Doğum Kontrolü Nedir? Doğum Kontrol Yöntemleri

DoğuDoğum kontrolü; bir çeşit aile planlama yöntemidir. Kontrol dışı doğumlar veya çok çocuk sahibi olmak; istemsiz gebelikler sonucu kürtaj ile kadının gebeliğinin sona erdirilmesi ve kadına fiziksel veya manevi zararlara yol açabilecektir.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir? 

[geo_ad]

Sağlıklı doğum kontrol yöntemleri; eşlerin ikisinin birlikte kullandığı yöntemler ile, sağlığa zararı olmayan  yöntemler ile, kolay uygulanabilirliği bulunan ve düşük maliyetlerle gerçekleşmesi mümkün yöntemlerle meydana gelmelidir. Aynı zamanda eşlerin ikisi de kendini rahat hissetmelidir.

Doğum Kontrol Yöntemi Belirlenmesi Halinde Hekime Başvurulması Doğru mudur? 

Hangi doğum kontrol biçiminin çiftlere uygun olduğunun bilinmesi için, doğum kontrol yöntemi nedir? Uygun doğum kontrolü yöntemlerinin neler olduğu gibi soruların cevaplanması ve öğrenebilmek adına hekime başvurmak çiftler ve onların sağlıkları için faydalı olacaktır.

Kişinin yaşam biçimi, gündelik alışkanlıkları, fiziksel sağlık durumu, üreme organlarının sağlık durumu, çiftlerin aile ve kişilik sağlıkları dikkate alınarak doğum kontrol biçimi belirlenebilir.

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir
Doğum kontrol yöntemleri nelerdir

Doğum Kontrol Hapları 

[geo_ad]

Doğum kontrol hapı günde bir defa alındığında gebeliği engelleyen ve kadında östrojen ve progesteron hormonları barındıran haptır.

Doğum kontrol hapları yöntemi, yumurtlamayı önleyen, progesteron hormonunun etkisiyle yumurtanın çatlamasına neden olur ayrıca beynin LH hormonunu salmasını baskılar.

Rahmin iç tabakasındaki yapıyı değiştirir ve döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasına engel olur.

Doğum kontrol hapları, doğum kontrol yöntemleri içerisinde olduça etkili yöntemlerdendir. Bu hapların olumlu etkileri bulunduğu gibi olumsuz etkilerinden de söz edilmektedir.

Doğum Kontrol Haplarının Faydalı Etkileri: 

Doğum kontrol hapı;

-Adet dönemlerini düzene alır.

-Adet öncesi acıları ve stresi mümkün mertebe azaltır.

-Kadında yumurtalık kanseri ve rahim kanseri oluşma riskini azaltır.

-Kadının yumurtalık veya memelerde kist oluşum riskini azaltır, oluşan kistlerin artmasını engeller.

-Gebeliği engeller.

-Rahimde iltihap meydana gelmesini engeller.

-Akne ve sivilcelerde azalma meydana getirir.

-Bırakıldığı takdirde gebelik oluşabilir. Daha önce hamilelik yaşamamış olan kadınların kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Doğum Kontrol Hapının Olumsuz Yönleri: 

[geo_ad]

– Bu hapların her gün alınması gerekmektedir.

– Mide bulantısı gibi bir yan etki gösterebilmektedir. Gece yatmadan önce kullanılması bu yan etkiyi ortadan kaldırabilmektedir.

– Bir veya iki kilo alımı meydana gelebilmektedir. Bu yan etkinin önlenmesi için egzersiz yapılabilir ve tuzlu yiyecek tüketimi azaltılabilir.

– Bazı kadınlarda hap kullanımı ile tansiyon artışı gözlenebilmektedir. Hap kullanımı sonrasında kan basıncının ölçümü yapılması daha faydalı olacaktır.

 

Kullanılması Sakıncalı Haller: 

– Her gün almayı unutabilecek kişilerin bu yöntemi benimsemesi gerekmektedir.

– Düzensiz adet geçiren kişiler.

– Şeker hastalığı bulunan kadınlar.

– Karaciğer sorunları olanlar.

– Yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunanlar.

– Damar hastalıkları geçirmiş bulunanlar.

– Şiddetli baş ağrıları geçirenler, bulantı ve kusma şikayetinden mustarip olanlar, bu hapları kullanmamalıdırlar.

 

Doğum Kontrolü İğneleri Nedir? 

