek olarak verilmektedir. Sağlık ve sevgi ile kalmanız dileğiyle.

Yorum yapın