Doğum kontrol iğneleri, içerdikleri hormonları vücuda aktarır. Her ay veya her üç ayda bir yapılan türleri vardır. İğne yapılmasından sonra hormonlar kana yavaşça salınır. Hap yöntemindeki gibi, yumurta oluşumunu önler, rahim ağzını kalınlaştırması ile spermin rahime ulaşmasını önler.

Genel anlamda doğum kontrol iğneleri, zararsızdır denilebilir fakat düşük de olsa yan etki gösterme ihtimali bulunmaktadır.

 

Kimler Doğum Kontrol İğnesi Kullanmamalıdır? 

-Hamile olma olasılığı bulunan kişiler,

-Daha önce meme kanserinden mustarip olmuş olanlar,

-Önceden felç geçirmiş bulunan kişiler, için bu yöntemin uygun olmadığı söylenebilir.

 

Bu Yöntem Ne Kadar Etkilidir? 

Etkinliği oldukça yüksek olan bir yöntemdir. Araştırmalara göre bu yöntemin kullanılması ile hamilelik riski yüzde bire kadar düşebilmektedir.

İğne kullanımdan itibaren bir ay süre ile gebeliği önlemektedir. Bir sonraki iğne 28 veya 30 gün içinde yapılmalıdır. Bir sonraki iğne gecikmemeli ve tarihinin unutulmaması gerekmektedir. Bu iğnelerin kullanımın bırakılması ile hormonların vücuttan atılması 60 ila 90 günü bulmaktadır. Bu iğnelerin kullanımından önce hekime danışılması gerekmektedir.

 

Doğum Kontrolü için Kullanılan İğnenin Yan Etkileri Nelerdir? 

[geo_ad]

Aylık  doğum kontrol iğnelerinin en önemli yan etkisi düzensiz adete sebebiyet vermesidir. Bu yan etkilerin görüldüğü kadınların çoğunda iğne kullanımın bir süre sonra bu etkilerin kendiliğinden giderildiği saptanmıştır.

Diğer önemli yan etkileri; göğüslerde hassaslık oluşumu, akne oluşumu ve mide bulantıları olarak görülmektedir.

Kilo artışına sebebiyet verdiği söylenmekle birlikte düşük bir sıklıkla kilo kaybına neden olduğu da gözlemlenmektedir.

 

Rahim içi Araç 

Esnek bir malzemeden yapılmıştır. Bir sağlık personeli aracılığıyla rahim içine yerleştirilir. Rahim içi aracı spermlerin tüplere ulaşımını engellemektedir. Bu yöntemi kullanmak ilk tercih olmamalıdır. Gebelik riskini azaltmada yüzde doksan dokuza kadar etkili olmaktadır. Cinsel yolla yayılım gösteren hastalıkları engellemesi bakımından oldukça etkisiz bir yöntemdir. Sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir.

 

Erkeklerin Kullandığı Doğum Kontrol Yöntemleri 

[geo_ad]

Erkeklerin en sık kullandığı doğum kontrol yöntemleri kondom kullanımı ve sperm kanallarının bağlanması yöntemleridir.

Kondom Kullanımı 

Kondom erkeklerin başvurduğu bir doğum kontrol yöntemidir. Penis ve vajina arasında bir bariyer oluşturarak sperm aktarımını engeller. Kondom, eczane, sağlık kuruluşları ve marketlerden temin edilebilen bir doğum kontrol yöntemidir. Doğum kontrolünü sağlamanın yanında, erken boşalmayı önlediği de bilinmektedir. Aynı zamanda cinsel yolla yayılım gösteren; AIDS, bel soğukluğu, frengi, yumuşak şankr gibi cinsel rahatsızlıklara karşı çiftleri koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kondom kullanımının hamileliği yüzde 96 oranına kadar engelleyebilme özelliği bulunmaktadır. Kullanımı için yaş sınırlaması yoktur.

 

Erkekte Sperm Kanallarının Bağlanması 

Kalıcı ve geri dönüşü mümkün olmayan bir doğum kontrol  yöntemidir. Bu yöntemi uygulayabilmek için eşlerin karşılıklı kabulleri olmak zorundadır. Hastanede yatma gibi bir durumun olmadığı oldukça kolay bir operasyondur.  Operasyon tamamlandıktan sonra bir süre ameliyat yerine dikkat etmek ve korumak gerekmektedir. Erkekte sertleşmeyi, cinsel tatmin oranını, meni miktarını, meni rengini hiçbir şekilde etkilemediği bilinmektedir.

Düzenli Egzersiz Yapmanın 10 Faydası

Yorum yapın